Ve spojitosti s plánovanými olympijskými hrami v japonském Tokiu se poslední měsíce řešilo jen to, zda kvůli koronaviru vůbec budou, jaké podmínky čekají na sportovce nebo kolik fanoušků (a z jakých zemí) bude moci akci navštívit. Uplynulé dny přinesly oproti debatám točícím se kolem pandemie změnu, ovšem nikoliv k lepšímu. Haló vzbudila nevhodná slova teď už bývalého kreativního ředitele nadcházející letní olympiády na adresu komičky Naomi Watanabeové.
Hiroši Sasaki měl mít v rámci her v Tokiu coby kreativní ředitel na starost zahajovací a závěrečný ceremoniál. Začátek i konec olympiády vždy patří celosvětově mezi obrovsky sledovanou show, jednotlivá dějiště – letního i zimního – sportovního svátku se předhánějí v tom, kdo nabídne pompéznější podívanou. Sám Sasaki však už nepřispěje žádným nápadem, jak akci pod pěti kruhy velkolepě zahájit a ukončit.
Když probíhala debata o tom, co do programu zařadit, Sasaki prokázal duši kreativce, ovšem trochu nešťastným způsobem. Vzpomněl si na populární japonskou komičku a herečku Naomi Watanabeovou. Do skupinového chatu organizátorů pak vzhledem k výraznější postavě Watanabeové napsal, že by 33letá celebrita mohla dostat roli jako „Olympig“, v překladu olympijské prase. Veřejnosti tuto konverzaci ve středu zprostředkoval magazín Shukan Bunshun.
„Upřímně se omlouvám jí a všem lidem, kterých se to dotklo,“ kál se zanedlouho Sasaki. A rozhodl se odstoupit.
Čeští fanoušci se na olympiádu nedostanou. Japonská vláda zakázala zahraniční diváky
Na letní olympijské a paralympijské hry v Tokiu nebudou smět fanoušci ze zahraničí. Podle agentury Kjódó o tom rozhodla japonská vláda kvůli obavám obyvatel z rozšíření koronaviru a jeho různých mutací. Oficiálně má kabinet o očekávaném kroku informovat koncem března po jednání s organizátory a Mezinárodním olympijským výborem.
Nejde o prvního představitele původního týmu připravujícího olympiádu, který po poznámce související se ženou skončil. V únoru se pozice šéfa celých her Joširó Mori vzdal poté, co řekl, že větší počet žen ve správní radě olympiády by akorát přinesl komplikace. „Když se jedna členka přihlásí o slovo, další má hned pocit, že musí také mluvit. Pokud chcete zvýšit počet žen ve správní radě, přinese to problémy, jestliže jim nestanovíte časové limity,“ uvedl 83letý japonský expremiér.
Na jeho postu ho nahradila bývalá rychlobruslařka a cyklistka Seiko Hašimotová, jež se zúčastnila dohromady sedmi letních i zimních olympijských her. Pro Japonsko získala bronzovou medaili na bruslích na trati 1 500 metrů v Albertville. Právě Hašimotovou ve středu večer informoval Sasaki o své rezignaci v návaznosti na kauzu „Olympig“. Sama mu řekla, že se to nikdy nemělo stát, zároveň ji šokovalo, že se kreativní ředitel rozhodl odstoupit. Podle 56leté Hašimotové to svědčí o tom, že rovnost pohlaví je v organizačním výboru prioritou.
Hry, které byly vinou pandemie z loňského roku přesunuty na letošek, se mají uskutečnit od 23. července do 8. srpna. Jedním z nejbližších úkolů bude najít nového kreativního direktora, aby byl divákům u televize při zahájení i zakončení naservírován kvalitní zážitek.