Britský premiér Boris Johnson ve středu potvrdil, že od 27. ledna v Anglii skončí většina zbývajících koronavirových omezení. Obyvatelé této části Spojeného království již nebudou muset nosit roušky či pracovat z domova, informují zahraniční agentury. Vědci se podle premiéra domnívají, že vlna způsobená koronavirovou variantou omikron již dosáhla vrcholu.
Od příštího čtvrtka nebude povinné nošení roušek, práce na dálku nebude oficiálně doporučována a pro vstup do nočních klubů a na některá velká shromáždění již nebude vyžadován zdravotní průkaz, oznámil šéf konzervativců v parlamentu.
Přestože povinnost zdravotních pasů skončí, podniky si budou moci nadále určit, zda je budou pro vstup vyžadovat.
Nezbeda, šel v lockdownu na párty. Roztomilá holčička baví internet kritikou Johnsona
Britští novináři už rozklíčovali přes deset podezřelých akcí, které se měly konat během lockdownu v sídle premiéra, z nichž některých se měl Boris Johnson osobně účastnit. Kauza hýbe celým Spojeným království a je také potravou pro vtipálky. Internet teď baví pětiletá holčička, která Johnsonovy činy převyprávěla svému dědovi.
„Vzhledem k tomu, že se COVID-19 stává endemickým, musíme nahradit právní požadavky radami a doporučeními,“ řekl Johnson.
Izolace už nebude nutná
Premiér uvedl, že ačkoli lidé budou mít i nadále nařízenou karanténu, chtěl by tuto povinnost nakonec také zrušit. „Lidé, kteří mají chřipku, nejsou ze zákona nuceni se izolovat,“ prohlásil. Dodal, že nepředpokládá, že by jeho vláda obnovila zákon o izolaci, který vyprší v březnu. Předseda vlády se navíc hodlá zabývat možností zrušit tento požadavek dříve.
„Vzhledem k mimořádné kampani posilujících dávek a způsobu, jakým veřejnost reagovala na opatření plánu B, se můžeme v Anglii vrátit k plánu A a umožnit, aby od příštího čtvrtka skončila platnost předpisů plánu B,“ řekl Johnson poslancům. Plán A a plán B jsou označení pro různé balíčky opatření proti šíření koronaviru.
Ústřední vláda v Londýně určuje protiepidemická pravidla pouze pro Anglii. Regionální vlády ve Skotsku, Walesu a Severním Irsku si v boji s koronavirem stanovují vlastní opatření, která jsou často přísnější.