Severokorejský vůdce Kim Čong-un nařídil úředníkům, aby stále více apelovali na tvrdší prevenci proti pandemii koronaviru. Země, která tvrdí, že ještě neměla ani jednoho nakaženého, tak odmítla 3 miliony dávek vakcíny přidělené v rámci mezinárodní iniciativy Covax. Odborníci spekulují, zda se Severní Korea nepřipravuje na aplikace jen některých očkovacích látek.
Kim Čong-un odmítl miliony dávek od čínské společnosti Sinovac a vzkázal Organizaci spojených národů (OSN), ať je rozdělí mezi země, které jsou na tom s počtem nakažených či hospitalizovaných hůře než KLDR. Země totiž popírá jakéhokoliv nakaženého.
Během čtvrtečního zasedání politbyra severokorejský vůdce prohlásil, že úředníci musí „mít na paměti, že zpřísnění prevence proti rozšíření pandemie je na prvním místě,“ cituje diktátora web The Guardian. Zároveň občanům slíbil plné materiální, personální i odborné zajištění v boji proti koronaviru.
Severní Korea obnovila činnost v jaderném komplexu. Američané jsou v pozoru
Severní Korea asi obnovila činnost ve svém jaderném komplexu v Jongbjonu, informovala agentura Reuters s odvoláním na poslední výroční zprávu Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE).
Před několika týdny ale vyzval obyvatele, aby se připravili na prodloužená omezení. Naznačil, že hranice země zůstanou navzdory zhoršující se ekonomické situaci uzavřené. Severní Korea od začátku zavádí přísné karantény a uzavírání hranic.
V důsledku těchto opatření a v kombinaci s mezinárodními sankcemi hrozí přitom v zemi hladomor. Velmi špatnou situaci letos na jaře přiznal i Kim, paralelu dokonce hledal v období devastujícího hladomoru v 90. letech 20. století.
Tvrzení, že je země po dobu necelých dvou let pandemie stále bez přítomnosti viru, je všeobecně zpochybňováno. Severní Korea už dříve obdržela vakcíny od společnosti AstraZeneca, další dodávka se ale zpozdila.
Odmítnutí vakcíny Sinovac ale podle tamního ministerstva zdravotnictví neznamená, že země už nechce s iniciativou Covax jednat. Odborníci se tak domnívají, že Kim Čong-un si chce vybírat, jaké očkovací látky se do země dostanou. A to i za cenu přijmutí Pfizeru a vyjednávání se Spojenými státy.
„Pchjongčchang by si mohl pořídit vakcíny z Číny a rozdat je do pohraničních oblastí a vojákům. Vakcíny od iniciativy Covax by pak dal méně citlivým skupinám obyvatelstva. Kimův režim chce ale co nejúčinnější vakcínu pro elitu, což mnohdy vyžaduje velké nároky na distribuci, jako například mrazicí boxy,“ vysvětluje profesor university v Soulu Leif-Eric Easley a dodává, že řešením by mohla být i jednodávková vakcína od Johnson & Johnson.
Proočkovanost v Severní Koreji je ale mizivá. Prvních 1,9 milionu dávek od AstraZenecy stačilo pro 950 tisíc lidí, což je jen lehce přes 7 procent z celkového počtu přibližně 26 milionů obyvatel.