Keňa, páteř světové produkce černého čaje, se bude v příštích letech potýkat s dopady klimatické krize, a v zemi tak nebude možné vypěstovat tolik čajovníků jako dosud. Produkce by měla v příštích letech klesat až o desítky procent. A pocítí to hlavně Britové, kteří si potrpí na svůj čaj o páté.
Extrémní počasí, sucho, záplavy a stále teplejší klima v Keni způsobuje, že se zmenšuje rozloha zemědělské plochy, na které by se dal kvalitní čaj vypěstovat. Ačkoli čaj pochází původem z Asie, v současnosti se tato rostlina (keř i strom) pěstuje převážně na plantážích v subtropickém africkém podnebí. A Keňa patří v žebříčku světových exportérů černého čaje na první příčku.
Studii, která poukázala na budoucí nedostatek čaje, zpracovala organizace Christian Aid a upozornil na ni web britské televize Sky News. Není divu, že se takové zprávy zalekli právě Britové.
Obyvatelé Velké Británie a Irska pijí v průměru více čaje, než kterýkoli jiný národ na světě. Z celkového objemu čaje, který Keňa vyprodukuje, spotřebují polovinu právě Britové a Irové. Může za to tradiční ostrovní zvyk čaj o páté, kdy Britové v odpoledních hodinách usedají k černému čaji s mlékem a dezertu.
Kenya: As Climate Change Threatens Kenyan Tea, Millions of Workers Seen At Riskhttps://t.co/VaqlmwYSLq pic.twitter.com/YbIMDlJ9wO
— Africa Health & Climate Change (@AfricaHealthCl1) May 11, 2021
Podle studie bude Keňa muset snížit produkci čaje do roku 2050 o 26 procent, v některých oblastech dokonce o 39 procent. To by znamenalo, že by africká země pomalu přestávala zvládat pokrývat poptávku Spojeného království, natož zbytku světa.
Klimatické změny navíc neovlivňují jen úrodu, ale i chuť čaje. Přívalové deště podle výzkumu snižují kvalitu čajových lístků. „Úspěšnost sezony už neumíme nijak předpovídat. Teploty stoupají, deště jsou nevyzpytatelné a často je doprovází krupobití. Ani na dlouhá sucha jsme nebyli zvyklí. Jestli to tak půjde dále, bude pěstování čaje výrazně složitější a náš život se stane ještě těžším,“ sdělil pro Sky News keňský farmář Richard Koskei.
Krom Keni se na pěstování čaje zaměřuje Indie či Srí Lanka, produkci zeleného čaje pak má pod palcem Čína.