Celosvětová pandemie COVID-19 už není zdravotním stavem nouze s mezinárodním dosahem, oznámila v pátek Světová zdravotnická organizace (WHO). Svůj nejvyšší stupeň pohotovosti WHO vyhlásila 30. ledna 2020. Konkrétní dopady známení nemá, protože každá země si o ochranných opatřeních rozhoduje sama, poznamenala agentura DPA. Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus řekl, že covid podle odhadu zabil ve světe nejméně 20 milionů lidí. Oficiální statistika organizace uvádí zhruba třikrát nižší počet.
Experti WHO konstatovali pokles počtu pacientů nakažených covidem v nemocnicích a na jednotkách intenzivní péče, klesající počet úmrtí v souvislosti s touto nemocí i vysokou míru imunizace obyvatel proti covidu. Doporučili, aby začala nová fáze přístupu k této nakažlivé nemoci. „To nicméně neznamená, že by covid nepředstavoval nadále hrozbu pro globální zdraví,“ řekl šéf WHO. Zrušení stavu nouze označila WHO za znamení pokroku.
ČTĚTE TAKÉ: Tryzna za zastřelené školáky. Rozhořčení Srbové se ptají, jak se dítě dostalo ke zbraním
Podle Ghebreyesusova odhadu v souvislosti s nemocí covid zemřelo ve světě nejméně 20 milionů lidí. Oficiální statistiky organizace, které vycházejí z údajů od členských zemí, přitom mluví zhruba o 6,9 milionu mrtvých. Odhad WHO se podle agentury AFP zakládá na analýze takzvané nadúmrtnosti, tedy rozdílu mezi počtem úmrtí v letech, kdy byla pandemie covidu, a průměrem z let před pandemií.
Reuters označuje postup WHO za významný krok k ukončení pandemie, která zabila více než 6,9 milionu lidí a narušila globální ekonomiku a způsob života. Stav nouze pomohl soustředit mezinárodní pozornost na zdravotní hrozbu a posílit spolupráci v poskytování vakcín a léčby.
Zrušení stavu nouze je znamením pokroku, který svět učinil v těchto oblastech, ale COVID-19 tu zůstane, byť už nepředstavuje mimořádnou událost, uvedla WHO.
Počet úmrtí v souvislosti s koronavirovou nákazou klesl z maxima více než 100 tisíc mrtvých za týden v lednu 2021 na něco přes 3 500 v týdnu do letošního 24. dubna, vyplývá z dat WHO. Představitelé WHO však upozornili, že v mnoha zemích se nemoci nyní věnuje menší pozornost, což vede k menšímu testování a nižšímu sledování vývoje nákazy.