Poslanci z koaličního i opozičního tábora se shodují na jednom – vztahy ve Sněmovně jsou pod bodem mrazu, panuje tam dusno a napětí jako už dlouho ne. Vládní partaje to většinově přičítají obstrukcím a výrokům hnutí ANO. Výjimkou je ministr spravedlnosti Pavel Blažek z ODS. Ten přiznává, že svůj podíl na špatných vztazích má i koalice.
Je jasné, že napětí mezi koalicí a opozicí bude v dolní parlamentní komoře vždy. I přes ostré výpady se ale v minulých volebních obdobích poslanci většinou dokázali na chodbách bavit, podat si ruce či si spolu zajít do některé ze sněmovních restaurací na skleničku. Nyní se někteří zákonodárci ani nepozdraví. Veřejnost pak v médiích sleduje hádky, osobní útoky nebo totálně zablokované sněmovní jednání.
ČTĚTE TAKÉ: Ať jsou děti ve školách bez mobilů, chce uzákonit Čunek. Uložit zařízení do tašky dle něj nestačí
To, že je nálada velmi nepříjemná, potvrzují poslanci napříč politickým spektrem. „Občas je to pocit zmaru,“ prohlásil například šéf poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. „Ta nálada tady je příšerná,“ nastínil své pocity exministr Richard Brabec (ANO).
„Vztahy ve Sněmovně jsou hrozné,“ potvrzuje i šéf resortu justice Pavel Blažek (ODS). Ten však neviní jen opozici, která kolikrát dlouhé hodiny obstruuje. Chybu podle něj udělala i koalice.
„Je tady 200 poslanců. Můžu já je kádrovat a třídit, abychom potom čtyři roky nemohli spolupracovat? Od začátku jsem nelibě nesl, že jsme třeba kádrovali kandidáty do vedení Sněmovny. To vyvolá špatné vztahy na čtyři roky. Teď sklízíme plody. A přijde mi to zbytečné. Možná, že kdyby byl Radek Vondráček místopředsedou Sněmovny, jednání by teď vypadalo jinak. Vidím to jako chybu, byla to euforie z vítězství,“ řekl v prosincovém rozhovoru pro CNN Prima NEWS Blažek.
Bojkotem Vondráčka koalice nic nezískala
Naráží tím na situaci z roku 2021. Po volbách, ve kterých zvítězila koalice Spolu, a rozdělovaly se funkce ve vedení dolní komory, koaliční poslanci několikrát odmítli zvolit Radka Vondráčka z ANO do vedení Sněmovny. Vondráček přitom dříve Sněmovně předsedal.
„Hnutí ANO má největší opoziční klub s více než 70 poslanci, kdyby na každé schůzi každý vystupoval, neuděláme nic. Je to prostě politická chyba stavět si proti sobě tak velký klub. Mají to čím vracet,“ ví Blažek.
Sama koalice podle něj mohla dbát na to, aby byly ve Sněmovně lepší vztahy. „Nemůžeme říci, že je to jen zlo z opozice. I my jsme s nimi měli od počátku jednat citlivěji, vhodněji a lépe. Jaký mělo pro koalici význam, že tam nebyl Vondráček, ale byla tam paní Vildumetzová, která umí být setsakramentsky ostrá? Koalice z toho neměla nic. Kdyby do vedení Sněmovny kandidoval nějaký nacista, tak to je něco jiného. Tady ale nesedí jediný člověk, který by třeba plánoval zrušení parlamentní republiky,“ podotkl Blažek.
Připomněl, že když bylo ANO u moci, Petra Fialu za místopředsedu Sněmovny zvolilo, i když napodruhé. „My jsme udělali nešťastné kroky, které vztahy pokazily,“ uzavřel Blažek.
Havlíček viní koalici, kampaň bude drsná
Opozice si myslí, že za špatné vztahy může právě vládní pětka. „Nálada ve Sněmovně je špatná a dolní komora je nebývale rozdělená. Za to může vládnoucí garnitura. Má ve Sněmovně 104 hlasů, dříve 108, a není schopna přijmout jakýkoliv kompromis. Co tam chcete vymýšlet? Vždy nese odpovědnost ten, kdo vládne. Když jsme měli my vedení Sněmovny, tak vztahy nebyly tak špatné,“ řekl redakci už před časem místopředseda Sněmovny Karel Havlíček (ANO).
Naopak někteří koaliční poslanci připisují špatnou spolupráci ve Sněmovně právě ANO a jejímu předsedovi Andreji Babišovi, který kolikrát u řečnického pultíku mluví několik hodin a nejde daleko pro ostrá slova. Podle některých koaličních zákonodárců se špatně jedná i s šéfkou poslaneckého klubu ANO Alenou Schillerovou. Stěžují si na to, že za ANO vždy něco dohodne, potom přijde Babiš a vše je jinak.
Že by se v dohledné době situace ve Sněmovně zlepšila, není moc pravděpodobné. S blížícími se sněmovními volbami bude spíše atmosféra houstnout. To potvrzuje i politolog Josef Mlejnek z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.
„Vztah mezi vládou a opozicí je velmi polarizovaný a vyostřený, jsme svědky častého používání obstrukčních taktik opozicí. Petr Fiala přišel s německými platy, Andrej Babiš kontroval, že se premiér zbláznil. A to bylo na podzim 2024. Tohle bych čekal v září 2025, až bude finišovat kampaň. Skoro se děsím, čeho se ještě dočkáme a kam to bude gradovat. Ta kampaň bude hodně drsná,“ nastínil politolog.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Bavit se můžeme jen s Blažkem, jinak je to katastrofa. Malá hájí obstrukce ve Sněmovně