V lednu vědci upozornili na novou mutaci koronaviru deltakron, ta se teď podle Světové zdravotnické organizace (WHO) šíří po Evropě. Jedná se o kombinaci varianty delta a omikron. Její příznaky jsou velmi podobné právě omikronu. Důvod k panice podle nich ale není. Očkování by mělo fungovat i na tuto variantu.
WHO informovala o nové variantě koronaviru deltakron, která se šíří v Evropě. Podle studie zveřejněné zdravotnickým webem MedRxiv jde o kombinaci delty a omikronu.
„V době pandemie se vyskytovaly dvě a více variant ve stejné geografické oblasti. To vytvořilo možnost rekombinace mezi těmito dvěma variantami,“ vysvětlil jeden z autorů studie Philippe Colson z HU Mediterranee Infection v Marseille.
Prymula: Dlouhodobá péče o Ukrajince je problém. Epidemie se mezi nimi může šířit snáz
Příliv migrantů z Ukrajiny dělá některým odborníkům a běžným občanům vrásky. Epidemiolog Roman Prymula se sice neobává další koronavirové vlny, ale zátěže zdravotnického systému. „Z dlouhodobého hlediska je to problém, logicky je systém dimenzován na určitou kapacitu. Troufám si říci, že ji na to nemáme,“ uvedl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.
Nová varianta se zatím objevila třeba ve Francii, Německu, Velké Británii nebo ve Spojených státech. Odborníci se obávají, že se bude šířit stejně rychle jako omikron, jehož spike protein v nové variantě převažuje.
Příznaky podobné omikronu
Podle WHO má deltakron podobné příznaky jako omikron. Patří mezi ně zvýšená teplota, zimnice, nepřetržitý kašel a ztráta čichu nebo chuti. Mezi další příznaky varianty omikron patří také rýma, bolest hlavy, únava a bolest v krku.
Podle odborníků není v souvislosti s novou mutací důvod k panice. I na deltakron by měla fungovat vakcína, která sníží pravděpodobnost těžkého průběhu nebo hospitalizace.
Česko rozvolňuje
V České republice mezitím začalo rozvolňování. Od pondělí končí povinnost nošení respirátorů v uzavřených prostorách. Zůstávají zatím pouze v hromadné dopravě, taxislužbách nebo zdravotnických zařízeních.
Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) by měly respirátory skončit úplně v dubnu za předpokladu, že se situace bude vyvíjet příznivě.
V neděli odhalily laboratoře 2 742 případů koronaviru. Je to o 168 více než před týdnem. Hospitalizovaných lidí naopak ubývá. Aktuálně je jich 1 906.
V České republice se rozvolňuje. Roušky jsou povinné ve veřejné dopravě a ve zdravotnických a sociálních zařízeních: