Prestižní americký lékařský časopis The New England Journal of Medicine se ve středečním vydání odhodlal k bezprecedentnímu kroku, když ve svém úvodníku redaktoři odsoudili Trumpovu administrativu za reakci na pandemii COVID-19 a vyzývají, aby ji lidé ve volbách znovu nevolili. Informoval o tom web CNN.
„Zřídkakdy publikujeme editorialy podepsané všemi redaktory,“ napsal šéfredaktor časopisu dr. Eric Rubin ve zmíněném úvodním slově. Podrobně v něm popisuje, jak USA „vládnou“ světu v počtu nakažených a obětí COVID-19. Doposud podle CNN bylo pozitivně diagnostikováno přes 7,5 milionu lidí v USA a s COVID-19 zemřelo přes 200 tisíc lidí.
„Tato krize přinesla test vůdcovství. Bez dobrých možností v boji proti novému patogenu byly země nuceny činit tvrdá rozhodnutí ohledně toho, jak reagovat. Tady v USA naši lídři ve zkoušce selhali. Vzali tu krizi a proměnili ji v tragédii,“ píše se v editorialu, který ač nezmiňuje jméno protikandidáta, nabízí ostrou kritiku Trumpovy vlády během pandemie.
Existují pravdy, nejenom názory
„Kdokoliv jiný, kdo by takto bezohledně promrhal životy a peníze, by utrpěl právní následky. Naši lídři se do značné míry domáhali imunity za své činy. Tyto volby nám dávají moc provést rozsudek… Pokud jde o reakci na největší zdravotní krizi naší doby, naši současní političtí lídři prokázali, že jsou nebezpečně nekompetentní. Neměli bychom je podporovat a umožnit smrt tisíců dalších Američanů tím, že jim umožníme setrvat na jejich pracovních místech,“ tvrdí se mimo jiné dále v úvodníku.
Koronavirus je méně smrtící než chřipka, napsal Trump. Facebook jeho názor smazal
Facebook v úterý smazal příspěvek z oficiálního účtu amerického prezidenta Donalda Trumpa kvůli porušení pravidel namířených proti dezinformacím o nemoci COVID-19. S odvoláním na mluvčího společnosti Andyho Stonea o tom informovala televize CNN. Trumpovo vyjádření nemoc prezentovalo jako menší hrozbu, než je běžná chřipka.
„Důvod, proč jsme nikdy nepublikovali úvodník ohledně voleb je, že nejsme politický časopis a nemyslím si, že bychom chtěli být politickým časopisem – ale zdejší problematika je ohledně skutečnosti, ne ohledně názoru. Bylo učiněno mnoho chyb, které byly nejenom pošetilé, ale i nezodpovědné a myslím, že chceme, aby si lidé uvědomili, že existují pravdy, ne jenom názory,“ uvedl Rubin.
„Například roušky fungují. Sociální distancování funguje. Karanténa a izolace funguje. To nejsou názory. Rozhodnutí pro to je nepoužívat je možná politickým rozhodnutím, ale snaha naznačovat, že nejsou reálné, je imaginární a nebezpečná,“ dodal. „Nemáme ty správné lídry pro tuto epidemii. Myslím, že potřebujeme lepší vedení.“
Nejde o první odborný časopis, který se postavil proti Trumpovi
The New England Journal of Medicine není jediným vědeckým či lékařským časopisem, který zaujal politický postoj během pandemie a před listopadovými prezidentskými volbami v USA. V září oznámil časopis Scientific American, že podporuje Trumpova protikandidáta Joea Bidena. Jednalo se o první podporu některého z prezidentských kandidátů ze strany tohoto časopisu za jeho 175letou historii.
The New England Journal of Medicine je renomovaný lékařský týdeník vydávaný Massachusetts Medical Society. Patří k nejprestižnějším recenzovaným lékařským časopisům, stejně jako k nejstarším nepřetržitě publikovaným.