Koordinátor národního testování na koronavirus Marián Hajdúch hodlá rezignovat na svou funkci. Expert na výzkum léčiv a molekulární onkologii vede skupinu radící státu se strategií testů na nemoc COVID-19 od jara letošního roku. Hajdúch dle svých slov mimo jiné nechce poskytovat odborné krytí pro politická rozhodnutí, se kterými vnitřně nesouhlasí.
V poradním orgánu má onkolog Hajdúch na vlastní žádost skončit k poslednímu dni letošního roku. Svůj krok vysvětluje rozladěností z toho, jak ministerstvo přistupuje k odborným názorům a k otázce testování.
O svém záměru skončit k 31. prosinci dle svých slov informoval ministra zdravotnictví Jana Blatného počátkem minulého týdne. „Důvodů je více. Chci se naplno věnovat výzkumu nádorů a svým studentům, na které v posledních měsících nebyl čas. Současně nechci poskytovat odborné krytí pro politická rozhodnutí, se kterými vnitřně nesouhlasím,“ vysvětlil vedoucí Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci pro Deník N.
O plánovaných záměrech se často dozvídám z médií
Podle Hajdúcha se ministerstvo ne vždy řídilo názory odborníků. „O plánovaných záměrech se často dozvídám primárně z médií,“ uvedl Hajdúch a doplnil: „A pak se zpětně těžko hledá cesta, jak je odborně zdůvodnit.“
Plán testování: Začne se učiteli, od 18. prosince přijde na řadu zbytek Čechů
Jak bude v praxi probíhat plošné testování antigenními testy, které občanům Česka před Vánoci nabídl zdarma premiér Andrej Babiš? CNN Prima NEWS exkluzivně získala první konkrétní informace. Začít se má s učiteli, od 18. prosince mají přijít na řadu zbylí obyvatelé. Testy jsou dobrovolné. Hrazené budou z veřejného zdravotního pojištění.
Marián Hajdúch je jedním z autorů Národní strategie testování nemoci COVID-19, která byla zveřejněna v červenci. V přístupu ministerstva k testování COVID-19 spatřuje Hajdúch jeden z hlavních problémů. Podle něj má na stávající epidemiologickou situaci vliv, že se málo testuje. „Nepřesně se uvádí, že to hodně stojí, přitom testování nás od začátku epidemie stálo zhruba tolik, kolik ekonomové odhadují na jeden den lockdownu,“ vysvětlil.
Diagnostiku Hajdúch považuje za nejlépe investované prostředky. Ať už jde o metody založené na PCR, nebo antigenních testech. „Bez rozsáhlejšího testování se z této situace tak snadno nedostaneme,“ dodal.
Vyjádřil se také k tomu, jak by bylo možné situaci zlepšit. „Pomohlo by rozšíření indikací, motivovat lékaře i pacienty, aby se posílali na vyšetření všichni, kdo mají respirační onemocnění. Jsme pátá až šestá nejméně testující země v EU, přitom kapacita u nás existuje,“ uzavřel Marián Hajdúch.