Opoziční politici málokdy za něco vládu pochválí. Systém rozvolňování nazvaný PES, který v pátek představil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO), však vítají. Podle opozičních lídrů ale mohla podobná tabulka vzniknout už během první vlny pandemie na jaře.
„Je to poprvé po půl roce, kdy ministr zdravotnictví předložil něco srozumitelného. Protože doteď to byly jen chaotické kroky vlády. Tahle tabulka nabízí možnost, že je vidět, jak se situace osvědčí v praxi. Za mě dobrý krok. Ale je to jedna z prvních věcí, které měla vláda na jaře udělat. Přichází s tím pozdě, ale díky bohu za to, že alespoň teď,“ řekl CNN Prima NEWS předseda lidoveckých poslanců Jan Bartošek.
Návrh uvítala i předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Konečně po 9 měsících přichází ministr zdravotnictví s přehledným systémem, po kterém jsme od jara volali,“ napsala CNN Prima NEWS.
„Chtělo by se sice zvolat sláva, ale to by tam nesměla být jedna zcela zarážející věc – tabulka vůbec nepočítá s úrovní, na níž by nebyl nutný nouzový stav,“ podivila se.
I nejnižší úroveň rizika, tedy pásmo 1, totiž počítá s nouzovým stavem. Podle Pekarové by tak měl ministr Blatný vysvětlit, jestli mají Češi počítat s nouzovým stavem další rok nebo dva, dokud nebude dostatečně proočkovaná společnost.
Fiala: Proč to s námi neprobrali?
„Není důležité, jestli je to pes, kočka či semafor. Důležité je, aby se tím mohli lidé a instituce řídit, aby to dávalo smysl a nevznikal další chaos. Považuji to za lepší než nic, jen je škoda, že s podobným systémem nebyla vláda schopna přijít dříve a vyvarovat se různým excesům a zmatkům, které vedly k tomu, že vládě a jejím krokům už věří jen málokdo,“ konstatoval předseda ODS Petr Fiala.
Stejně jako Pekarová vidí problém v potřebě nouzového stavu i v zelené fázi tabulky. „Vadí nám i to, že systém nebyl diskutován ani s opozicí, ani například s profesními komorami. Je to škoda, mohl být lepší, použitelnější a účinnější,“ myslí si Fiala.
Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše je systém PES rozhodně na mnohem lepší úrovni než předchozí pandemický semafor. „Podobný systém alertů jsme ale navrhovali už na jaře, Jakub Michálek tehdy předkládal podobné schéma inspirované Novým Zélandem. Co se týče výpočtu indexu rizika, to je dobře nastaveno, mimo jiné proto, že na tom pracovali odborníci například z CERGE,“ komentoval pro CNN Prima NEWS Bartoš.
„Smysl dává i předvídatelnost PES – rozvolnění nebo zpřísnění bude probíhat v jasně daných časech. S čím spokojeni úplně nejsme, jsou některá konkrétní opatření – není jasné, na základě jakých konkrétních dat vznikla, a přitom jde o zásadní opatření s dopadem na chod celého státu,“ řekl Bartoš.
„Je dobře, že po osmi měsících vláda dokázala dát dohromady pravidla na jednu A3,“ komentoval šéf poslanců STAN Jan Farský.
Podle předsedy SPD Tomia Okamury je tabulka krok určitým směrem, ale nepřehledným. „Mnohdy je tabulka nelogická a PES není ani zasazen do širšího kontextu podpůrných ekonomických a preventivních zdravotních opatření,“ uvedl Okamura.
Hamáček: Uznávám, tabulka mohla být dřív
Ministr vnitra a vicepremiér Jan Hamáček uznal, že podobná tabulka mohla vzniknout dříve. Podle něj je ale důležité, že současná tabulka je propracovaná a jsou v ní využity i údaje z podzimu.
„Opozice ani nic jiného říkat nemůže. Je pravda, že některá data, která se používají, jsou data z podzimní epidemie. Nějaká forma takové tabulky mohla vzniknout dřív, ale takhle propracovaná potřebovala data i z toho podzimu. Probíhala i mezinárodní spolupráce. Jsem rád, že se to takhle dopracovalo. Je to to, po čem všichni volali, za jakých podmínek dojde k uvolňování. Je to obrovský pokrok,“ řekl CNN Prima NEWS Hamáček.