reklama

V Sýrii koronavirus nikoho nezajímá. Cena testu je vyšší než průměrný plat

Humanitární pracovník Zbyněk Wojkowski strávil dva týdny v zemi, kde už téměř deset let zuří občanská válka. Boje se nyní omezují na severozápad země, zbytek státu ale čeká dlouhá cesta k obnově. Místní, kteří mnohdy žijí v rozbombardovaných ruinách měst, se na rozdíl od zbytku světa o aktuální pandemii moc nezajímají. „Jsou zvyklí, že mají jiné problémy než ostatní,“ říká Wojkowski.

reklama

V Česku je koronavirus hlavním tématem. Co znamená v Sýrii?
Ačkoli si většina lidí aktuální situaci uvědomuje, koronavirus je zde až druhotným problémem. Na jaře sice Syřané zažili určitou formu lockdownu, kdy se zavřely restaurace, ale vzhledem k tomu, že je země v otřesné ekonomické situaci, nelze hospodářství zastavit. Lidé by hladověli. Úřady se rozhodly, že budou pandemii ignorovat. Lidé ostatně také.

Testuje se?
Testů se dělá strašně málo, takže ačkoli někdo covidu podlehne, nezjistí se, že na nový typ koronaviru zemřel. Cena testu je vyšší než průměrný plat. Lidé si mnohdy nemohou dovolit jít k lékaři, jehož návštěva stojí zhruba 200 korun, takže si rozhodně nemohou dovolit zaplatit za testy. V jediné damašské laboratoři, která testuje cizince, se platí v dolarech. To se týkalo i mě.

Musel jste mít test před vstupem do Sýrie?
Podstoupil jsem testování čtyřikrát. Před vstupem do Libanonu, přes který jsem do Sýrie cestoval, pak znovu v Sýrii, potom ještě jednou před návratem do Bejrútu a nakonec před návratem do Prahy.

Mají lidé z koronaviru strach?
Nesetkal jsem se s tím, že by se někdo nákazy bál. Lidé tu žijí v úplně jiné situaci než my, a proto o pandemii přemýšlejí odlišně. V jejich očích nemá smysl se zaobírat koronavirem a zavírat se doma v karanténě, když mohou po dlouhých letech bojů ven. Navíc je většina Syřanů smířená s tím, že se do nemocnice ani nedostane.

Fungují v zemi nějaká opatření?
Jsou spíš formální, u vstupu do restaurace vám personál vydezinfikuje ruce, na veřejných akcích se rozdávají roušky, ale to neznamená, že je lidé použijí. Všiml jsem si, že lidé, kteří mají rýmu nebo kašel, roušky nosí, aby neohrozili okolí.

Je vůbec možné monitorovat pandemickou situaci?
Kvůli nízkému počtu testů ne. Když jsem v půlce listopadu přijížděl, tak se začínalo mluvit o tom, že počet případů stoupá a že vláda bude muset situaci řešit.

Propukly v Sýrii jiné epidemie spojené se zhoršenou hygienou a humanitární krizí?
Cholera ani tyfus se tu naštěstí neobjevily, ale mezi nenaočkovanými dětmi se šíří obrna a spalničky.

Ptali se Syřané na situaci v Česku? Jak vnímají globální situaci?
Spoustu z nich překvapilo, jak špatná situace u nás byla. Nečekali, že v rozvinuté zemi, kde není válka, by se něco takového mohlo stát a že by počty mrtvých byly tak vysoké.

Jak teď vypadá život v Sýrii?
V zemi je zhoršená bezpečnostní situace. V některých částech dochází k únosům a teroristickým útokům, jsou tam spící buňky ISIS. V Damašku život vypadá normálně až na výpadky elektřiny a dodávek vody. Lidé většinou práci mají, je tu ale hodně uprchlíků, kteří přišli ze zničených regionů a nechtějí se zatím vracet. Humanitární organizace a vláda se snaží obnovovat infrastrukturu i služby, aby lidé opět mohli do svých domovů. V Sýrii jsem za neziskovou organizaci ADRA dohlížel na obnovu dvaadvaceti školních tříd, která se realizuje z prostředků českého ministerstva zahraničí.

Tagy:
Cestování zpřísní: Do Německa jen s testem či očkováním. Francie a Dánsko budou červené
Cestování

Cestování zpřísní: Do Německa jen s testem či očkováním. Francie a Dánsko budou červené

Cestováni od pondělí zpřísní. Neočkovaní budou muset po návratu z Francie a Dánska na PCR test i do izolace, země se přesouvají do červené kategorie. Oranžová se rozšiřuje o Itálii, Švýcarsko a Island, uvádí ministerstvo zahraničí. Německo bude od neděle vyžadovat, aby měli lidé při vstupu do země buď negativní test na COVID-19, potvrzení o uzdravení nebo doklad o očkování.

Živě
ON-LINE osmý den olympiády: Češi mají další dvě zlata, slaví Krpálek a Prskavec

Judista Lukáš Krpálek a kajakář Jiří Prskavec rozšiřují českou medailovou sbírku. Prvně jmenovaný dokázal porazit všechny protivníky a slaví tak zasloužené zlato. Prskavec si díky famózním jízdám ve vodním slalomu dojel rovněž nejhodnotnější medaili. V akci byli i atleti nebo plavci včetně české rekordmanky Barbory Seemanové. Čeští sportovci vybojovali na olympijských hrách v Tokiu už šest cenných kovů a další dvě mají jisté díky tenistkám.

Volby by v červenci vyhrálo hnutí ANO. Koalice Spolu těsně předstihla Piráty a STAN

Volby do Poslanecké sněmovny by nyní vyhrálo hnutí ANO s 23,5 procenta hlasů. Koalice Spolu tvořená ODS, TOP 09 a KDU-ČSL by skončila na druhém místě s 21,5 procenta hlasů a o půl procenta by předstihla koalici Pirátů se STAN. Vyplývá to z červencového volebního modelu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Rozdíl mezi těmito třemi uskupeními ale podle CVVM není statisticky významný a nelze s naprostou jistotou říci, které z nich mělo v době měření největší podporu. Volby se uskuteční 8. a 9. října.

Plíšková: Olympiáda není pro mě. Pak tam nemá co dělat, zkritizoval ji český veslař

Po jízdě na wimbledonské trávě čeští fanoušci věřili, že Karolína Plíšková zabojuje na olympiádě v Tokiu o medaili. Místo ní má cenný kov jistý zázračná Markéta Vondroušová. Bývalá světová jednička totiž skončila už v osmifinále. Po vypadnutí se Plíšková nechala slyšet, že „olympiáda asi není nic pro ni“. Tato slova celkem automaticky zajistila pohrdavé reakce nejen na sociálních sítích, ale překvapivě i u kolegy z české výpravy.

Nečekaný vedlejší účinek po vakcíně Pfizer. Očkované ženy hlásí zvětšení prsou

Nežádoucích vedlejších účinků po očkování proti covidu hlásí lidé tisíce. Mnohé ženy, které si nechaly aplikovat vakcínu Pfizer, se však z jednoho radují. Vyskytl se u nich takzvaný „Pfizer boob job“ neboli zvětšení prsou po očkování. Některé se následně obávaly, že mají rakovinu prsu. Reakce těla je totiž podobná té u zákeřné diagnózy.

reklama

Domácí zpravodajství

Odstavený lídr ČSSD: Za Maláčovou se stydím, měla by být jako chápající tetka Schillerová

„Kampaň ČSSD je negativní, jsme unavení a neumíme komunikovat. Lidi spíš zastrašujeme,“ hodnotí střízlivě a kriticky aktuální volební kampaň strany Břetislav Štefan, starosta v Brně-Líšni. Toho odstavilo vedení partaje z čela kandidátky a dosadilo tam Romana Onderku, prvního místopředsedu. Štefan zhodnotil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS i předvolební počínání ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové.

reklama