
Jak dětem vysvětlit zdražování? Ukažte jim to na příkladu zmrzliny, radí psycholog
Vlivné světové centrální banky, politici i ekonomičtí řečníci po celém světě čím dál častěji skloňují termín digitální měny centrálních bank, tzv. CBDC. (Ilustrační snímek) Zdroj: Profimedia.cz
Vlivné světové centrální banky, politici i ekonomičtí řečníci po celém světě čím dál častěji skloňují termín digitální měny centrálních bank, tzv. CBDC. (Ilustrační snímek) Zdroj: Profimedia.cz
Vlivné světové centrální banky, politici i ekonomičtí řečníci po celém světě čím dál častěji skloňují termín digitální měny centrálních bank, tzv. CBDC. Pod tímto pojmem se skrývá nový čistě digitální finanční systém, ve kterém chtějí měnu ovládat výhradně centrální banky a vlády. Proč se mohou CBDC stát nástrojem sledování a jak se liší od kryptoměn?
Ve světě se chystá (r)evoluce finančního systému. Pojem CBDC není lehké pochopit, přesto může bez přehánění změnit každodenní rutinu každého jednotlivce, a to výhledově klidně i v Česku. O co se tedy jedná?
V zásadě jde o snahu vlád a centrálních bank vytvořit další vrstvu finančního systému, která by mohla v budoucnu úplně nahradit ten stávající. Zatímco v současnosti ještě tvoří globální peněžní objem zhruba z osmi procent hotovost, v případě CBDC už půjde o výhradně digitalizované peníze.
V praxi by to mohlo fungovat tak, že by centrální banka pod dohledem vlády naprosto převzala pravomoci komerčních bank a spravovala by sto procent veškerých peněz v digitálním oběhu. Centrální banka by tak mohla jednoduše přidávat i ubírat počty jednotek digitální měny.
Každý občan by měl k CBDC přístup skrze vládní aplikaci. Kritici projektu upozorňují, že digitální měny centrálních bank mohou být velkým zásahem do soukromí, jelikož by měla centrální banka jasný přehled o tom, za co člověk CBDC utrácí.
Sen Velkého bratra by se zhmotnil ve chvíli, kdy by centrální banka začala modifikovat vlastnosti CBDC. Například by mohla uživatelům (občanům) nařídit, aby určitý objem digitální měny utratili jen za konkrétní zboží. Například za potraviny. Centrální banka by pak mohla rovněž nastavit trvanlivost peněz, což by znamenalo, že kdyby člověk peníze v určitém intervalu neutratil, ztratily by se v digitálním prostoru. Na tyto neduhy CBDC v Česku upozorňuje například ekonom Lukáš Kovanda, tuzemský popularizátor kryptoměn.
Často se objevují názory, že jsou CBDC určitou obdobou kryptoměn. To ale není pravda. CBDC jsou prakticky parodií na kryptoměny a pouze využívají popularity tohoto aktiva. Kryptoměny v čele s bitcoinem jsou totiž decentralizované, nemají jediného správce – banku či vládu – který by ovlivňoval inflační politiku a celý systém řídil.
Naopak v případě CBDC je centrální banka tím, kdo má digitální měnu pod palcem a může zasahovat do soukromí uživatelů. Kryptoměny a CBDC tak mají společné jen to, že fungují ve virtuálním prostoru.
Ačkoli se v Česku o CBDC ještě příliš nemluví, v mnoha státech už je to finanční téma číslo jedna. Průkopníkem v tomto oboru je Čína, která kvůli vlastní digitální měně zakázala používat svobodnou kryptoměnu bitcoin.
Čína už digitální juan několik měsíců testuje a brzy by jej měla nasadit v plošném provozu. Peking už před časem zavedl kreditový systém, který motivuje občany k dobrému chování. V kombinaci se zavedením CBDC by mohl stát některým lidem odříznout cestu k financím. Což by z Číny udělalo ještě více autoritářskou velmoc.
What an incredible week! We would like to say a huge thank you to our Members and Partners for supporting us in the launch of the #DigitalPoundFoundation@BillonGroup @CGI_Global @electroneum @Ripple @quant_network @AccentureUK @avalancheavax @TRGLondon @HSFlegal pic.twitter.com/wT0hTPFLVi
— Digital Pound Foundation (@digitalpoundfdn) October 17, 2021
CBDC je ale fenoménem i v Evropě. V Británii pracují na digitální libře, na kterou by mohla země přejít do tří let. To Švédsko už je ve vývoji podstatně dále, svou digitální korunu již testuje a v příštím roce ji chce v omezeném režimu uvést do provozu. V karibském ostrovním státě Bahamy už CBDC fungují od minulého roku.
Skupina G7 (formace sedmi nejvyspělejších zemí světa) v minulém týdnu ujistila, že CBDC nemají „škodit“. Namísto toho mají být prozatím oporou a doplňkem současného finančního systému. G7 také doufá, že digitální měny budou brát ohled na soukromí uživatele.
O vývoji vlastní digitální měny pro občany čím dál častěji hovoří také v USA.
Devětadvacetiletý muž, který 28. července na krajském úřadě ve Zlíně zastřelil svou o rok starší bývalou přítelkyni Kateřinu a následně se pokusil o sebevraždu, zemřel. Na sociální síti o tom informovala policie. Už dříve policisté uvedli, že útočník ke střelbě v takzvaném Baťově mrakodrapu použil zbraň registrovanou na jiného člověka.
Už v lednu čekají Česko prezidentské volby. Podle sázkových kanceláří mají v boji o Hrad největší šanci generál Petr Pavel a expremiér Andrej Babiš (ANO). Bude ale vůbec druhý jmenovaný na prezidenta kandidovat? I o tom v pořadu 360° na CNN Prima NEWS hovořili političtí komentátoři Martin Schmarcz a Václav Dolejší.
Místo toho, aby svědek účastníkům nehody poskytl první pomoc, si následky tragické nehody natáčel a vysílal živě na sociální síti Facebook. Ze záběrů vyplývá, že na místě v té době ještě nebyly žádné záchranné složky.
Sledujeme on-line
Děti bychom měli vést k šetrnosti, myslí si psycholog Václav Mertin. Zvlášť v období zdražování tak mohou lépe pochopit, proč už nezbydou peníze třeba na zmrzlinu, dodal v pořadu Nový den. Klíčem k úspěchu je komunikace.
Malý medvěd narazil na včelí farmu na severovýchodě Turecka a nejspíš si pomyslel, že našel jackpot. Jenže netušil, že se nejedná o klasickou medovou pochoutku, ale o takzvaný deli bal – známý také jako „šílený med“.
V zaplavených ulicích indického města Shivpuri plaval mezi domy dvoumetrový krokodýl. Obyvatelům se ho podařilo zachytit na kameru. Predátora nakonec odchytili zástupci blízkého národního parku. Zvíře nikomu neublížilo.
Registr silničních vozidel se ve středu potýká s technickými problémy. Neumožňuje generování a tisk dokumentů. Systém tak na úřadech umožňuje požádat o registraci zápisů a změn do registru, ale bez vydání dokladů. Plné zprovoznění systému se očekává ve čtvrtek. Informovalo o tom na Twitteru ministerstvo dopravy. Některé úřady v zemi registr kvůli poruše po celou středu nepoužívají.
V Jablonci nad Nisou ve středu ráno shořela výletní restaurace Sluneční lázně přímo na břehu tamní přehrady Mšeno. Historický objekt, který se skládal z několika dřevěných stánků, vzplanul krátce před pátou hodinou a oheň ho zcela zničil. Stavby z roku 1927 byly ve špatném stavu, už několik let se ve městě vedly diskuse, zda je zrekonstruovat, nebo zbourat a postavit na jejich místě moderní budovu.
Od nehody v Chebu uběhly tři dny a vyšetřovatelé stále zkoumají její příčiny. Policisté proto svědky nedělní tragédie vyzvali, aby jim poskytli jakékoli další informace či záběry. Jedno video, které pád letounu zachytilo, se nyní objevilo i na sociálních sítích.
Jakmile se objevila možnost žádat o jednorázový pětitisícový příspěvek na dítě, podvodníci okamžitě vyrazili do útoku. Česká bankovní asociace ohlásila první úspěšné pokusy o vylákání přístupových hesel k internetovému bankovnictví. O příspěvek je přitom možné žádat teprve od pondělí. Vláda se již problémem zabývá. Experti vyzývají všechny občany k maximální obezřetnosti.
Rusko zabere celý východ, sever i jih Ukrajiny a pochopitelně mu zůstane poloostrov Krym. Tak si rozdělení Ukrajiny představuje bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv. Nové uspořádání přestavil i na mapě, kterou zveřejnil i na sociálních sítích, přičemž se odkazuje na zahraniční experty, ty ale nejmenuje. Na mapě zaujme také to, že by samostatné ukrajinské republice zbyla pouze Kyjevská oblast. Zbytek země by podle Medveděvovy mapy připadl okolním zemím. Historik Libor Svoboda CNN Prima NEWS vysvětlil historické vazby zmíněných států na jednotlivé oblasti. Zároveň dodal, že Rusové v podstatě nemají ani historický nárok na poloostrov Krym, o kterém Moskva tvrdí, že „byl a je odjakživa ruský“.
Ve venkovské oblasti Akharem na západě Turecka došlo k tragické nehodě. Dědeček vzal svého vnuka na projížďku traktorem. Chlapec během jízdy ale neudržel rovnováhu a spadl pod kola vozidla. Teprve sedmiletý Utku na následky zranění zemřel.
Poprvé po bouřlivém rozchodu se v úterý u soudu sešli Veronika Žilková a Martin Stropnický. Herečka si s manželem nepodala ani ruku a vyhýbala se mu i pohledem. Tím se ale otec od rodiny nenechal rozhodit a pro všechny si připravil šokující informaci. Oba se pak exkluzivně svěřili redakci ShowTimu.
Rusové pokračují v ostřelování ukrajinského území. Na východě země se potýkají s několika problémy. Ukrajinská armáda zase hlásí úspěchy na jižní frontě, když se jí pomocí leteckých úderů a dělostřelectva podařilo zničit několik ruských cílů. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že jeho administrativa záměrně před vypuknutím ruské invaze nevarovala své občany, i když o ní dopředu věděla.
Čtyři Miloši Zemanové, dvaadvacet Petrů Fialů, tři Václavové Havlové, ale i Rakušanové, Jurečkové, Babišové nebo Kalouskové. Redakce CNN Prima NEWS prozkoumala kandidátky do podzimních komunálních voleb a zjistila, která známá jména českých politiků se v nich objevují. O místa v zastupitelstvech ale bojuje i pět ministrů.
Na to, že je občas oslní laserový paprsek, si piloti policejních vrtulníků už zvykli. Teď si ale stále častěji musí dávat pozor na nové nebezpečí. Tím jsou drony, s kterými lidé často létají i v zakázaných oblastech. Například v okolí heliportů, u nemocnic nebo jako naposledy – kolem požáru v Českém Švýcarsku.
Vedra v České republice nekončí, teploměry ukážou ve středu i ve čtvrtek až 35 °C. Dorazí však také silné bouřky, které mohou doprovázet i kroupy. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Letošní senátní volby slibují obzvlášť zajímavý střet na jihovýchodě hlavního města. Na Praze 11 se v senátním obvodu 19 utkají například bývalý premiér Vladimír Špidla, exprimátor Tomáš Hudeček, o přízeň voličů se bude ucházet také známá pražská radní Hana Marvanová či současný senátor Ladislav Kos.
Ve věku 33 let zemřel dlouholetý vězeňský dozorce Karel Kužílek, který pracoval ve Valdicích v Královehradeckém kraji. V květnu mu bylo diagnostikováno závažné onemocnění. Bývalí kolegové pořádají sbírku, jejíž výtěžek získá rodina.