Konec býčích zápasů i pokles prodejů ryb. Živočišný i zábavní průmysl sčítá škody po karanténě

Opatření proti šíření onemocnění COVID-19 si vybírají svou daň na hospodářství celého světa. Škody sčítají i zástupci z řad producentů živočišných výrobků a majitelů zvířecích atrakcí – klesly počty návštěvníků i prodej některých potravin. V mnoha případech na tento pokles doplatí i zvířata.

Mexická národní asociace chovatelů bojových býků odhaduje, že celé odvětví býčích zápasů přijde kvůli opatřením proti šíření pandemie až o tři miliardy korun. „Bavíme se tu o zhruba čtyřiceti procentech všech zápasů, jejichž hodnota je odhadována na sedm miliard korun. Pro naše odvětví jde o velice vážný zásah a budeme se muset pokusit najít řešení, které by nám umožnilo spustit vše hned, jakmile odezní hygienická opatření,“ uvedl již na počátku března ředitel asociace José María Arturo Huerta. Od počátku března byly zrušeny nejdůležitější podniky v Aguascalientes, Texcoco i Pueblu. Celkem šlo o asi pětinu veškerých plánovaných akcí. Opatření se dotknou přibližně dvou set čtyřiceti zaměstnanců, ale i samotných chovatelů, kteří budou nuceni redukovat svá stáda.

S ještě většími škodami se musí potýkat čínští dovozci mořských živočichů určených ke konzumaci. Ze strachu před kontaminací koronavirem zdejší prodeje mořských plodů klesly o osmdesát procent. Pekingská společnost Sunkfa Group, která dováží humry, kraby a ryby z USA, Spojeného království, Chile či Norska, uvádí, že propad jejích prodejů je ještě větší, až devadesát pět procent. „Obvykle naplním celý náklaďák dvěma či třemi stovkami krabic na cestu ze Šanghaje do Chang-čou. Teď dám sotva dvacet až třicet krabic,“ uvádí jeden z řidičů čekajících na šanghajském trhu. Mnoho obchodníků dokonce musí prodávat své produkty pod cenou na zpracování do krmiv pro zvířata.

Karanténní opatření však těžce dopadají i na provozovatele zábavních podniků, kde jsou drženy tisícovky zvířat. Zoo, zábavní a mořské parky, cirkusy i atrakce se zvířaty řeší kvůli náhlému úbytku návštěvníků existenční problémy. V polovině června jako první své brány již zcela uzavřela zoo v anglickém městě Torquay. Žijí v ní stovky zvířat. Pokud se pro ně nenajde nový domov, bude část z nich čekat usmrcení. Některá ze zvířat se však budou moci vrátit zpět do přírody. Tímto směrem se vydávají i některé sloní parky v Thajsku. Kvůli úbytku turistů, a tedy i příjmů, se parky mění na azyly, které namísto projížděk na slonech budou nabízet vhled do svobodného života slonů.

Tagy: