Lidem s pozitivním testem na covid už zřejmě nebude automaticky nařizovaná sedmidenní izolace, navrhuje to ministerstvo zdravotnictví. Lékaři nebo hygienici o tom mají rozhodnout podle rizika. Od kdy by změna měla platit, však resort v návrhu vyhlášky neuvádí. Změna podle úřadu reflektuje i praxi v dalších zemích.
„Dochází k novelizaci postupu (...) při nařizování izolace, kdy se při zjištění pozitivního výsledku (...) zavádí povinnost provést hodnocení zdravotních rizik za účelem získání podkladu pro rozhodnutí, zda je v daném konkrétním případě třeba přistoupit k nařízení izolace či nikoli,“ píše se v návrhu.
Ministerstvo v důvodové zprávě k návrhu uvádí, že v současné době už je dostatek informací o hlavních epidemiologických charakteristikách covidu a populace má získanou určitou imunitu proděláním nemoci či očkováním.
ČTĚTE TAKÉ: Průlom v boji proti rakovině: V Británii testují vakcínu, kdy by mohla být dostupná?
„Je reálné vyhodnotit míru rizika jeho dalšího šíření především v návaznosti na zdravotní stav posuzované osoby a jejího nejbližšího okolí a charakter vykonávané práce v zaměstnání,“ píše se v materiálu. Vyšší míra rizika je podle něj například u zaměstnanců ve zdravotnictví nebo pobytových sociálních službách. Roli může hrát také možnost nosit v práci respirátor.
Podmínky izolace byly různé
Podmínky izolace a karantény se za tři roky pandemie měnily. První pacienti byli důsledně izolovaní v nemocnicích. Nejdříve byla izolace 14denní a všem kontaktům nakaženého se nařizovala karanténa. V současné době platí, že po pozitivním PCR testu nebo antigenním testu provedeném zdravotníkem má pacient nařízenou sedmidenní izolaci. Karantény byly zrušeny zhruba před rokem. Její porušení může být v krajním případě posuzováno i jako trestný čin šíření nakažlivé nemoci, za který hrozí i vězení.
Podle ministerstva ale už nyní není nutné izolaci jako nejpřísnější protiepidemické opatření striktně vyžadovat. „S ohledem na aktuální republikový, jakož i celosvětový trend vývoje epidemiologické situace ve výskytu covidu, na základě vyhodnocení aktuálních dopadů tohoto onemocnění na populaci v ČR, kdy ubývá závažných stavů a s ohledem na vývoj specifické proočkovanosti a celkovou promořenost populace, (...) se ponechání striktně nastavené povinnosti izolace nakažených osob jeví vzhledem k dalším možnostem dodržování základních preventivních protiepidemických opatření jako nadbytečné,“ stojí v materiálu.
Od začátku epidemie nového typu koronaviru v březnu 2020 bylo v Česku potvrzeno celkem 4 606 824 případů nákazy, včetně reinfekcí. V posledních týdnech počty případů opět stoupají, pondělních 1 823 je nejvíc od konce října loňského roku. Počet hospitalizovaných lidí se v tomto týdnu přiblížil 700, naposledy jich bylo více koncem roku 2022. Ve vážném stavu jsou ale jen desítky hospitalizovaných. Základní očkování proti onemocnění má 6,9 milionu lidí, asi 4,36 milionu lidí si nechalo dát první posilující dávku a zhruba 796 tisíc lidí i druhou posilující dávku.