Obtěžování hygieničky v Soulu ze strany člena vládní delegace je ostuda, která by se neměla stávat, má jasno koreanista Tomáš Horák. Pro CNN Prima NEWS uvedl, že na problematiku obtěžování jsou Korejci velmi citliví a podobné činy v zemi trestají přísněji než dřív. Promluvil i o případech, kdy některé politiky nebo umělce nařčení z obtěžování naprosto zničilo.
„Korejci jsou na toto téma v posledních letech hodně citliví, potenciál udělat z toho větší ostudu tam je,“ připouští koreanista Horák s tím, že bychom si měli přát, aby v korejských médiích český prohřešek nerezonoval.
Člen české vládní delegace v Jižní Koreji totiž obtěžoval hygieničku, která cestujícím na letišti v Soulu měřila teplotu. Lékař s hodností podplukovníka podle webu iDNES.cz v opilosti plácl ženu přes zadek. Případem se zabývají tamní úřady. Řeší ho i české ministerstvo obrany, pod které lékař spadá. Chystá se ho potrestat.
Ovčáček je opět redaktorem a cituje sám sebe. Božský Messi na mediálním hřišti, tvrdí kolegové
Mluvčí bývalého prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček se stal redaktorem a komentátorem webu Život v Česku. První text, který napsal, pojednává právě o Zemanovi. Ovčáček paradoxně v článku cituje sám sebe v třetí osobě. Podle webu Mediář by jeho specializací v redakci měly být rozhovory s osobnostmi z veřejného dění.
ČTĚTE TAKÉ: Proč zlevnilo máslo? Stalo se, tápala Šafránková. Nic není nahodilé, smál se Výborný
Maskulinitu, která se v zemi dříve projevovala, podle koreanisty vystřídalo feministické hnutí. „Zaznívá, že se kyvadlo vychýlilo na opačnou stranu. Nejen veřejné mínění, ale i soudy jsou v této problematice mnohem přísnější, mění se legislativa, ale i přístup – nad čím dřív mávli rukou, dnes trestají. V řadě deliktů sexuálního obtěžování důkazní břemeno přesouvají na obviněného, jsou více na straně slabších – obtěžovaných, znásilňovaných,“ vysvětlil.
Po prohřešku spáchal sebevraždu
I společenské hnutí Me too v Koreji podle něj v zemi velmi rezonovalo. „Například bývalý primátor Soulu nebo horký prezidentský kandidát ve veřejných aktivitách skončili, protože byli obvinění z obtěžování, primátor pak spáchal sebevraždu,“ líčil.
Změna přístupu se podle Horáka týká i umělců, spisovatelů, básníků. „Skončí na tom, že dělají to, co dělali dřív. Ženy ani společnost to už nejsou ochotné akceptovat. Je to ostuda, která by se stávat neměla,“ podotýká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.
Na stole může být i trestní stíhání. „Záleží na výsledku vyšetřování jihokorejské policie a na tom, jakým způsobem incident zhodnotí. Myslím si, že by stačila deklarace potrestání z naší strany a omluva,“ uvedla koreanistka Miriam Löwensteinová s tím, že špatný dojem už nevymažeme.
Přitom Česká republika má dle slov obou koreanistů v Koreji dobré jméno. „Před covidem do hlavního města jezdily statisíce Korejců ročně, vnímají nás jako bezpečnou zemi, kde spoustu věcí funguje, Česko má v Koreji dobrý zvuk,“ dodává Horák.