Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) záměrně manipuluje s daty. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. Reagoval tak na slova Nekuly, že někteří obchodníci s vysokými cenami potravin zkoušeli, co zákazník vydrží. Předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha během vysílání obchodníkům vyčetl, že s ministerstvem dostatečně nekomunikují.
Kdo nebo co může za cenu vysokých potravin? Podle ministra Zdeňka Nekuly někteří obchodníci zkoušeli, co zákazník vydrží. Tomáš Prouza je nicméně přesvědčen, že je problém s cenami na trhu potravin mnohem složitější.
„Pan ministr je pod velmi silným politickým tlakem, aby předstíral nějakou činnost. Kdyby chtěl lidem ulevit na cenách potravin, tak může udělat dvě jednoduché věci. Tou první je snížení DPH alespoň na základní potraviny, druhou snížení zastropování cen energií alespoň pro energeticky náročné podniky,“ řekl Prouza ve vysílání CNN Prima NEWS.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Rekordní růst cen v Česku. Vejce zdražila o 85 procent, nejvíce v Evropské unii
Inflace meziročně v únoru zpomalila na 16,7 procenta, což je oproti lednu o 0,8 procentního bodu méně. Cena některých potravin nicméně stále stoupá. Například vejce v Česku meziročně zdražila nejvíc v celé Evropské unii. Jejich cena v tuzemsku vzrostla o 85 procent.
Ministerstvo zemědělství i proto povede meziresortní skupinu, která se bude věnovat vysokým cenám potravin. Součástí budou zástupci ministerstev financí a průmyslu a obchodu, zástupce Úřadu vlády i Národní ekonomické rady vlády (NERV).
Obchodníci mlčí
Nekulovi nesedí marže některých obchodů u určitých komodit. „Ministr zemědělství nemá žádný zákonný nástroj na kontrolu marží. Pan Nekula záměrně manipuluje s daty, aby měl hezky vypadající grafy na sociální sítě. To by si v západní Evropě žádný slušný politik nedovolil. U ministra Nekuly je to bohužel standard,“ uvedl Prouza.
S tím však nesouhlasil předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha. Podle něj se Nekula pouze logicky ptá na to, proč ceny některých potravin narůstají takovým tempem. „Obchodníci mlčí. Pan ministr chtěl slyšet argumenty obchodníků a oni mu jenom velmi arogantně odpověděli, že se o tom nehodlají bavit. Proto je ta situace tak napjatá,“ sdělil Pýcha.
Prouza se však ve své argumentaci odvolává na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který ministrovi poslal dopis o tom, co s obchodníky může, a co naopak nesmí projednávat.
„Drželi jsme se toho, co napsal antimonopolní úřad. Pokud si pan Nekula myslí, že je nad zákonem, je to jeho problém. My kvůli němu nebudeme porušovat zákon,“ prohlásil šéf Svazu obchodu a cestovního ruchu. Podle Pýchy ale předmětem jednání měly být především ceny v uplynulých měsících, na něž se zákon o ochraně hospodářské soutěže nevztahuje.
Podle Eurostatu vzrostly ceny potravin v ČR loni o 27,2 procenta, a země tak byla šestá v EU, pokud jde o jejich zdražování. Podle dřívějšího vyjádření Potravinářské komory v ČR není pro snižování cen potravin nyní prostor kvůli stále rostoucím nákladům výrobních a zpracovatelských podniků.