Čtyřicet osm procent dotázaných označilo v bleskovém průzkumu kandidáta sociální demokracie Olafa Scholze na německého kancléře za vítěze poslední televizní debaty před nedělními volbami do Spolkového sněmu. Stále více se tak ukazuje, že by se Německo mělo připravit na výraznou změnu politického kurzu po šestnáctileté vládě Angely Merkelové, zastupující křesťansko-demokratickou unii CDU/CSU.
Její potenciální nástupce Armin Laschet získal v průzkumu 27 procent, kandidátka Zelených Annalena Baerbocková 25. Podle expertů se stále pravděpodobněji jeví povolební spolupráce mezi sociální demokracií (SPD) a právě Zelenými. Podpořil to i sám Scholz, který to na závěr nedělní debaty „přiznal“, ukazují na to i další indicie.
Do Německa mě vyhnaly zákony z 60. let bývalého Československa, tvrdí poslankyně FDP
Narodila se v bývalém Československu a v neděli 26. září při německých parlamentních volbách s největší pravděpodobností obhájí svůj mandát ve Spolkovém sněmu za FDP, tzv. liberály či svobodné. Renata Altová v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS tvrdí, že zásadní je zabránit dalšímu směřování sousední země doleva.
Televizní moderátorka Linda Zervakisová ze stanice ProSieben, která společně se Sat1 a Kabeleins poslední debatu vysílala, označila nedělní vstup Olafa Scholze do zákulisí po jejím skončení za „trochu legrační“, protože politik sociální demokracie se nejprve zastavil u konkurence, tedy u Zelených.
Usměvavé pozdravy pěstí, například s vedoucími parlamentních skupin Antonem Hofreiterem a Katrin Göring-Eckardtovou. „Naznačuje to možnou koalici, pokud by se stal kancléřem?“ ptala se Zervakisová.
Tato večerní gesta navázala na rudo-zelenou show, která byla zčásti patrná již během 90minutového přenosu. Scholz a Baerbocková „pluli“ na stejné vlně, zdůrazňovali společné zájmy před volbami do Spokového sněmu, které se konají 26. září, a vytvořili společný blok proti Laschetovi.
Symbolem toho byl obrázek na Twitteru, na němž jsou všichni tři kandidáti ve studiu současně. Baerbocková mluví k Laschetovi (z pohledu diváků se dívá doprava), Laschet poslouchá (jako jediný se dívá doleva) a Scholz také poslouchá, ale musí se také dívat doprava. Výsledkem je „2 proti 1“.
Zejména v počáteční fázi nedělní debaty, ve které se hovořilo také o sociální spravedlnosti, klimatické krizi, koronaviru či digitalizaci, si Baerbocková a Scholz notovali, což vygradovalo v otázce minimální hodinové mzdy, kdy Scholz i Baerbocková požadují dvanáct eur, v přepočtu 303 korun. Shoda panovala také v otázce přídavků na děti.
Budou se Scholz a Baerbocková brát?
„Pochopil jsem, co paní Baerbocková řekla, a podporuji její postoj,“ řekl Scholz demonstrativně. „Pokud jsem to správně pochopil, paní Baerbocková a její strana a já a naše strana navrhujeme shodně, aby úlevy dostali všichni, kteří jako manželé vydělávají méně než 200 000 eur (5 milionů korun) hrubého ročně,“ zdůraznil o něco později Scholz.
Z trojboje se stává dvojboj. Kampaň před volbami v Německu přitvrzuje a vrcholí
Předvolební kampaň v Německu přitvrzuje. Potvrzuje to i druhá televizní debata trojice hlavních kandidátů na kancléřské místo, které po 15 letech uvolní Angela Merkelová. Největší šanci na vítězství ve volbách do Spolkového sněmu mají sociální demokraté pod vedením Olafa Scholze, křesťanští demokraté Armina Lascheta a Zelení se šéfkou Annalenou Baerbockovou.
„Budou se Scholz a Baerbocková v příštích minutách brát?“ napsala ještě během přenosu o této podívané na Twitteru reportérka Sat.1-Bayern Christina Lewinská. „Scholz a Baerbocková argumentují červeno-zelenou jednotou. Laschet se ocitl v zoufalé situaci,“ shrnul debatu novinář listu Welt Robin Alexander.
Zelená politička se však ne vždy přiklonila k „mazlivému“ kurzu Scholze, který nadále vede v průzkumech. Za kancléře si ho přeje 38 procent Němců. Náskok má také jeho strana SPD s 33 procenty před CDU/CSU, jež se po propadu na 18 procent vrátila na konci uplynulého týdne nad dvacetiprocentní hranici. I tak to znamená historicky nejhorší výsledek v anketách před volbami. „Zelený život znamená svobodu a pan Scholz zdůraznil, že svoboda dětí pro něj není tak důležitá,“ uvedla Baerbocková.
Když moderátorky debaty v jednu chvíli upustily od svého hlavního úkolu a nechaly kandidáty klást si otázky mezi sebou, chtěla Baerbocková také využít své šance a zasáhnout svého sociálnědemokratického konkurenta na bolavém místě. Zeptala se na razii na jeho ministerstvu financí v minulém týdnu. Ale i zde Scholz našel cestu ven. Dokonce jí za otázku poděkoval, protože jí mohl vše vysvětlit ze svého pohledu.
Co se s vámi děje, pane Laschete?
Kandidáti SPD i Zelených se večer opakovaně pustili do lídra CDU/CSU. „Zajímalo by mě, co se s vámi vlastně děje, pane Laschete,“ sondovala Baerbocková v souvislosti s tématem klimatických změn.
Scholzovy červeno-zelené hrátky se opět projevily v závěru poslední předvolební debaty, kdy došlo na koaliční spolupráci, protože žádná strana podle průzkumů nemůže sestavit vládu sama. „Pak se nechci tajit tím, že bych samozřejmě nejraději sestavil vládu společně se Zelenými,“ usmál se Scholz.
Na což Baerbocková reagovala slovy: „S SPD máme v mnoha oblastech sociální politiky mnoho společného. Ale jak jsem řekla, pro skutečnou změnu potřebujeme především silné Zelené,“ řekla poté, co předtím prohlásila, že by samozřejmě chtěla „vládu vedenou Zelenými“.