reklama

Koreanista: Trump byl ve vztazích s KLDR neřízená střela. Vše se vrací do starých kolejí

Vztahy mezi USA a KLDR byly při komunikaci bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa a vůdce KLDR Kim Čong-una poměrně dobré, podle koreanisty Jaromíra Chlada se však za vlády Joea Bidena vše vrací do starých kolejí. „Trump se ve věci objevil jako neřízená střela a otevřel okno, jehož potenciál ale nebyl naplněn,“ pronesl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

reklama

Chlada přiblížil, co za tím stojí. „Biden a jeho administrativa v květnu deklarovali nový postoj proti Severní Koreji. Novou politikou, která vše vrací do starých kolejí. Administrativa požaduje úplnou deklaraci denuklearizaci, Severní Korea s tím však nesouhlasí,“ uvedl. Tím se podle koreanisty vše vrací do kolejí, které vyjezdily administrativy před vládou Trumpa.

„Reakce Severní Koreje je velmi vlažná a odmítavá,“ doplnil s tím, že se celá situace může považovat jako krok zpět. „Pokud chce USA dosáhnout nukleárního odzbrojení a žádá to jako podmínku pro další dialog, tak není moc cest, jak toho dosáhnout. Krok zpět byl na místě, žádná jiná reakce není moc představitelná,“ myslí si Chlada.

Oči světa se pak na KLDR upřely kvůli testu rakety. „Je třeba vnímat, o jakou raketu jde. Má plochou dráhu doletu a je méně exponovaná v porovnání s balistickými střelami, které Severní Korea zkoušela v minulosti. Pokus se navíc odehrál ve vodách země a neopustil hranice,“ vysvětlil Chlada s tím, že i pozorovatelé ze zahraničí tento pokus považují za méně závažný.

Neúčast Kim Čong-una na tomto pokusu navíc podle něj nahrává úvaze, že se nejednalo o demonstraci síly země navenek do mezinárodního prostoru. „Více než pro mezinárodní publikum bylo určeno tomu domácímu. Jako demonstrace úspěchu po oslavě založení státu, která byla několik dní předtím,“ vypíchl koreanista.

Kvůli uzavřeným hranicím lidé trpí

Světová média nyní poukazují i na vizáž vůdce, který je značně pohublý a na veřejnosti se příliš neukazuje. „Můžeme to vnímat i tak, že pečuje o své zdraví. Není totiž větší tajemství, než je zdravotní stav velkého vůdce. Nižší výskyt na veřejnosti bych připisoval situaci s covidem,“ myslí si.

KLDR totiž nadále zůstává jedinou zemí, která říká, že nemá jediný případ covidu. „Realita je pak taková, že tam jsou velmi přísné restrikce. Severní Korea se nachází mezi Čínou a Jižní Koreou, tedy mezi zeměmi, kde se hned ze začátku covid velmi rozšířil. Bylo by ale s podivem, kdyby se tam covid nedostal,“ míní Chlada. Země v reakci na pandemii uzavřela hranice a zastavila výměnu mezinárodního turismu, lety a izolovala se.

„To trvá více než rok a přináší to problémy pro obyvatele,“ připomněl koreanista. Kvůli zastavenému obchodu s Čínou, který poklesl o více než 70 procent, je v zemi nedostatek základních potravin.

„Jako je olej nebo obilniny. Určitá vrstva obyvatel má pak nedostatek potravin či masa. Podvýživa obyvatelstva je dlouhodobou záležitostí, trvá již několik desetiletí. Na ní však lidé neumírají. Podléhají obyčejným nemocem jako je chřipka nebo průjem,“ vysvětlil Chlada s tím, že organismus Severokorejců tyto zdravotní potíže nezvládá.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jurečka ze svého výroku o sňatcích homosexuálů couvá. U kolegů tvrdě narazil
Volby 2021

Jurečka ze svého výroku o sňatcích homosexuálů couvá. U kolegů tvrdě narazil

Lidovecký předseda Marian Jurečka rozvířil mediální vody svým výrokem, že by si neuměl představit účast KDU-ČSL v nové vládě, pokud by kabinet odsouhlasil manželství pro všechny. Ostatní lídři koalice Spolu poukazují na to, že otázka manželství pro všechny musí zůstat na rozhodnutí jednotlivých poslanců, a zdůrazňují, že jsou letošní volby především o jiných tématech. Sám Jurečka ze svého výroku couvá.

Lžou a hledají únikové dveře. Ani to nejsou horolezci, pálí do Čechů šéf záchranné mise
Cestování

Lžou a hledají únikové dveře. Ani to nejsou horolezci, pálí do Čechů šéf záchranné mise

Příběh dvou českých horolezců Jakuba Vlčka a Petra Macka – kteří zdolali pákistánskou horu Rakapoši, ale při sestupu se dostali do problémů a musel pro ně přiletěl armádní vrtulník – nabírá na síle. Velitel záchranné mise Karim Šáh Nizarí pro web Hlídací pes uvádí, že Češi do médií neříkají celou pravdu, ostře je kritizuje a zbavuje titulu horolezci.

Vím, myslíš to dobře, ty trdlo. Ale Volný tě zneužívá, vzkázal Novotný Csákové
Volby 2021

Vím, myslíš to dobře, ty trdlo. Ale Volný tě zneužívá, vzkázal Novotný Csákové

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) napsal zpěvačce Iloně Csákové třístránkový dopis. V něm ji varuje před její spolupráci se stranou Volný blok, za kterou kandiduje v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny jako lídryně Jihomoravského kraje. „Posílám ti místo veřejného výsměchu hodně štěstí. V té bramboračce, co sis vytvořila v hlavě, ho budeš potřebovat,“ vzkázal Novotný.

Hrdina, který překonal rakovinu, i dopingový lump. Cyklista Armstrong slaví 50 let

Nejprve byl vedle Eddieho Merckxe považován za možná nejlepšího cyklistu všech dob. Hned sedmkrát vyhrál nejslavnější závod Tour de France, ke statusu hrdiny a nezdolného bojovníka mu dopomáhalo, že ještě před největšími úspěchy dokázal překonat rakovinu varlat. Jeho renomé však utrpělo definitivní zásah ve chvíli, kdy přišel s dopingovým „coming outem“. Lance Armstrong slaví 18. září 50 let.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Maláčovou a Pekarovou Adamovou: Jak by řešily státní rozpočet?

Na co máme peníze a na co už ne? Tím se v první části pořadu Partie Terezie Tománkové budou zabývat ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jana Maláčová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Ve druhé polovině můžete sledovat velkou politickou diskusi například se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů. Nenechte si ujít nedělní Partii od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Choupenitch: Jsem průkopník, bořím mantinely. Gratulace mě netankují, zájem dětí ano

Šermířské kluby v Česku jsou pod náporem nových zájemců, potřebují další trenéry. Hrdý na tento fakt může být Alexander Choupenitch, jehož bronzová medaile z olympijských her v Tokiu posloužila jako nejlepší možná vábnička. „Po covidovém roce už třeba některé děti chtěly se šermem končit, teď do něj mají velkou chuť,“ těší 27letého fleretistu v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama