Svého času byl přístup Švédska ke koronavirové nákaze pro mnohé vzorem. Minimum restrikcí a udržování ekonomiky v chodu, to znělo pro obyvatele ostatních států uzamknutých v lockdownu jako rajská hudba. Jenže Švédsko pandemii neuniklo. Kvůli laxnímu přístupu vlády jsou nemocnice přetížené, takže i premiér Stefan Löfven uznal, že situaci podcenil.
První jarní vlnou si Švédsko prošlo zdánlivě bez problému. Lidé chodili do práce, děti do škol a přírůstek nových případů se pohyboval „jen“ kolem pár stovek za den. Jenže situace se ve Švédsku s příchodem podzimu dramaticky zhoršila. Vládní přístup ke koronaviru zůstal beze změny a nemocnice se najednou začaly plnit.
Úspěšné Švédsko je mýtus, ukazuje se. Země zažívá nejhorší koronavirové období
Švédsko šokovalo svým přístupem k pandemii koronaviru snad celý svět. Zatímco ostatní státy nařizovaly jedno opatření proti šíření viru za druhým, skandinávská země se rozhodla jít jinou cestou. Ponechala otevřené restaurace či obchody, a dokonce ani nezavedla povinné nošení roušek. Jenže se ukazuje, že toto řešení nefunguje. V zemi naopak přibývají nakažení a také zemřelí. Švédsko aktuálně čelí nejhoršímu období od začátku pandemie.
Z pár stovek nakažených se stalo pár tisíc a denní přírůstky infikovaných už ve Švédsku běžně překračují hranici sedmi tisíc lidí. Vláda skandinávské země se tak dostala pod palbu kritiky nezávislé komise, která v zemi dohlíží na efektivitu opatření v souvislosti s šířením nemoci COVID-19. Podle šéfa komise Matse Melina vláda selhala zejména při ochraně seniorů. Upozornil na to list The Guardian.
„Úřady ostatních severských států při zavádění koronavirových opatření myslely na starší občany mnohem více,“ píše komise ve své oficiální zprávě.
Chybu už uznal i švédský premiér Stefan Löfven, který pro deník Aftonbladet řekl, že zdravotnické úřady špatně odhadly sílu viru a podcenily situaci. „Myslím, že většina odborníků neočekávala takový nárůst,“ řekl premiér.
Vánoce ve skupinách po osmi
V zemi, kde žije zhruba o půl milionu lidí méně než v České republice, se koronavirem nakazilo přes 340 tisíc lidí a přes 7 600 občanů na nemoc COVID-19 zemřelo. Pro srovnání – v sousedním Norsku se nakazilo zhruba 42 tisíc lidí a 395 jich na nákazu zemřelo. V relativních číslech si tak Švédsko v kontextu koronavirových obětí vede téměř nejhůře z celé Evropy.
Restaurace i bary jsou v zemi nadále otevřené, stoupající počty nakažených jsou ale v zemi pádným argumentem ke změně vládní strategie. Deník New York Times upozornil, že řada jednotek intenzivní péče je v zemi přetížených a nemocnice operují za hranou svých kapacitních možností. Je tak velmi pravděpodobné, že ani Švédsko letos neujde tvrdému lockdownu. Löfven prozatím vyhlásil vánoční opatření, o svátcích se lidé budou moci scházet maximálně ve skupinách po osmi.