Příští šéf Finanční správy má změnit přístup berních úřadů, stát jejich prostřednictvím nemá šikanovat občany a firmy, uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) pro CNN Prima NEWS. Jeho resort chce výběrové řízení na nového generálního ředitele Generálního finančního ředitelství vypsat nejpozději do září, ale až po změně zákona.
Předchozí šéfka Finanční správy Tatjana Richterová po podzimních sněmovních volbách požádala o odvolání, skončila na konci března. Od té doby vede úřad její statutární zástupce Jan Ronovský.
Jaký by tedy měl příští hlavní představitel finanční správy být, se redakce CNN Prima NEWS zeptala ministra Stanjury. „Přál bych si takovou či takového generálního ředitele, která či který bude schopen změnit přístup Finanční správy tak, aby lidé znovu získali důvěru ve stát, který má poskytovat klientsky orientované služby a ne šikanovat občany a firmy,“ uvedl Stanjura.
Stanjura nechce vybírat jen z úředníků
Ještě před výběrovým řízením chce Stanjurův resort prosadit změnu zákona o Finanční správě ČR.
Pokud by se výběrové řízení odehrálo podle starých pravidel, generálním ředitelem by mohl být jmenován pouze zaměstnanec, který byl zařazen v orgánu finanční správy, v územním pracovišti berních úřadů, nebo na ministerstvu financí alespoň po dobu pěti let.
Stanjura v Partii: Buď to nezná, nebo lže. Arogance vám nechybí, opáčila Schillerová
Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) nechal přezkoumat rozhodnutí své předchůdkyně Aleny Schillerové (ANO) o prominutí daně z přidané hodnoty na energie, které bylo zavedeno na konci loňského roku. „Vydali jste nehorázné vyjádření,“ řekla Schillerová v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. „Přišel podnět na porušení daňového řádu,“ vysvětloval Stanjura.
Podle ministerstva se ale jedná o omezující a nadbytečnou podmínku, proto chce prosadit změnu zákona . „Generálním ředitelem by se mohl stát pouze někdo, kdo pracoval buď na ministerstvu financí nebo finanční správě a finančních úřadech, nikde jinde. Nemohl by přijít z žádného jiného úřadu veřejné správy a už vůbec ne třeba ze soukromého sektoru,“ uvedla pro CNN Prima NEWS mluvčí ministerstva financí Michaela Lagronová.
„Vedle výše zmíněného je pozice takzvaně pod služebním zákonem. My bychom chtěli tu první podmínku eliminovat a nechat jen, jako je to například u FAÚ (Finanční analytický úřad, poznámka redakce), pouze podmínku, že proběhne otevřené výběrové řízení dle služebního zákona. To samo o sobě je dostatečnou zárukou, že se přihlásí kvalitní uchazeči s náležitou odborností,“ dodala Lagronová.
Finanční správa kritizována v uplynulých letech
Stanjurova slova o znovuzískání důvěry ve Finační správu pro CNN Prima NEWS o znovuzískání důvěry ve Finační správu navazují na kritiku, s níž se v uplynulých letech za vlád Bohuslava Sobotky (ČSSD) a Andreje Babiše (ANO) Finanční správa potýkala.
Od tehdejší opozice, zástupců podnikatelů i daňových poradců zaznívalo, že se chová i k poctivým podnikatelům drakonicky, nebo že je dokonce vyloženě likviduje. Kritici berních úřadů to demonstrovali například na počtu zajišťovacích příkazů, které v letech 2014 až 2016 prudce vzrostly.
Kromě nového generálního ředitele Generálního finančního ředitelství se bude vybírat i nový šéf Finančního analytického úřadu (FAÚ) a Celní správy. Ředitel FAÚ Libor Kazda skončil ve funkci v březnu a vedoucí celníků Milan Poulíček v květnu.