reklama

Němci se chystají na éru po Angele. Kdo nahradí kancléřku Merkelovou v čele země?

Do českých sněmovních voleb zbývá jen zhruba měsíc a kampaň je v plném proudu. Ještě o něco dříve proběhnou nejdůležitější volby v Německu. Volební klání se tam uskuteční koncem září a hlavní otázkou je, kdo nahradí nestorku tamní politiky Angelu Merkelovou ve funkci kancléřky. Dominantní postavení její CDU/CSU je podle všeho pryč. Šanci zvítězit má hned několik politických subjektů.

reklama

„Věčná kancléřka“ Angela Merkelová po dlouhých 16 letech skončí ve funkci. Svůj mandát plánuje udržet do ustanovení nové vlády, která vznikne po blížících se volbách. Ty se konají již na konci měsíce, konkrétně 26. září.

Němci řeší palčivou otázku: Kdo fenomenální Merkelovou, která má rovněž přezdívku „mutti“ neboli „maminka“, nahradí v čele spolkové země? Ve hře je především trojice kandidátů

Armin Laschet (CDU/CSU)

Sama Merkelová si za svého nástupce přeje volebního lídra své koalice CDU/CSU Armina Lascheta. Ten se nedávno stal předsedou CDU a od roku 2017 je předsedou vlády Severního Porýní-Vestfálska, nejlidnatější spolkové země Německa. „Nejlepší cestou pro naši zemi je spolková vláda vedená CDU/CSU s Arminem Laschetem jako spolkovým kancléřem,“ řekla před pár dny Merkelová na posledním zasedání Spolkového sněmu.

Laschet je označován za přívětivého politika se smyslem pro humor, který se zasměje i na vlastní účet. V politice se pohybuje takřka tři dekády, tedy polovinu svého života. Často také poukazuje na to, že i když je vystudovaným právníkem, pochází z tvrdě pracující rodiny – jeho otec byl horník.

Z politického hlediska je charakterizován jako houževnatý pragmatik. Kritiku si však vysloužil od konzervativnějších členů a příznivců CDU, a to za svoji údajnou přílišnou liberálnost. Vadí jim také to, že se často snaží dosáhnout dohody na základě kompromisu. V tom je velmi podobný končící kancléřce.

Volební lídr CDU/CSU to však bude mít těžké. Ačkoliv jeho strana dominovala domácí politice po dlouhá léta, nyní se v průzkumech propadá. V posledních volbách z roku 2017 získala křesťanskodemokratická koalice pod vedením Merkelové přes 32 procent. Nyní je jí predikováno jen kolem 20 procent hlasů.

Olaf Scholz (SPD)

Za favorita německých voleb jsou naopak považováni sociální demokraté z SPD. Ještě v minulých měsících si u voličů výrazně lépe vedla strana Merkelové, ale v posledních týdnech se do popředí dostalo právě SPD. Již několik průzkumů je krátce před volbami predikovalo za vítěze volebního klání a odhadují jim vždy minimálně 25 procent hlasů. V některých průzkumech se sociální demokraté dokonce blížili k hranici 30 procent. SPD tak cílí na zisk kancléřské židle.

Stranickým kandidátem na nejdůležitější politický post Německa je nynější spolkový ministr financí Olaf Scholz. Dnes 63letý muž je dlouhodobě tváří sociální demokracie, neboť své názory dával najevo již jako mladík v 80. letech, kdy byl viceprezidentem sociálně demokratické mládeže. Mezi lety 2011 až 2018 byl starostou Hamburku.

Scholz je označován sice za poměrně nudného, minimálně oproti až žoviálnímu Laschetovi, ale za schopného politika. Je také znám poctivou přípravou na rozhovory, kdy mnohdy připomíná Merkeleovou, která také dokáže téměř vždy na otázku najít odpověď.

Lídrovi SPD hraje do karet i pravděpodobný úspěch levicových stran. Kromě vítězství SPD průzkumy odhadují také velmi vysoké procento získaných hlasů pro Zelené. Právě s těmi by SPD mohla vytvořit vládu. Před tímto spojením ovšem varuje Merkelová, čímž se snaží odradit ty voliče, kteří se kloní k volbě SPD či Zelených. Dosavadní kancléřka hlásí, že případná levicová koalice by totiž mohla obsahovat i postkomunistickou Levici. SPD a Zelení možnou koalici s krajně levicovou stranou nevyloučili.

Annalena Baerbocková (Zelení)

Bez šancí na vítězství nejsou ani Zelení. Ti si za svou lídryni a případnou kandidátku na kancléřku vybrali Annalenu Baerbockovou, která je společně s Robertem Habeckem spolupředsedkyní strany.

Baerbocková vstoupila k Zeleným v roce 2005 a časem začala postupovat nejprve na lokální úrovni strany v Braniborsku, posléze i celostátně. Ve spolkovém sněmu pak prvně zasedla v roce 2013 a o pět let později stála v čele Zelených společně s Habeckem. Mezi Zelenými, kteří bývají většinou levicově orientovaní, je ale považována spíše za centristku.

Ačkoliv v předešlých federálních volbách získali Zelení „jen“ 8,9 procenta, nyní se odhaduje, že by mohli získat až dvojnásobek. Je velmi pravděpodobné, že usednou v příští německé spolkové vládě. Záležet bude ovšem na tom, s kým v ní budou spolupracovat. Merkelová a její CDU/CSU varuje, že se Zelení chtějí spojit s SPD a ještě s postkomunistickou Levicí. Mohlo by se ovšem i stát, že se se Zelenými dohodne právě i strana současné kancléřky. Podobný krok učinil před časem rakouský kancléř Sebastian Kurz, který svůj druhý současný kabinet zajistil právě koalicí se Zelenými.

Mají šanci i jiné strany?

Reálnou šanci na zisk mandátů v německých volbách mají také liberální Svobodná strana Německa, kontroverzní krajně pravicová Alternativa pro Německo a již zmiňovaná Levice.

Svobodní sice aktuálně tvoří společně s CDU/CSU kabinet Angely Merkelové, ale průzkumy jim predikují většinou pouze mezi 10 až 13 procenty. Jejich zapojení se do nové vlády je tak klidně možné, ale na kancléře to s největší pravděpodobností nevydá.

Podobnou podporu u voličů má aktuálně i Alternativa pro Německo. S populistickou stranou však ostatní parlamentní uskupení většinou nechtějí nic mít a dávají od ní ruce pryč. Do Spolkového sněmu by se pak měla dostat také Levice, byť jí průzkumy v drtivé většině predikují jen kolem 6 procent hlasů. I tak by se však mohla podílet na vládě levicového ražení, jak varuje kancléřka Merkelová.

Nejdůležitější německé volby se konají již 26. září. Ať už dopadnou jakkoliv, budou znamenat konec Angely Merkelové. Ta podle všeho nebude usilovat ani o žádnou novou funkci v rámci Evropské unie či Evropské komise.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zeman opustil nemocnici. Odpoledne má v Lánech nabitý program
Miloš Zeman

Zeman opustil nemocnici. Odpoledne má v Lánech nabitý program

Prezident Miloš Zeman opustil Ústřední vojenskou nemocnici (ÚVN), ve které byl kvůli dehydrataci a vyčerpání hospitalizován od minulého úterý. Hlavu státu čeká odpoledne poměrně nabitý program. Má totiž domluvené rovnou tři schůzky, a to s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) kvůli rozpočtu, se šéfem ODS Petrem Fialou a také s předsedou hnutí SPD Tomiem Okamurou.

KOMENTÁŘ: Zbytečná válka mezi cyklisty a řidiči. V Kodani si dokáží všichni vyjít vstříc
Názory

KOMENTÁŘ: Zbytečná válka mezi cyklisty a řidiči. V Kodani si dokáží všichni vyjít vstříc

Zákon o 1,5metrovém rozestupu při předjíždění cyklistů znovu rozvířil nekonečnou zákopovou válku, která v Praze probíhá mezi zastánci cyklistické a automobilové dopravy. Dopravní prostředek však v tomto souboji působí často pouze jako symbol stále vyhrocenějšího sváru mezi takzvanými progresivity a konzervativci, kteří nechtějí ustoupit ani o píď. Kodaň přitom ukazuje, že si všichni účastníci dopravního provozu mohou vyjít vstříc.

Záchranu horolezců v Pákistánu pojišťovna neproplatí. Porušili podle ní podmínky

Pojišťovna Uniqa neuhradí náklady na záchranu dvou českých horolezců z hory Rakapoši v Pákistánu. Už zaplacené peníze po nich může vymáhat, sdělila mluvčí pojišťovny Eva Svobodová. Horolezci podle ní nejméně ve dvou ohledech porušili podmínky pojištění. Horolezce, které před týdnem z hory snesl vrtulník, podle pákistánského tisku zadržují místní úřady, dokud nezaplatí náklady za záchrannou operaci.

Politická debata s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou. Jak chtějí řešit migraci?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Kanáry dál pustoší tekoucí láva, vlila se i do bazénu. Lidé se nesmí přibližovat

Španělská vláda i kabinet regionu Kanárské ostrovy v úterý vyzvaly kvůli nedělní erupci sopky Cumbre Vieja na ostrově La Palma všechny obyvatele, aby se nepřibližovali k tekoucí lávě. Ta se dostala mimo jiné do dříve obydlené obce Todoque, kde pustoší vše, co jí přijde do cesty. Záběry z dronu ukazují, jak se láva mimo jiné vlévá do bazénu rodinného domku.

Drsná rvačka v nechvalně známém Molenbeeku: Muž zmlátil pět policistů, vzdal se zásahovce

Incident, který se jen tak nevidí, se odehrál v nechvalně proslulé bruselské čtvrti Molenbeek. Během kontroly špatně parkujícího vozidla se policisté dostali do konfliktu s agresivním řidičem. Muž pět strážců zákona zranil, z toho tři vážně. Fyzicky dobře vybaveného násilníka musela zpacifikovat až zásahová jednotka. A důvod jeho řádění? Prý neštěstí v lásce.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Herečka Kuklová o manželství s Pomejem: Uvědomila jsem si, že umřu. Musela jsem utéct

Herečka Michaela Kuklová chtěla být pro Jiřího Pomeje dokonalou manželkou, milenkou i herečkou. Když si však uvědomila, že už to nezvládá, čekal ji bouřlivý rozvod. V té době se navíc dozvěděla, že její manžel nadělal dluhy v rozmezí několika desítek milionů korun a hrozilo, že je bude splácet ona. „Náš vztah připomínal italské manželství,“ uvedla v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS Kuklová. Dnes přiznává, že za mnohé svému bývalému partnerovi vděčí.

reklama