Návrat obyvatel do Hřenska
Lidé evakuovaní z Hřenska a jeho částí Mezná a Mezní Louka se v sobotu začali vracet téměř po třech týdnech domů, odkud je vyhnal rozsáhlý lesní požár. Návrat začal podle plánu v 9:00, do Mezné a Mezní Louky se dostanou pouze s povolenkami, pro turisty zůstává oblast uzavřená. Do osad se navíc lidé dostanou jen přes Vysokou Lípu, silnice ze Hřenska do Mezné je zatím dál zavřená. Oheň se u osady Mezná podařilo hasičům v minulých týdnech s vypětím sil zastavit, jiskry však létaly i desítky metrů daleko.
Nedaleko zámečku u Vysoké Lípy stojí u zákazu vjezdu a vstupu policejní hlídka. Místní se policistům prokazují dokladem a povolenkou, kterou jim vydal starosta Hřenska Zdeněk Pánek. Hlídky budou na místě nejméně do 31. srpna, a to ve dne i v noci, aby do osad nevnikl někdo bez povolení. Hlídka je také u vjezdu do Mezné.
Mohutný požár auta u pražské čerpací stanice. Video ukazuje bleskový zásah hasičů
Pražští hasiči zasahovali ve středu odpoledne u masivního požáru osobního auta. Jelikož se v těsné blízkosti nacházela čerpací stanice, vyrazily na místo dvě jednotky. Vše se naštěstí obešlo bez zranění.
V Mezné lehly popelem tři domy, další poničil silný žár. Chalupář Pavel Kozdera mluví o zázraku. „Tyhle buky jsme vysázeli s babičkou a v podstatě nám zachránily barák,“ ukázal na úplně ohořelý živý plot. Požár se přitom zastavil jen o několik metrů dál, chalupa totiž stojí přímo u lesa. „Musela přeskočit jiskra,“ míní Kozdera. Dům přes ulici shořel úplně, jeho majitelka nepřijela. Podle místních je na tom psychicky špatně.
Obyvatelé osad a chalupáři spoléhají na pomoc dobrovolníků. „Volali nám i kamarádi, se kterými roky nejsme v kontaktu, že přijedou. Mám v plánu vzít velké hrnce a navařit a společnými silami se na to vrhneme,“ uvedli manželé Kozderovi. Kdy se dobrovolníci budou moct dostat do osad, kde oheň úplně zničil tři domy a další poškodil, zatím není jasné. Místní jsou však jedna komunita a jak řekli novinářům, budou si pomáhat i navzájem.
Hasiči našli u Kozderových zázemí na zahradě, ve schránce jim nechali vzkaz. „Díky za zázemí vaší zahrady a vodu. Již jsme jeli domů. Sto korun jsme vám nechali jako poděkování, ale nemohli jsme vám ho předat osobně,“ přečetl psaní chalupář. Dodal, že se chtějí dobrovolné jednotce z Velkého Šenova odvděčit pivem, které jim jako poděkování zajistí na oslavu 150 let od založení jednotky.
Do osad se vrátilo zhruba 80 lidí, během hodiny vydal starosta asi 50 povolenek, řekl. Odhadem dvě třetiny z nich jsou chalupáři. Pánek doplnil, že je připraven povolenky vydávat také odpoledne, kdy mají přijet další lidé. Při vydávání povolenek se místní objímali, ulevilo se jim, že se mohou vrátit. Ti, kterým v České republice nevídaný požár jejich obydlí vzal, nacházejí podporu u sousedů, kteří měli větší štěstí.
Dva roky od požáru v Bohumíně: Žhář dostal za smrt 11 lidí doživotí, byt má nové nájemníky
Dva roky uplynuly od nejtragičtějšího požáru v historii Česka. Zdeněk Konopka v Bohumíně zapálil dveře bytu, kde jeho příbuzní slavili narozeniny. Zemřelo jedenáct lidí včetně malých dětí, část uhořela, část se zabila skokem z okna v 11. patře. Pachatel se tehdy mstil za to, že ho opustila manželka. Po dohodě se státním zástupcem dostal doživotí.
Hřensko bude v sobotu přístupné i pro turisty, místní podnikatelé se na ně už v pátek, kdy hasiči požár uhasili, začali připravovat. Soutěsky však plameny i intenzivní zásah poničily, proto se tam výletníci nedostanou.
Požářiště střeží hasiči a drony
Průjezdná je znovu od rána silnice 62 do Hřenska, dál do Německa na Bad Schandau ale motoristé neprojedou. „Od 9:00 to mělo být průjezdné, ale Němci tam mají těžkou techniku, která brání v provozu na silnici, takže než to odklidí, tak ta německá strana otevřená není, a předpokládá se, že dnes ještě nebude,“ řekla policejní mluvčí Ilona Gazdošová.
V Národním parku České Švýcarsko byl v noci na sobotu klid, drony objevily tři místa se zvýšenou teplotou v okolí Pravčické brány a Kozího hřbetu, uvedli ráno hasiči na Twitteru. „Ta místa jsme ošetřili, jsou to drobná ohniska, kde byla zvýšená teplota, ta se odkopala a prolila vodou,“ řekl mluvčí Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje Lukáš Marvan.
Na místě podle něj operuje šest profesionálních hasičských jednotek, tři jsou z Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje a další tři ze školicích zařízení HZS, dohromady jde o 40 hasičů. „Zatím tady zůstanou,“ dodal Marvan. Předběžně se počítá s tím, že prozatímní jednotka v národním parku bude do konce srpna. Zůstává zde také 72 hasičů z 22 dobrovolných jednotek, které si nasmlouvala správa národního parku.
Podle generálního ředitele hasičského záchranného sboru Vladimíra Vlčka budou požářiště dál monitorovat také drony s termokamerami. Helikoptéry se mohou v případě potřeby do oblasti vrátit do 30 minut.
Hořet v národním parku České Švýcarsko začalo 24. července. V pátek hasiči požár po 20 dnech dohasili.