reklama

V Sýrii koronavirus nikoho nezajímá. Cena testu je vyšší než průměrný plat

Humanitární pracovník Zbyněk Wojkowski strávil dva týdny v zemi, kde už téměř deset let zuří občanská válka. Boje se nyní omezují na severozápad země, zbytek státu ale čeká dlouhá cesta k obnově. Místní, kteří mnohdy žijí v rozbombardovaných ruinách měst, se na rozdíl od zbytku světa o aktuální pandemii moc nezajímají. „Jsou zvyklí, že mají jiné problémy než ostatní,“ říká Wojkowski.

reklama

V Česku je koronavirus hlavním tématem. Co znamená v Sýrii?
Ačkoli si většina lidí aktuální situaci uvědomuje, koronavirus je zde až druhotným problémem. Na jaře sice Syřané zažili určitou formu lockdownu, kdy se zavřely restaurace, ale vzhledem k tomu, že je země v otřesné ekonomické situaci, nelze hospodářství zastavit. Lidé by hladověli. Úřady se rozhodly, že budou pandemii ignorovat. Lidé ostatně také.

Testuje se?
Testů se dělá strašně málo, takže ačkoli někdo covidu podlehne, nezjistí se, že na nový typ koronaviru zemřel. Cena testu je vyšší než průměrný plat. Lidé si mnohdy nemohou dovolit jít k lékaři, jehož návštěva stojí zhruba 200 korun, takže si rozhodně nemohou dovolit zaplatit za testy. V jediné damašské laboratoři, která testuje cizince, se platí v dolarech. To se týkalo i mě.

Musel jste mít test před vstupem do Sýrie?
Podstoupil jsem testování čtyřikrát. Před vstupem do Libanonu, přes který jsem do Sýrie cestoval, pak znovu v Sýrii, potom ještě jednou před návratem do Bejrútu a nakonec před návratem do Prahy.

Mají lidé z koronaviru strach?
Nesetkal jsem se s tím, že by se někdo nákazy bál. Lidé tu žijí v úplně jiné situaci než my, a proto o pandemii přemýšlejí odlišně. V jejich očích nemá smysl se zaobírat koronavirem a zavírat se doma v karanténě, když mohou po dlouhých letech bojů ven. Navíc je většina Syřanů smířená s tím, že se do nemocnice ani nedostane.

Fungují v zemi nějaká opatření?
Jsou spíš formální, u vstupu do restaurace vám personál vydezinfikuje ruce, na veřejných akcích se rozdávají roušky, ale to neznamená, že je lidé použijí. Všiml jsem si, že lidé, kteří mají rýmu nebo kašel, roušky nosí, aby neohrozili okolí.

Je vůbec možné monitorovat pandemickou situaci?
Kvůli nízkému počtu testů ne. Když jsem v půlce listopadu přijížděl, tak se začínalo mluvit o tom, že počet případů stoupá a že vláda bude muset situaci řešit.

Propukly v Sýrii jiné epidemie spojené se zhoršenou hygienou a humanitární krizí?
Cholera ani tyfus se tu naštěstí neobjevily, ale mezi nenaočkovanými dětmi se šíří obrna a spalničky.

Ptali se Syřané na situaci v Česku? Jak vnímají globální situaci?
Spoustu z nich překvapilo, jak špatná situace u nás byla. Nečekali, že v rozvinuté zemi, kde není válka, by se něco takového mohlo stát a že by počty mrtvých byly tak vysoké.

Jak teď vypadá život v Sýrii?
V zemi je zhoršená bezpečnostní situace. V některých částech dochází k únosům a teroristickým útokům, jsou tam spící buňky ISIS. V Damašku život vypadá normálně až na výpadky elektřiny a dodávek vody. Lidé většinou práci mají, je tu ale hodně uprchlíků, kteří přišli ze zničených regionů a nechtějí se zatím vracet. Humanitární organizace a vláda se snaží obnovovat infrastrukturu i služby, aby lidé opět mohli do svých domovů. V Sýrii jsem za neziskovou organizaci ADRA dohlížel na obnovu dvaadvaceti školních tříd, která se realizuje z prostředků českého ministerstva zahraničí.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zemřela zpěvačka Horká, měla se úmyslně nakazit koronavirem. Jste odpad, vzkazuje syn
Kultura

Zemřela zpěvačka Horká, měla se úmyslně nakazit koronavirem. Jste odpad, vzkazuje syn

Ve věku 57 let zemřela zpěvačka folkové kapely Asonance Hana Horká. I když příčinu úmrtí kapela nezveřejnila, na sociálních sítích se množí spekulace, že s ním mohl souviset covid, který nedávno prodělala. Koronavirem se měla nakazit úmyslně, což nepřímo potvrdil i její syn. „Sebrali jste mi maminku, která si na vašem základě stavěla veškeré svoje argumenty,“ napsal v komentáři, kde označil některé odborníky, kteří se vyjadřovali k pandemii.

Sledujte ŽIVĚ přílet Djokoviče do Srbska: Jakého se mu dostane přivítání?
Tenis

Sledujte ŽIVĚ přílet Djokoviče do Srbska: Jakého se mu dostane přivítání?

 • Aktualizováno
 • Začalo Australian Open a mužská světová jednička Novak Djokovič u toho není. Hráč prohrál dlouhé tahanice o vízum a musel nehostinné Melbourne opustit. Krátce po finálním verdiktu soudu nasedl v neděli do letadla a o zhruba 24 hodin později přistál v rodném Bělehradě. Rychle prošel letištní halou s tenisovou taškou na zádech a zamířil do prostoru pro vyzvednutí dalších zavazadel. Lidé před terminálem pak hlasitě skandují „Novak, Novak“.

  Hlasování mezi polévkou a rizotem či čtení pejska a kočičky. Co padlo v nedělní Partii

  Hlasování o důvěře vlády mezi polévkou a rizotem či ministři, kteří si nemohli ani odskočit na toaletu. Jaké nejlepší hlášky zazněly v nedělní Partii Terezie Tománkové? V první části debaty se střetl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) s předsedou ČSSD Michalem Šmardou. Ve druhé části zase diskutovali místopředsedkyně Sněmovny Věra Kovářová (STAN), bývalý předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO), předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala a předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob. A kritikou či ostrými slovy nešetřili.

  Omikronová vlna v Česku nabírá na síle. Co odborníci čekají od příštích týdnů?

  V neděli v Česku převládne varianta omikron, varoval již koncem uplynulého týdne ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09), zda je tomu tak, ukážou data z následujících dnů. Jedno je však jisté, omikronová vlna už v České republice nabírá na síle, což dokazují počty nově nakažených z posledních dní. Co tedy od nadcházející vlny očekávají čeští odborníci?

  Blažkův náměstek Daňhel zpracovával účetnictví firmě zapojené do daňových podvodů

  Radomír Daňhel, politický náměstek ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS), zpracovával účetnictví firmě, která byla zapojená do stamilionových daňových podvodů. Podnikatelé Hussein Rekhem a Saman El-Talabani za ně loni dostali několikaleté tresty. Daňhel v kauze figuroval jen jako svědek. O podvodech podle svého vyjádření nevěděl. Podle odborníků si ale podezřelého jednání svých klientů všimnout musel. Uvedly to Hospodářské noviny (HN) a server Aktuálně.cz.

  Z vyhnanství do kraje, kde je milován. Srbové natěšeně očekávají přílet Djokoviče

  Na začátek roku 2022 rozhodně nebude Novak Djokovič vzpomínat v dobrém. Mise Australian Open se u neočkovaného tenisty zvrtla dávno před startem turnaje. Bylo mu sebráno vízum a u Australanů se stal od příletu veřejným nepřítelem. To u Srbů se status miláčka národa vzhledem ke strastem, které v posledních dnech prožil, ještě posílil. A deportované světové jedničce chtějí přichystat co nejlepší návrat do vlasti.

  Nehoda na dálnici a pád z duny. Letos jsem na Dakaru psal životní příběh, říká Michek

  Loni na přetěžké zkoušce v saúdskoarabské poušti dosáhl na historicky nejlepší český výsledek v kategorii motocyklů. Na začátku roku 2022 Martin Michek pořadí tolik neřešil, byl kvůli všemožným trablím rád, že slavnou Rallye Dakar vůbec dokončil. A na vlastní kůži poznal, v jak lidském prostředí závodí. Třiatřicetiletý jezdec týmu Orion Moto Racing Group mluvil o zážitcích z písečného pekla v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.

  reklama

  Domácí zpravodajství

  Vondráček: Farský nám zavařil. Jeho odlet odneseme všichni, dopadne na Sněmovnu

  Poslanec Jan Farský (STAN) nám svým odletem do USA zavařil, dopadne to na nás všechny a odnese to i Sněmovna, varoval v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Farský do USA odletěl na půlroční stáž, přesto zůstal poslancem. Podle šéfa klubu SPD Radima Fialy je to faul na voliče. Farský ale slíbil, že z USA bude svou práci vykonávat a do Česka bude létat na důležitá hlasování.

  Ministr Baxa položil funkci primátora Plzně. Nástupcem je dosavadní náměstek Šindelář

  Novým primátorem Plzně se v pondělí stal jednačtyřicetiletý dosavadní technický náměstek Pavel Šindelář (ODS). Primátora volili zastupitelé poté, co předtím na funkci rezignoval dosavadní primátor, ministr kultury Martin Baxa (ODS). Podle koaliční dohody post v čele čtvrtého největšího města v Česku připadá ODS. Šindelář byl jediným navrženým kandidátem. V tajné volbě dostal 33 z 37 hlasů.

  reklama