Konec Stříže a vzácná shoda Pekarové s Okamurou. Jak na odchod reagují politici?

Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a Tomio Okamura (SPD)

Stříž o svém konci ve funkci nejvyššího státního zástupce

Igor Stříž neměl kvůli své činnosti před rokem 1989 v čele Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) nikdy stanout. Tak Střížovo úterní oznámení rezignace okomentovala předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). K jeho působení v NSZ se negativně vyjádřil také šéf SPD Tomio Okamura. Podle něj měl Stříž být už dávno odvolán a souzen pro trestné činy vydírání a zneužití pravomocí.

Pekarová již v roce 2021 patřila k největším kritikům nástupu Stříže do úřadu. „Nejvyšším státním zástupcem se stane bývalý komunistický prokurátor Igor Stříž, který posílal do vězení za to, že někdo nechtěl sloužit socialistické vlasti. Rozhodla o tom vláda trestně stíhaného premiéra, na jehož řízení může mít státní zástupce vliv. Po volbách ho odvoláme,“ uvedla kdysi na síti X.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Nejvyšší státní zástupce Stříž se vzdal funkce. Skončí v březnu

Za nedodrženou proklamaci, že v případě nástupu tehdejší opozice do vlády Stříž skončí, Pekarová čelila dlouhodobé kritice. „Slib“ šéfky TOP 09 se vyplnil až po třech letech. V úterý Pekarová řekla, že svůj názor na Stříže nikdy nezměnila. „Člověk, který posílal lidi do vězení za to, že nechtěli sloužit socialistické vlasti, se podle mě neměl nejvyšším státním zástupcem ani stát,“ sdělila.

Ostrou kritikou nešetřil ani Tomio Okamura. „Bývalý komunistický prokurátor Igor Stříž se proslavil tím, že vyhrožoval občanům vězením za to, když projeví nezávislý názor na válku na Ukrajině. Za to měl být podle mého názoru už dávno odvolán a souzen pro trestné činy vydírání a zneužití pravomocí, jelikož státní zástupce má v první řadě chránit ústavní práva občanů, nikoli je potírat,“ řekl předseda SPD.

Směřování do advokacie

Poslanec a místopředseda ANO Radek Vondráček nepovažuje Střížovu rezignaci za překvapení. „Hovořilo se o tom delší dobu, stejně tak o načasování. Česko v každém případě potřebuje posílit zákonnost, aby nedocházelo k politizaci, subjektivismu a aktivismu,“ uvedl. Jako ženu oddanou spravedlnosti připomněl v této souvislosti nedávno zesnulou bývalou ministryni Marii Benešovou, která Stříže do čela NSZ navrhla.

Překvapen není ani ministr zemědělství a předseda lidovců Marek Výborný. „Pokud se nepletu, tak již dříve avizoval, že nepředpokládá, že by dokončil celý mandát. Já osobně jsem s ním žádnou špatnou zkušenost neměl, byť nebudu popírat, že když byl jmenován, vnímal jsem kriticky jeho minulost před rokem 1989,“ uvedl člen KDU-ČSL.

Stříž už v pondělí předal rezignaci ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi (ODS), skončí 31. března. Důvody rezignace označil za ryze osobní a rodinné. Média v minulosti spekulovala, že Stříže nahradí pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Nejvyššího státního zástupce jmenuje podle zákona vláda na návrh ministra spravedlnosti. Blažek navrhne nástupce tak, aby mohl být ustanoven k 1. dubnu. Stříž v úterý novinářům v Brně prozradil, že po odchodu ze své funkce zamíří do advokacie.

Tagy: