Německá společnost BioNTech plánuje do konce roku začít ve Velké Británii testovat vakcíny proti rakovině, což představuje důležitý krok k jejich možnému prodeji na volném trhu. S tamní vládou se na spolupráci domluvila v minulém týdnu. „Věříme, že by léčba mohla být do roku 2030 dostupná široké veřejnosti,“ uvedl pro magazín Der Spiegel spoluzakladatel firmy Ugur Sahin.
Společnost BioNTech z německé Mohuče se s britskou vládou dohodla na testování vakcíny proti rakovině. Do roku 2030 má být personalizovaná imunoterapie poskytnuta až 10 tisíc pacientů. První z nich by ji mohl absolvovat už letos.
Záškrt je zpět, lékaři mají první letošní případ. Loni se v Česku objevil po 27 letech
Laboratoř Státního zdravotního ústavu (SZÚ) potvrdila v Olomouckém kraji první letošní případ záškrtu. Kromě loňského roku, kdy se v Česku objevilo pět případů, se nemoc v tuzemsku nevyskytovala od roku 1995. Očkování proti záškrtu je v Česku povinné, podává se dětem v kombinované hexavakcíně a dalším přeočkování. Odborníci upozorňují, že ochrana není celoživotní. Návratu epidemie v Česku brání kolektivní imunita dosažená proočkovaností populace.
„V současné chvíli by mělo dojít k rychlému náboru klinických pacientů do výzkumné imunoterapie,“ sdělil BioNTech v tiskové zprávě. Firma bude mít k dispozici výzkumné centrum, které zřídí v Cambridge. Tam by se mělo začít pracovat už v prvním čtvrtletí tohoto roku.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: V Anglii objevili nejstarší mozek ryby na světě. Jde o více než kuriozitu, říká vědec pro CNN
„Společnost chce, aby se léčba založená na principu mRNA, který byl využit i při léčbě koronaviru, stala běžnou i v boji s rakovinou,“ informovala agentura Reuters. „Věříme, že by vakcína měla být do roku 2030 dostupná široké veřejnosti,“ pronesl pro magazín Der Spiegel Sahin.
V současnosti dochází k hromadné kooperaci hned několika významných organizací, což podle Sahina celý proces vývoje vakcíny proti rakovině několikanásobně urychluje. Připomněl, že stejně se postupovalo i při boji s koronavirem. „Velká Británie dodala vakcíny na COVID-19 tak rychle, protože Národní zdravotnická služba, akademická obec a soukromý sektor příkladně spolupracovaly,“ dodal představitel BioNTechu.