reklama

Pozitiva koronaviru: Pandemie urychlila digitalizaci medicíny, tvrdí Táborský

Pandemie nového koronaviru změnila náhled na současnou i budoucí klinickou medicínu. Do značné míry urychlila digitalizaci celé naší společnosti včetně medicíny v běžné klinické praxi, řekl profesor Miloš Táborský v pořadu Nový den.

reklama

Pandemie COVID-19 nám podle Táborského přinesla hodně negativního, ale také jednu z mála pozitivních věcí – akceleraci digitální medicíny. „Je nutno říci, že česká společnost i česká medicína byly na začátku roku 2020 v oblasti digitalizace velmi pozadu proti vyspělým evropským zemím,“ řekl Miloš Táborský, přednosta I. interní kardiologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc.

„V krátké době jsme byli nuceni vyvinout komunikační systémy s pacienty, který nám umožní vzdálenou komunikaci, řízení jejich léčby, jejich potřeb vyplývajících z aktuální změny jejich zdravotního stavu. Tento systém jsme zavedli do běžné klinické praxe,“ řekl Táborský.

Kontrola pacienta na dálku

K tématu

Pokrok v digitalizaci medicíny ilustroval na konkrétním případu videokonference s pacientem. Vysvětlil, že díky implantátu umožňujícímu dálkový přenos dat pak kromě komunikace s pacientem rovněž vidí, co se děje v jeho srdci. Fascinující na tom všem podle Táborského je především rychlost reakce, kdy srdeční činnost a případné potíže může lékař vidět prakticky okamžitě v reálném čase navzdory velké vzdálenosti, jež ho od pacienta dělí.

„Digitální medicína není jen komunikace tohoto typu, ale je to také možnost edukace pacientů, kontroly, jak berou léky, a celé řady dalších prvků,“ vysvětlil dále.

Řada lidí je logicky ohledně komunikace svého zdravotního stavu po internetu skeptická. A není to prý jen otázka věku. „Máme řadu pacientů, kterým je přes osmdesát, a přesto to dobře zvládají,“ zdůrazňuje.

Všechno jednodušeji v jednom systému

„Myslím, že si dneska uvědomujeme, jak si vážíme svého zdraví, jak k němu musíme aktivně přistupovat. A součástí celé té starostlivosti medicínské není běžná ambulance nebo návštěva ambulance, ale také tento styl komunikace, který umožňuje najednou obsloužit výrazně větší počet pacientů. Jde o to udělat tu komunikaci bezpečnou a velmi rychle reagovat na náhlé a závažné změny zdravotního stavu,“ řekl Táborský.

Konkrétní systém, který profesor sám používá a který je dostupný zdarma, už akceptovala celá řada velkých nemocnic. Podle něj je však nutné, aby v systému pracovali i praktičtí lékaři a odborní lékaři a šlo o uzavřený systém komunikace a výměny dat.

„Když budete chtít udělat preventivní prohlídku, tak v tom systému budou hodnoty vašich laboratorních odběrů a nepotřebujete si nechat dělat odběry dvakrát do roka, ale můžete ta data zprostředkovat. Máte je k dispozici v digitální podobě, dáváte je svému praktikovi nebo v rámci drobného chirurgického výkonu. Když ho budete absolvovat, máte tam data ze zobrazovacích metod, ultrazvuky a tak dále. Všechno je to v jednom systému,“ dodal Táborsky.

Další hlavní zprávy

Partie

Vydržme šest měsíců, vyzývá Zeman. Lehce dementní odmítači očkování změní názor

Vydržme šest měsíců, vyzývá Zeman. Lehce dementní odmítači očkování změní názor

Za necelý rok se koronavirem u nás nakazilo přes 1,2 milionu lidí, zemřelo jich přes 20 tisíc a v nemocnicích leží ve vážném stavu asi 1500 pacientů. Podle prezidenta Miloše Zemana se ale naše země nenachází uprostřed národní katastrofy. „Jsme v situaci, kdy, i když někteří lamentují, se tato katastrofa blíží svému konci,“ řekl Zeman v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Prozradil také, zda by se nechal očkovat ruskou vakcínou Sputnik V.

Příběhy z první linie

Umírat tolik lidí jsem ještě neviděl. Děsím se, co přijde, říká záchranář z Plzeňska

Umírat tolik lidí jsem ještě neviděl. Děsím se, co přijde, říká záchranář z Plzeňska

Nikdy mu před očima neumíralo tolik lidí, jako právě teď. Covidová pandemie pořádně zamávala i se životem záchranáře z Rokycan, který vedle směn v sanitce pomáhá též na urgentním příjmu v plzeňské nemocnici a na ARO jednoho ze západočeských špitálů. V dalším z Příběhů první linie na CNN Prima NEWS anonymně vypráví, jak si člověk zvyká na smrt kolem sebe. Mluví o bezmezné únavě. I o tom, že brečí jak pacienti, tak zdravotníci.

Sledujte ŽIVĚ Partii: Jak hodnotí rok s koronavirem šéf Senátu Miloš Vystrčil?
Zeman potvrdil vládní rošádu Běhounka za Blatného. Prozradil také, kdo nahradí Petříčka
Zavření okresů prezident Zeman vítá. Ať jsou vojáci při kontrolách přísní, vyzývá
Češi mění názor na esport, těší gamera T9Lakyho. Hru FIFA občas psychicky nedáváte
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Co bude od pondělí platit? Z okresu jen s potvrzením, běhání pouze v obci

Nouzový stav

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi
Další články
reklama
reklama