Konec nouzového stavu v ČR
O půlnoci z neděle na pondělí v Česku skončí nouzový stav. Žili jsme v něm od 12. března, tedy 66 dní. Znamenal výrazné omezení veřejného života. Některá z opatření ale ani s jeho skončením neodezní, budou platit podle zákona o ochraně veřejného zdraví.
Pojďme si teď připomenout nejdůležitější okamžiky. Ještě před vyhlášením nouzového stavu vláda rozhodla o uzavření základních, středních a vysokých škol (od 11. března). Vzápětí musely zavřít restaurace a také sportoviště. Prakticky ve stejnou dobu kabinet uzavřel i hranice. Omezení pak dopadla i na většinu obchodníků. Otevřené mohly zůstat pouze obchody s potravinami, drogerie a čerpací stanice.
Rouška jako symbol nouzového stavu
Symbolem nouzového stavu se stal kolotoč spojený s nedostatkem roušek. Povinně jsme je museli nasadit 18. března. Jenže jich nebyl dostatek. Skoro celá republika se proto dala do jejich šití. Doslova přes noc se na sociálních sítích objevily návody jak je ušít. Občané je zdarma posílali zdravotníkům, lékařům, ošetřovatelům. V obcích se objevily i takzvané rouškovníky – místa, kde je lidé nechávali pro své sousedy.
V dubnu pak ministerstvo financí oznámilo, kolik nás bude koronavirová pandemie stát. Schodek rozpočtu se z původních 40 miliard zvýšil na 300 miliard. Navíc ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nevyloučila jeho další prohlubování v případě propadu příjmů nebo dalších výdajů na podporu firem.
Konec nouzového stavu lidé moc nepocítí
Mnoho nařízení musíme dodržovat i po skončení nouzového stavu. Platit budou podle zákona o ochraně veřejného zdraví. Další vlna uvolnění přijde v pondělí 25. května. Od té doby budou lidé moct chodit venku bez roušky, ovšem nutné bude udržovat nejméně dvoumetrový odstup, pokud nepůjde o osoby žijící ve společné domácnosti. Povinnost nosit roušku zůstane v hromadné dopravě a v uzavřených prostorách.
V pondělí 25. května se otevře:
- Vnitřní prostory restaurací, hospod, bufetů, kaváren, vinoték, pivoték. Uvnitř restaurací budou povinné roušky i pro hosty s výjimkou konzumace.
- Provoz stravovacích zařízení v nákupních centrech nad 5000 m2.
- Hotely, venkovní kempy a další ubytovací zařízení včetně jejich restaurací a kaváren.
- Zoologické, botanické a dendrologické zahrady včetně vnitřních prostor.
- Vnitřní prostory hradů a zámků.
Znovu se obnoví:
- Taxislužby (dosud nepovolené).
- Živnosti, při kterých je porušována integrita kůže. Například tetování a piercing.
- Zotavovací akce apod. pro děti do 15 let věku.
- Další včetně opatření v cestovním ruchu.
- Hromadné akce ve venkovních i vnitřních prostorách s účastí nejvýše 300 osob ve stejný čas.
Sportovní činnosti:
- Krytá i nekrytá přírodní a umělá koupaliště – lidé budou muset nosit roušky, nikoli však do vody.
- Sauny a wellness centra.
- Organizovaný trénink profesionálních i amatérských sportovců na venkovním i vnitřním sportovišti s účastí nejvýše 300 osob ve stejný čas.
- Sportovci budou moct využít zázemí, tedy šatny a sprchy.
Školy a školská zařízení
- Možnost osobní přítomnosti žáků 1. stupně základních škol a jejich organizované a zájmové aktivity nepovinného charakteru formou školních skupin. Pod podmínkou maximálního počtu 15 žáků ve skupině, jedno dítě v lavici a bez možnosti měnit složení skupin.
Sociální služby
- Otevření denních stacionářů, týdenních stacionářů, center denních služeb, sociálně terapeutických dílen, sociálně aktivizačních služeb a osoby se zdravotním postižením pro všechny cílové skupiny kromě osob starších 50 let.
- Možnost návštěv v sociálních a zdravotnických lůžkových zařízeních při dodržení veškerých preventivních opatření.
Kde budou lidé muset nosit roušku?
- V obchodech, divadlech, kinech, na čerpacích stanicích a podobně. Zároveň lidé musí dodržovat dvoumetrové odstupy.
- V prostředcích veřejné dopravy včetně taxislužeb.
- Při blízkém kontaktu s další osobou vyjma členů domácnosti. Rouška je nutná v místech, kde se nachází dvě osoby v bližší vzdálenosti než dva metry.