reklama

Konec nouzového stavu: Jak změnil Česko a co budeme muset dál dodržovat?

O půlnoci z neděle na pondělí v Česku skončí nouzový stav. Žili jsme v něm od 12. března, tedy 66 dní. Znamenal výrazné omezení veřejného života. Některá z opatření ale ani s jeho skončením neodezní, budou platit podle zákona o ochraně veřejného zdraví.

reklama

Pojďme si teď připomenout nejdůležitější okamžiky. Ještě před vyhlášením nouzového stavu vláda rozhodla o uzavření základních, středních a vysokých škol (od 11. března). Vzápětí musely zavřít restaurace a také sportoviště. Prakticky ve stejnou dobu kabinet uzavřel i hranice. Omezení pak dopadla i na většinu obchodníků. Otevřené mohly zůstat pouze obchody s potravinami, drogerie a čerpací stanice.

Rouška jako symbol nouzového stavu

Symbolem nouzového stavu se stal kolotoč spojený s nedostatkem roušek. Povinně jsme je museli nasadit 18. března. Jenže jich nebyl dostatek. Skoro celá republika se proto dala do jejich šití. Doslova přes noc se na sociálních sítích objevily návody jak je ušít. Občané je zdarma posílali zdravotníkům, lékařům, ošetřovatelům. V obcích se objevily i takzvané rouškovníky – místa, kde je lidé nechávali pro své sousedy.

V dubnu pak ministerstvo financí oznámilo, kolik nás bude koronavirová pandemie stát. Schodek rozpočtu se z původních 40 miliard zvýšil na 300 miliard. Navíc ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nevyloučila jeho další prohlubování v případě propadu příjmů nebo dalších výdajů na podporu firem.

Konec nouzového stavu lidé moc nepocítí

Mnoho nařízení musíme dodržovat i po skončení nouzového stavu. Platit budou podle zákona o ochraně veřejného zdraví. Další vlna uvolnění přijde v pondělí 25. května. Od té doby budou lidé moct chodit venku bez roušky, ovšem nutné bude udržovat nejméně dvoumetrový odstup, pokud nepůjde o osoby žijící ve společné domácnosti. Povinnost nosit roušku zůstane v hromadné dopravě a v uzavřených prostorách.

V pondělí 25. května se otevře:

 • Vnitřní prostory restaurací, hospod, bufetů, kaváren, vinoték, pivoték. Uvnitř restaurací budou povinné roušky i pro hosty s výjimkou konzumace.
 • Provoz stravovacích zařízení v nákupních centrech nad 5000 m2.
 • Hotely, venkovní kempy a další ubytovací zařízení včetně jejich restaurací a kaváren.
 • Zoologické, botanické a dendrologické zahrady včetně vnitřních prostor.
 • Vnitřní prostory hradů a zámků.

Znovu se obnoví:

 • Taxislužby (dosud nepovolené).
 • Živnosti, při kterých je porušována integrita kůže. Například tetování a piercing.
 • Zotavovací akce apod. pro děti do 15 let věku.
 • Další včetně opatření v cestovním ruchu.
 • Hromadné akce ve venkovních i vnitřních prostorách s účastí nejvýše 300 osob ve stejný čas.

Sportovní činnosti:

 • Krytá i nekrytá přírodní a umělá koupaliště – lidé budou muset nosit roušky, nikoli však do vody.
 • Sauny a wellness centra.
 • Organizovaný trénink profesionálních i amatérských sportovců na venkovním i vnitřním sportovišti s účastí nejvýše 300 osob ve stejný čas.
 • Sportovci budou moct využít zázemí, tedy šatny a sprchy.

Školy a školská zařízení

 • Možnost osobní přítomnosti žáků 1. stupně základních škol a jejich organizované a zájmové aktivity nepovinného charakteru formou školních skupin. Pod podmínkou maximálního počtu 15 žáků ve skupině, jedno dítě v lavici a bez možnosti měnit složení skupin.

Sociální služby

 • Otevření denních stacionářů, týdenních stacionářů, center denních služeb, sociálně terapeutických dílen, sociálně aktivizačních služeb a osoby se zdravotním postižením pro všechny cílové skupiny kromě osob starších 50 let.
 • Možnost návštěv v sociálních a zdravotnických lůžkových zařízeních při dodržení veškerých preventivních opatření.

Kde budou lidé muset nosit roušku?

 • V obchodech, divadlech, kinech, na čerpacích stanicích a podobně. Zároveň lidé musí dodržovat dvoumetrové odstupy.
 • V prostředcích veřejné dopravy včetně taxislužeb.
 • Při blízkém kontaktu s další osobou vyjma členů domácnosti. Rouška je nutná v místech, kde se nachází dvě osoby v bližší vzdálenosti než dva metry.

Tagy:

Hlavní zprávy

Začal sběr podpisů za kandidaturu Babiše na Hrad. Premiér prý za iniciativou nestojí
Andrej Babiš

Začal sběr podpisů za kandidaturu Babiše na Hrad. Premiér prý za iniciativou nestojí

V Praze odstartoval sběr podpisů za kandidaturu Andreje Babiše (ANO) na prezidenta. Podle informací webu iDNES.cz by v České republice mělo být v budoucnu až 50 podobných petičních stánků jako ten, který se objevil ve středu na pražském Andělu. Sám Babiš prý za iniciativou nestojí. Na dotaz CNN Prima NEWS, zda bude skutečně na Pražský hrad kandidovat, premiér v demisi odpověděl: „V tuto chvíli vám na to neodpovím, není to na stole. Nejdřív musíme předat vládu, potom budou Vánoce.“

Střelba v Michiganu si vyžádala čtvrtou oběť. 17letý chlapec zemřel v nemocnici
USA

Střelba v Michiganu si vyžádala čtvrtou oběť. 17letý chlapec zemřel v nemocnici

Řádění 15letého střelce, který v úterý na střední škole v americkém státě Michigan střílel po ostatních studentech, si vyžádalo čtvrtou oběť. 17letý Justin Shilling podlehl svým vážným zraněním v nemocnici. Je tak už čtvrtým nezletilým žákem školy, který střelbu nepřežil. Dalších sedm osob je zraněných. Mladý útočník s úřady stále nespolupracuje.

Prodělaný covid a dvě dávky očkování, je třeba třetí? Vojtěch si už není jistý
Koronavirus

Prodělaný covid a dvě dávky očkování, je třeba třetí? Vojtěch si už není jistý

Kdo nemoc prodělal a nechal se naočkovat dvěma dávkami, pro toho epidemie skončila, říkal ještě v září ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Zda to bude platit i dál, je otázka. Aktuální debata o nutnosti třetí dávky, která bude zároveň podmínkou pro platné covidové pasy, Vojtěchovo tvrzení problematizuje. Sám ministr připouští, že aktuálně není vyjasněné, zda budou tito lidé do třetí dávky nuceni.

Sněmovna obnovila bonus pro lidi v karanténě. Ošetřovné budou dostávat i příbuzní

Poslanci ve středu opět schválili takzvanou izolačku. Lidé v karanténě budou dostávat bonus 370 korun ke svému platu. Sněmovna také obnovila krizové ošetřovné a odhlasovala, že za děti do 10 let by mohli pobírat ošetřovné i příbuzní. Poslanci ve středu schválili i kompenzační bonus pro podnikatele, společníky malých firem a osoby pracující na dohodu. Umožnili souběh s dalšími podporami.

Je to absurdní, Charles není rasista. Popřel by tím 70 let svého života, říká historik

Královskou rodinou opět zmítají spory. Princ Charles čelí nařčení, že je rasista. Vyplývá to z nové knihy Christophera Andersena. Odborník na Velkou Británii Martin Kovář ale těmto obviněním příliš nevěří. „Jestli se někdo z královské rodiny projevoval proti rasismu, tak to byl právě Charles. Byl první z nejbližších členů rodiny, kdo měl osobní stráž, která nebyla bílé barvy pleti,“ uvedl historik v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Zakázaní stánkaři se zlobí: V přeplněných supermarketech lidi nosí roušky pod nosem

Po brněnském Zelném trhu se během víkendového podvečera procházely jen malé skupinky lidí. Většina z nich se přišla vyfotit s vánočním stromečkem. O to více některé návštěvníky překvapilo, že narazili na pár otevřených stánků s ozdobami a svíčkami. Prodejci jsou z opatření nešťastní – jednak je vláda nedokázala vykomunikovat a rozpoutala zmatek, jednak jsou podle nich nesmyslná. Jako větší riziko než vánoční trhy vnímají přeplněné supermarkety, kde lidé ani nenosí respirátory správně.

Zemřel významný disident, novinář a obhájce lidských práv Petr Uhl

Ve věku 80 let ve středu zemřel novinář a publicista, bývalý disident, politický vězeň a signatář Charty 77 Petr Uhl, který se během komunistického režimu i po revoluci zasazoval o ochranu lidských práv. Sdělila to jeho manželka, někdejší ombudsmanka Anna Šabatová. Uhl patřil k nejvýraznějším postavám československého disentu a mimo veřejné dění nezůstal ani po listopadu 1989.

Přežila znásilňování bojovníky ISIS, v Kanadě jí zrušili přednášku. Prý by urazila muslimy

V Kanadě řeší další případ kontroverzní politické korektnosti. Torontská školní rada nepovolila účast studentů na přednášce Nadji Muradové, nositelky Nobelovy ceny za mír, kterou unesli a znásilňovali bojovníci Islámského státu (ISIS). Důvodem je její kniha, kde žena popisuje útrapy v zajetí islamistů. Podle rady ale publikace může muslimy urážet a rozvířit protiislámské nálady.

reklama

Domácí zpravodajství

Piráti opět šijí do Dostála. Občas informuje neadekvátním způsobem, říká senátor z ODS

Neshody mezi expertem Pirátů na zdravotní právo Ondřejem Dostálem a zbytkem strany pokračují. Po kauze, kdy „zatajoval“ informaci, zda se nechal očkovat, kolegům vadí jeho příspěvky na Twiteru, kde sdílí data o pacientech s covidem. A to se nelíbí ani senátorovi Romanu Krausovi z ODS. „Občas data interpretuje neadekvátním způsobem,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Za Dostála se naopak postavila Starostka Alena Dernerová.

reklama