Stavba domů výrazně zdražila (zdroj: CNN Prima NEWS)
Dřevo, ocel, izolační vata nebo polystyren. Bez těchto součástí se žádný dům neobejde. Jenže cena stavebního materiálu za poslední rok vzrostla o desítky procent a v mnoha případech i na dvojnásobek. Někdo radí s budováním obydlí počkat, až se vše vrátí do normálu. Podle některých expertů už ale ceny neklesnou.
Manželé Jelínkovi z Teplic se rozhodli, že si před důchodem postaví v jedné z okolních obcí malý domek. Podařilo se jim sehnat za poměrně dobrou cenu pozemek a letos se pustili do práce. Jenže k jejich velkému překvapení si budou muset nachystat asi o čtvrt milionu korun více, než původně plánovali.
„Trochu nás to šokovalo, protože je to celkem hodně peněz. Jenže s tím nic nenaděláme, materiál zdražuje všude, nedá se tomu uniknout,“ řekli CNN Prima NEWS. Jelínkovi mají štěstí, že mohou sáhnout do svých celoživotních úspor, a tak je nečekaný zásah do rozpočtu nebude tolik bolet. „Určitě v tom máme výhodu oproti mladým, kteří jsou na začátku své profesní kariéry a těžko si mohli něco našetřit,“ dodali.
Záleží, z čeho stavíte
Zdražení stavebních materiálů za poslední rok je naprosto bezprecedentní a zřejmě se hned tak nezastaví. Není výjimkou, že se ceny některých z nich meziročně i zdvojnásobily. V současné době tak dříve než kdykoli předtím záleží, z čeho si lidé dům postaví. „Například rozpočet na dřevostavby je letos až o 60 procent vyšší než loni,“ uvedl pro CNN Prima NEWS hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
I v tomto případě je na vině koronavirová pandemie. „Ve velké části světa v posledním roce zpomalila výroba, továrny byly zavřené, výrobci se potýkali s nedostatkem lidí i váznoucími dodávkami surovin. Až do nynějška byli schopni vydržet se zásobami, ty ale došly,“ vysvětlil pro CNN Prima NEWS partner poradenské společnosti PricewaterhouseCoopers Petr Smutný.
Podle něho je bezprostřední příčinou nestabilita dodávek některých materiálů z Číny. „Ta je největším producentem prakticky všeho. Dodávky z Číny nefungují, poptávka ve velké části světa přitom nepolevuje,“ dodal. Tuzemští stavebníci ale mají do určité míry štěstí v tom, že materiál se vyrábí i v Česku. Jenže ani to nestačí nedostatek stavebnin kompenzovat.
Čekání je sázka na nejistotu
Má tedy smysl se stavbou vysněného domku počkat? Experti se na tom neshodnou. „Mezinárodní výroba a obchod se surovinami se na předcovidové úrovně hned tak neobnoví. Přes léto bude růst cen zřejmě ještě pokračovat, i když už ne tak rychlým tempem jako v posledních týdnech. Pak se ceny stabilizují, obávám se ale, že na nákup stavebnin za ceny obvyklé před rokem můžeme zapomenout,“ myslí si Petr Smutný.
Podle Kovandy ale ceny stavebního materiálu opět klesnou. „I když není jasné, za jak dlouho. Pokud člověk nemusí nutně stavět hned teď, měl by jeden až dva roky počkat. Hypotéky do té doby sice o něco zdraží, zlevnění stavebnin však toto zdražení více než vykompenzuje,“ uvedl pro CNN Prima NEWS.
Jak řešit navýšení rozpočtu?
Jestliže však někdo nemůže stavbu odkládat, určité možnosti, jak nepříjemnost v podobě navýšení rozpočtu na budování domu, má. Největší komplikace to bude pro lidi, kteří se rozhodli stavět za pomoci hypotečního úvěru. Pokud jsou teprve na začátku jednání s bankou, mohou se pokusit požádat o vyšší částku. „A to třeba o patnáct až dvacet procent, než je rozpočtovaná cena výstavby,“ radí Kovanda.
Jestliže už hypotéku čerpáte a zdražení materiálu vás zaskočilo uprostřed výstavby, ani zde není vše ztraceno. „Stavebník může zkusit s bankou vyjednat překlenovací úvěr ze stavebního spoření. Ten mu v řadě případů umožní pokrýt více náklady dané zdražením stavebnin,“ dodává Kovanda. Výhodou podle něho je, že za překlenovací úvěr ze stavebního spoření není třeba ručit nemovitostí, na rozdíl od hypotéky.