Dělníci na pražské Národní třídě vyzdvihli jeřáby první ze dvou pohyblivých plastik a umísťují ji na fasádu obchodního domu Máj. Autorem několikametrových motýlů, jejichž trupy jsou napodobeninami stíhaček Spitfire, je výtvarník David Černý. Jak dlouho umístění soch potrvá, zatím není jasné, podle mluvčí investora Michaely Fialové Rozšafné lidé uvidí umělecká díla od neděle 19. května. Kvůli instalaci fialovo-tyrkysového díla je uzavřena část Národní třídy a na místě jsou jeřáby a další technika.
Plastiky mají být poctou československým letcům, kteří bojovali ve druhé světové válce. Někteří odborníci nebo sdružení Klub za starou Prahu s umístěním nesouhlasí, jde podle nich o kýč. Investorem je developerská firma Amadeus Real.
ČTĚTE TAKÉ: Spor o Myslbekova Krista na AVU. Část studentů děsí, podle rektorky však zůstane na místě
„Pro mě je celá instalace o poctě československým stíhacím pilotům, kteří sloužili v britské armádě, v RAF. To, že je to na Máji, vzniklo z toho důvodu, že jsem byl osloven majitelem, jestli bych byl ochoten nějaký návrh předložit jako instalaci z venku Máje. A já jsem zjistil, že mi konvenuje tahleta socha i pro tuto příležitost,“ řekl Černý. Původně byly prý sochy plánovány pro sídlo aliance NATO v Bruselu. Právě před ním pak bude v budoucnu stát třetí stíhačka.
Divoká móda na Met Gala: Šaty z písku i ze skla, šíleně upnutý korzet nebo nevkusná Lizzo
Každoročně se první květnové pondělí v Metropolitním muzeu umění na Manhattanu v New Yorku koná událost Met Gala. Tématem galavečera, který odstartoval výstavu nazvanou Šípková Růženka: Probuzení módy, bylo The Garden of Time, tedy Zahrada času. Nejočekávanější módní událost roku opět přinesla řadu pozoruhodných rób, ale i mnoho absolutních přešlapů. Nejvíce zazářila herečka Zendaya. Zpěvačka Lizzo naopak pohořela.
Celý proces umístění letadel na budovu trval podle výtvarníka čtyři roky. „Spolupracovalo na tom 15 nebo 20 subjektů. Jenom křídla se reálně počítala asi rok a půl. Komplexita toho je strašně těžko popsatelná v jedné vteřině,“ řekl.
Okřídlené letadlo měli dělníci dopoledne postaveno napříč silnicí na Národní třídě. Dílo od své špičky až k takzvanému ocasu zabralo celou komunikaci. Na křižovatce se Spálenou ulicí a před prodejnou elektroniky stojí dva obří jeřáby a mezi nimi je další technika. Plastika je fialovo-tyrkysová, křídla nemají jednotnou celkovou plochu, ale jsou „děravá“. Okolo 13:00 pak první letadlo dělníci zavěsili na jeřáby a začali jej zvedat směrem k místu, kde bude umístěno následující rok. Pražští památkáři umístění povolili na jeden rok.
Na budově mají být umístěna dvě díla, jedno na fasádě na Národní třídě a druhé pak v části do Spálené ulice. V ní měli dělníci v sobotu přes den připraveny kotvy, na které dílo pověsí. Do kdy přesně samotná instalace děl na budovu potrvá, není jasné.
Černý: Některé výroky jsou zrůdný neobolševický diskurs
Proti umístění motýlů v uplynulých týdnech vystoupili někteří odborníci. Klub Za starou Prahu uvedl, že návrh vykazuje známky typického kýče a jeho prvoplánově líbivý motiv má fascinovat a zároveň emotivní připomínkou památky československých letců vyvolat dojetí. „Tuto ideu ovšem chápeme jako zcela účelovou obranu před kritikou či nepřízní schvalovacích míst,“ stojí v prohlášení klubu. V diskusi o díle v České televizi se Černý pohádal s kurátorkou Galerie hlavního města Prahy Marií Foltýnovou.
Opravy Barrandovského mostu se nestihnou včas. Hřib podle opozičních zastupitelů selhal
Oprava Barrandovského mostu v Praze se komplikuje. Kvůli horší kvalitě původní betonové konstrukce ho silničáři nestihnou opravit do konce letních prázdnin, jak bylo původně plánováno. Jestli se rekonstrukce prodlouží o dny nebo týdny, zatím není jasné. Pražská opozice viní náměstka pro dopravu Zdeňka Hřiba z nekompetentnosti.
Černý v sobotu řekl, že podobu soch konzultoval s autory Máje, kteří byli s její podobou spokojeni. Oproti původní fasádě pak podle něj není v kontroverzi. „Víc konfrontační jsou možná miminka na Žižkovské věži, tady je to v symbióze,“ řekl Černý. Některé kritické výroky prý vnímá jako zrůdný neobolševický diskurs. „Netušil jsem, že něco takového, co jsem prožil v komunismu, ještě někdy zažiju,“ řekl šestapadesátiletý výtvarník.
Obchodní dům na rohu Spálené a Národní vznikl na místě novogotického Šlikova paláce podle návrhu Miroslava Masáka, Johna Eislera a Martina Rajniše z libereckého ateliéru SIAL, který v roce 1968 založil autor ještědského vysílače Karel Hubáček. Máj se zákazníkům otevřel 21. dubna 1975. V roce 2006 prohlásilo ministerstvo kultury dům kulturní památkou. Od května 2022 se dům rekonstruuje, celkové náklady na opravy odhadl developer před rokem na čtyři miliardy korun. Zákazníkům by se měl znovu otevřít v pondělí 24. června.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Korna definuje pokora a disciplína, říkají jeho mladí kolegové. Prozradili i zpěvákovy neřesti