Lipavský přeřeknutí Mynáře nijak neprožívá. Spor se Zemanem ho mohl posílit

Premiér Petr Fiala (ODS) v sobotu uvedl do funkce ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti). Ten na tiskové konferenci podotkl, že se bude snažit mít s prezidentem Milošem Zemanem, který měl s jeho jmenováním problémy, konstruktivní vztahy. Komentátor Martin Schmarcz z webu Info.cz podotkl, že právě výhra ve sporu s hlavou státu může Lipavskému zvednout sebevědomí.

„Budu usilovat o konstruktivní vztahy s panem prezidentem. Z ústavy vyplývá, že má širokou řadu kompetencí, v zahraniční politice zastupuje stát navenek. Je potřeba debatu vést, musí běžet,“ podotkl Lipavský po svém uvedení do resortu.

Premiér Fiala mimo jiné podotkl, že je rád, že zahraničí povede plnohodnotný ministr. „Mezinárodní situace není jednoduchá. Potřebujeme člověka, který zahraniční politice rozumí a má dostatek elánu,“ sdělil. Mnozí si pokládali otázku, jak těžké bude pro Lipavského být v čele resortu poté, co se vedl spor o jeho jmenování.

Podle komentátora Martina Schmarcze z Lipavského „slabý článek vlády“ udělal právě vzniklý spor, kdy si ho za nejslabšího člena vybral Zeman. „Vzhledem k tomu, že vláda spor s prezidentem vyhrála, výchozí pozice pro něj nemusí být špatná. Jak se říká: Co mě nezabije, to mě posílí,“ uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS.

Dokonce je toho názoru, že by výhra ve sporu mohla být pro Lipavského vzpruhou. „Pokud si hned na počátku prošel tímto sporem, pokud ho silně podpořil premiér a ten spor dopadl dobře, myslím si, že pro jeho sebevědomí by to mohla být spíše vzpruha. Ale nevidím mu do hlavy,“ dodal.

Lipavský: Přeřek neprožívám

Lipavský se po svém uvedení nechal slyšet, že jeho hlavním cílem je posílit dobré jméno České republiky za hranicemi. „Když jedeme do zahraničí, reprezentujeme Českou republiku, nikoliv stranické zájmy. Tak to vždy platilo a bude to platit nadále,“ prohlásil. Podotkl, že je potřeba, aby Česko bylo silnou a nezávislou zemí. Klíčem je podle něj členství v Evropské unii a NATO.

Schmarcz podotkl, že první, s čím se bude muset Lipavský ve funkci ministra poprat, je vztah k Rusku, Číně a lidským právům. To mimo jiné sám ministr na tiskové konferenci vyzdvihl s tím, že se nejedná o jednoduché otázky. „Jsou to věci, které se mu nebudou řešit až tak špatně, i když má Zeman asi jiný názor. Lipavský má podporu premiéra, Zeman nyní není až tak podstatný,“ zdůraznil.

Lipavský se na závěr tiskové konference vyjádřil i k dotazu na slova hradního kancléře Vratislava Mynáře. Ten při jmenování Lipavského uvedl jako „magistra, tedy pardon, bakaláře“. „Nemám k tomu komentář, nijak to nevnímám a neprožívám,“ sdělil. Schmarz podotkl, že je Lipavský diplomat, sám si ale nebral servítky. „Je to neskutečná trapnost. Je to, jako kdyby Mynáře například ve Sněmovně uváděli a řekli ‚pumpaře, tedy vlekaře Mynáře‘. To by taky bylo strašně haha,“ uzavřel.

Tagy: