Slovem mamánek označujeme převážně mladé muže, kteří ani v pokročilém věku nehodlají opustit domov svých rodičů. Jak však ukazuje nová studie Eurostatu, v Čechách je tento fenomén méně častý než v jiných evropských zemích. Ani pandemie koronaviru mladé lidi neodradila od jejich touhy postavit se na vlastní nohy. Podle analýzy opouštějí domov svých rodičů v průměru ve 26 letech, zatímco v Evropě je to 26,4 roku.
Věk, kdy se lidé rozhodnou osamostatnit, je dobrým ukazatelem, jaká je v dané zemi situace, hned v několika ohledech. Jedná se například o dostupnost bydlení, pracovní příležitosti a ekonomiku. Češi si v Evropě vedou obzvlášť dobře. Stejně jako v roce 2019 se drží pod evropským průměrem, který nyní činí 26,4 roku.
Pandemie koronaviru průměrný věk, kdy se lidé osamostatňují, zvýšila, netýká se to však českých dívek. Stejně jako v celé Evropě ženy domov opouštějí dříve, v roce 2020 se Česky osamostatňovaly v průměru ve 24,7 letech. Stejné číslo Eurostat zaevidoval i v roce 2019. Mamánci si naopak pohoršili. V roce 2019 byl průměrný věk jejich odchodu z domova 26,9 let, kvůli pandemii se však zvýšil na 27,3 roku.
Slováci jsou mezi nejhoršími
Celkový český průměr se tak zvedl ze 25,8 roku na rovných 26. I přesto se Češi drží pod evropských průměrem, který byl za rok 2020 stanoven na 26,4 roku. V roce 2019 činil 26,2 roku. Nejvyšší věk v tomto směru evidují Chorvaté (32,4 let), Slováci (30,9), Malťané s Italy (obě země 30,2 let) a Portugalci (30).
Ceny bytů raketově rostou. Lidé si je budou častěji pronajímat, shodují se odborníci
Ceny bytů po celé České republice jdou strmě nahoru. I přesto, že pro řadu lidí je vlastní bydlení mimo jejich finanční možnosti, jdou nemovitosti stále na odbyt. Zájemce od koupě neodrazuje ani fakt, že za dvoupokojový byt o výměře kolem 50 metrů čtverečních teď mnohde zaplatí i 3,5 milionu korun.
Naopak za premianty jsou považování lidé v Dánsku (21,2 roku), Lucembursku (19,8) a Švédsku (17,5). Za zvýšením evropského průměru stojí podle Eurostatu covid. Mladí se totiž kvůli pandemii rozhodli zůstat u svých rodičů o něco déle, dokud se situace neuklidní.
Dalším problémem je podle Akademie věd České republiky například i v nákladech na bydlení. „V případě, že se mladí rozhodnou pořídit vlastní byt, musí sáhnout do kapsy průměrně pro 71 tisíc korun za metr čtvereční. 50metrový byt je tak vyjde na více než tři a půl milionu korun,“ uvádí studie. Za nájem pak v průměru Češi platí 240 korun za metr čtvereční, za 50metrový byt tak měsíčně zaplatí zhruba 12 tisíc korun.
„V současné době mladí lidé čelí prudce rostoucím cenám bydlení a zároveň poklesu jeho dostupnosti,“ dodávají autoři průzkumu v čele s Martinem Luxem. Výzkumný tým během října až prosince loňského roku vyzpovídal více než šest stovek respondentů a respondentek ve věku 18 až 35 let z Prahy, Brna, Olomouce a Pardubic.
Z jejich odpovědí vyplynulo, že většina oslovených mladých lidí – téměř dvě třetiny – žijí samostatně. „Buď mají ke stávajícímu bydlení právní titul v podobě nájemní smlouvy, nebo jsou přímými vlastníky či spoluvlastníky,“ uvedl sociolog Lux. Doplnil, že samostatně žije až 80 procent oslovených lidí starších 27 let. Fenomén „mamánku a mamahotelů“ se podle něj snižuje, což potvrzuje i studie Eurostatu.