reklama

V Sýrii koronavirus nikoho nezajímá. Cena testu je vyšší než průměrný plat

/ fotografií

Humanitární pracovník Zbyněk Wojkowski strávil dva týdny v zemi, kde už téměř deset let zuří občanská válka. Boje se nyní omezují na severozápad země, zbytek státu ale čeká dlouhá cesta k obnově. Místní, kteří mnohdy žijí v rozbombardovaných ruinách měst, se na rozdíl od zbytku světa o aktuální pandemii moc nezajímají. „Jsou zvyklí, že mají jiné problémy než ostatní,“ říká Wojkowski.

reklama

V Česku je koronavirus hlavním tématem. Co znamená v Sýrii?
Ačkoli si většina lidí aktuální situaci uvědomuje, koronavirus je zde až druhotným problémem. Na jaře sice Syřané zažili určitou formu lockdownu, kdy se zavřely restaurace, ale vzhledem k tomu, že je země v otřesné ekonomické situaci, nelze hospodářství zastavit. Lidé by hladověli. Úřady se rozhodly, že budou pandemii ignorovat. Lidé ostatně také.

Testuje se?
Testů se dělá strašně málo, takže ačkoli někdo covidu podlehne, nezjistí se, že na nový typ koronaviru zemřel. Cena testu je vyšší než průměrný plat. Lidé si mnohdy nemohou dovolit jít k lékaři, jehož návštěva stojí zhruba 200 korun, takže si rozhodně nemohou dovolit zaplatit za testy. V jediné damašské laboratoři, která testuje cizince, se platí v dolarech. To se týkalo i mě.

Musel jste mít test před vstupem do Sýrie?
Podstoupil jsem testování čtyřikrát. Před vstupem do Libanonu, přes který jsem do Sýrie cestoval, pak znovu v Sýrii, potom ještě jednou před návratem do Bejrútu a nakonec před návratem do Prahy.

Mají lidé z koronaviru strach?
Nesetkal jsem se s tím, že by se někdo nákazy bál. Lidé tu žijí v úplně jiné situaci než my, a proto o pandemii přemýšlejí odlišně. V jejich očích nemá smysl se zaobírat koronavirem a zavírat se doma v karanténě, když mohou po dlouhých letech bojů ven. Navíc je většina Syřanů smířená s tím, že se do nemocnice ani nedostane.

Obnova Sýrie potrvá desetiletí.
Obnova Sýrie potrvá desetiletí.

Fungují v zemi nějaká opatření?
Jsou spíš formální, u vstupu do restaurace vám personál vydezinfikuje ruce, na veřejných akcích se rozdávají roušky, ale to neznamená, že je lidé použijí. Všiml jsem si, že lidé, kteří mají rýmu nebo kašel, roušky nosí, aby neohrozili okolí.

Je vůbec možné monitorovat pandemickou situaci?
Kvůli nízkému počtu testů ne. Když jsem v půlce listopadu přijížděl, tak se začínalo mluvit o tom, že počet případů stoupá a že vláda bude muset situaci řešit.

Propukly v Sýrii jiné epidemie spojené se zhoršenou hygienou a humanitární krizí?
Cholera ani tyfus se tu naštěstí neobjevily, ale mezi nenaočkovanými dětmi se šíří obrna a spalničky.

Ptali se Syřané na situaci v Česku? Jak vnímají globální situaci?
Spoustu z nich překvapilo, jak špatná situace u nás byla. Nečekali, že v rozvinuté zemi, kde není válka, by se něco takového mohlo stát a že by počty mrtvých byly tak vysoké.

Jak teď vypadá život v Sýrii?
V zemi je zhoršená bezpečnostní situace. V některých částech dochází k únosům a teroristickým útokům, jsou tam spící buňky ISIS. V Damašku život vypadá normálně až na výpadky elektřiny a dodávek vody. Lidé většinou práci mají, je tu ale hodně uprchlíků, kteří přišli ze zničených regionů a nechtějí se zatím vracet. Humanitární organizace a vláda se snaží obnovovat infrastrukturu i služby, aby lidé opět mohli do svých domovů. V Sýrii jsem za neziskovou organizaci ADRA dohlížel na obnovu dvaadvaceti školních tříd, která se realizuje z prostředků českého ministerstva zahraničí.

K tématu

Tagy: Sýrie pandemie Blízký východ koronavirus Libanon covid-19
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Zdravotnictví

Kubek: Vláda není schopná zajistit vakcíny. Zdravotníci o ně přitom mají zájem

Kubek: Vláda není schopná zajistit vakcíny. Zdravotníci o ně přitom mají zájem

V Česku bylo zatím naočkováno přes 80 tisíc zdravotníků. I když podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) většina nemocnic zaznamenala zájem svých zaměstnanců o očkování, přibývá zdravotníků, kteří vakcínu odmítají. Podle Milana Kubka je zájem zdravotníků dostatečný. Šéf České lékařské komory vidí problém spíš v nedostatku dávek vakcíny, za což viní vládu.

Kultura

Testy a respirátory. Co všechno budete muset udělat, abyste mohli do kina

Testy a respirátory. Co všechno budete muset udělat, abyste mohli do kina

Čtvrtý stupeň systému PES by mohl podle chystané úpravy protiepidemického plánu znovu otevřít kulturní život. Člověk, který by se však chtěl během čtvrtého stupně vypravit například do kina, to nebude mít tak jednoduché. Komplikovaný systém vede také k přesvědčení pořadatelů, že za daných podmínek nemá ani smysl otevírat.

Boj Navalného s Putinem pokračuje. Natočil a ukázal prezidentův palác za 29 miliard
Turistka bloudila po Krušných horách v sandálech. Mám ponožky s membránou, bránila se
PŘEHLEDNĚ: Vědci odhalili šest rozdílných průběhů covidu. Jaké jsou jejich příznaky?
ON-LINE: Policie vtrhla do otevřených podniků. Byl zatčen první majitel restaurace
reklama
reklama
Kvóty na potraviny jsou nesmysl, říká najednou Babiš. Poslanci ANO je ale podpořili

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

Zemřela pražská zastupitelka ODS Jaroslava Janderová. Podlehla covidu, bylo jí 70 let
Podívejte se, jak bude vypadat modernizovaná železnice z Prahy do Kladna
Další články
reklama
reklama