
Farář Zbigniew Czendlik o papeži Františkovi
Volba nového papeže bude podle polského faráře působícího v Česku Zbigniewa Czendlika poměrně rychlá. V úterý to řekl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Nového papeže zvoleného prostřednictvím takzvaného konkláve bychom proto mohli očekávat přibližně za měsíc. Czendlik také promluvil o svém vztahu k papeži Františkovi a přiblížil, proč by církvi přál, aby jeho nástupce nepocházel z Evropy.
Farář Zbigniew Czendlik sice tip na nového papeže nemá, nadcházející konkláve po smrti dosavadního papeže Františka však přirovnal k „vatikánské lize mistrů“. Podle něj se hlava katolické církve bude vybírat z celé řady silných osobností.
ČTĚTE TAKÉ: Maláčová využila smrt papeže k útoku na Fialu. Hyenismus a tanec na hrobě, reagují politici
Papež je volen prostřednictvím konkláve. V praxi to znamená, že se ve Vatikánu sejdou kardinálové z celého světa, kterým je v den papežovy smrti méně než 80 let. Český kardinál Dominik Duka tak bude na letošním konkláve chybět. Kardinálové se sejdou za zamčenými dveřmi, musí složit slib mlčenlivosti a na místě, kde nového papeže – bez kontaktu s okolním světem – volí, zároveň jedí a spí.
Speciální volební lístky pak vloží do urny, přičemž vítěz musí získat alespoň dvě třetiny hlasů. Konec volby oznámí kouř vypuštěný z komína nad Sixtinskou kaplí: Bílý v případě úspěšné volby, černý v případě, že nebyla úspěšná.
Letošní volba by měla být podle Czendlika poměrně rychlá. Farář se domnívá, že se kardinálové nebudou chtít ve Vatikánu příliš zdržovat. Zároveň uvedl, že by církvi prospělo, kdyby nový papež nepocházel z tradičního evropského prostředí. „Doba, kdy Evropa plnila vůdčí roli v církvi, už je dávno pryč. Myslím, že katolická církev žije hlavně v Jižní Americe, ale také v Asii, takže by bylo dobré, aby to byl někdo odtud. Budoucnost církve vidím v těchto zemích,“ vysvětlil Czendlik.
Papeže za jeho slova miluji, říká farář
„S Františkem zemřel kus mého já. Doufám, že jeho nástupce bude ve Františkově odkazu pokračovat,“ řekl farář o svém vztahu k hlavě katolické církve. Slovem, které zesnulého papeže vystihuje, je prý lidskost. Farář mu důvěrně říkal „Franto“, čímž podle svých slov vyjadřoval blízkost a „naladění na stejnou vlnu“.
Czendlik také uvedl, že podoba církve nezáleží až do takové míry na papežovi, jako spíše na farářích a řadových kněžích. „Papež je vzorem, jak bychom to měli dělat. Záleží ale i na nás ‚dole‘ a na tom, jak prezentujeme církev a víru. Pokud se papežem nebudeme inspirovat, církev bude pořád stát na místě,“ popsal.
Ocenil, že katolická církev je jednotná v otázkách míru a války, poukázal však na to, že v mnoha záležitostech je tomu naopak. „Vztah k homosexuálům a jejich manželství, otázky celibátu – v těch jednotná není,“ vyjmenoval konkrétní oblasti.
Pokud by mohl farář zesnulému papežovi něco vzkázat, byla by to slova lásky. „Z jeho vět jsem si vybral jednu: ‚Žij a nech žít, to je první krok k pokoji a radosti.‘ Za tato a podobná slova ho miluji,“ uzavřel Czendlik.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: O pohřbu papeže je rozhodnuto, kardinálové stanovili termín. Vatikán zveřejnil snímky rakve