ON-LINE: Zemřel papež František. Ve svém úřadu zbořil mnohá tabu

Zemřel papež František

Ve věku 88 let zemřel v pondělí ráno papež František, uvádí světové agentury s odkazem na Vatikán. Papež trpěl v poslední době vážnými nemocemi, byl více než měsíc hospitalizován. V neděli krátce pozdravil věřící při kázání Urbi et orbi (Městu a světu). Jeho životní cesta vedla z předměstí argentinského Buenos Aires až na pozici hlavy katolické církve. Do církevních dějin se, mimo jiné, zapsal jako první papež z Latinské Ameriky a také jako první jezuita v čele Svatého stolce. V úřadu se mu podařilo zbořit mnohá tabu.

„Papež František zemřel na Velikonoční pondělí, 21. dubna 2025, ve věku 88 let ve své rezidenci Dům svaté Marty,“ uvedl v prohlášení Vatikán. „V 7:35 se římský biskup František vrátil k Pánu, uvedl podle agentury AP kardinál komoří Kevin Farrell, který povede Vatikán do zvolení nového papeže.

ČTĚTE TAKÉ: Staletí ukrýval nejcennější křesťanskou relikvii. Klášter Milevsko a hřeb z Kristova kříže

Římem se krátce po oznámení papežovy smrti rozezněly zvony. Podle obvyklého scénáře budou papežovy ostatky připraveny do rakve, která bude vystavena v bazilice svatého Petra. Tam budou v příštích dnech proudit věřící. Začíná také období devítidenního smutku, přípravy na pohřeb i na volbu nového papeže kardinály, kteří se shromáždí v konkláve.

Papež František nechal nedávno reformovat pravidla pro konání papežských pohřbů, v rámci kterých budou pietní obřady střídmější.

Na zprávy o úmrtí papeže Františka zareagoval na sociální síti X ministr zahraničních věcí ČR Jan Lipavský. „S hlubokým zármutkem jsem přijal zprávu o úmrtí papeže Františka. Byl hlasem soucitu, spravedlnosti a naděje v neklidném světě. Upřímnou soustrast věřícím i všem, které jeho slova a činy inspirovaly. Čest jeho památce,“ napsal.

František měl od února vážné zdravotní problémy. Od poloviny února až do konce března byl hospitalizován. V nemocnici se několikrát potýkal s komplikacemi, které ohrozily jeho život, uvedl ošetřující lékař Sergio Alfieri. Z nemocnice se papež vrátil na konci března, podle Vatikánu se jeho stav postupně zlepšoval.

Papež v neděli krátce pozdravil věřící na náměstí svatého Petra ve Vatikánu. Poselství Urbi et orbi (Městu a světu) ale nechal přečíst jednoho z kardinálů. Po návratu z nemocnice se několikrát ukázal na veřejnosti. V neděli s ním krátce jednal americký viceprezident J.D. Vance.

Historicky hlava katolické církve při výkonu své funkce naposledy zemřela před 20 lety. Stalo se tak 2. dubna roku 2005, kdy krátce po velikonočních svátcích zemřel papež Jan Pavel II.

Z předmětí Buenos Aires do Vatikánu

Papež František, vlastním jménem Jorge Mario Bergoglio, se narodil 17. prosince 1936 v Buenos Aires v Argentině do rodiny italských imigrantů. Měl pět sourozenců, připomněl web Christian History Institute. Jeho otec Mario byl účetním na železnici a matka Regina Sivoriová se starala o domácnost a děti.

Jak uvedl server Religion Media Centre, během dětství a dospívání nic nenasvědčovalo tomu, že se malý Jorge vydá na církevní dráhu. Miloval fotbal (fandil klubu San Lorenzo) a rád tančil tango. Než se rozhodl pro kněžskou dráhu, studoval podle webu ICP chemii a krátce pracoval v laboratoři, kde se podílel na testování potravin.

Již od mládí se rovněž potýkal s vážnými zdravotními potížemi. Kvůli vážnému zápalu plic mu byla odstraněna část jedné plíce. To ho ale nezastavilo v dalším studiu a duchovním růstu.

V roce 1958 se připojil k jezuitům (Tovaryšstvu Ježíšovu), přiblížil portál Vatican v oficiálním kněžském životopisu zesnulého papeže. Řád ho přitahoval svou disciplínou, misijním duchem a službou chudým.

Po rezignaci svého předchůdce, papeže Benedikta XVI., se 13. března 2013 stal 266. papežem katolické církve. Byl prvním papežem z Jižní Ameriky a také prvním jezuitou v čele Vatikánu. Jméno František si vybral na počest sv. Františka z Assisi, symbolu skromnosti a ochrany chudých, připomněl web americké CNN.

Byl známý svým střídmým vystupováním. Během svého papežského působení kladl důraz na sociální spravedlnost, ekologii a snahu o reformu církevní správy. Často mluvil o potřebě milosrdenství, solidarity s chudými a otevřenosti vůči všem lidem bez ohledu na jejich původ či víru.

Během pontifikátu učinil vstřícný krok k ženám v církvi

Papež František měl k tématu žen a jejich role v katolické církvi poměrně otevřený přístup, třebaže se větším změnám vyhýbal. Často podle webu Vatican News zdůrazňoval důležitost žen nejen v rodině, ale i v církvi a ve společnosti.

Odsuzoval jakékoli formy sexismu a diskriminace a naopak prosazoval větší zastoupení žen ve vedoucích pozicích ve vatikánských strukturách.

„Nepřipravujme ženy o jejich hlas. Neokrádejme všechny tyto týrané ženy o jejich hlas. Jsou vykořisťovány, marginalizovány," citoval v roce 2024 web National Catholic Reporter papežova slova.

„Vlády se musí zavázat k odstranění diskriminačních zákonů a pracovat na zaručení lidských práv žen," dodal František.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Na čem lyžovali naši pradědové? Pomáhaly jim mořský rákos a tulení pásy, balili se do novin

Tagy:
rodina společnost papež církev Argentina náboženství křesťanství hodnoty Benedikt XVI. Buenos Aires Papež František Katolická církev smrt a umírání systémy víry náboženský vůdce