Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) vydala zprávu, ve které kritizuje způsob, jakým slovenská vláda při zavádění karantény porušovala lidská práva a diskriminovala menšinovou romskou populaci.
Ve zprávě se uvádí, že slovenské úřady od 3. dubna přikročily k testování romské populace, a to zejména těch, kteří se vrátili z Čech nebo Velké Británie. Především se jednalo o provádění testů v romských osadách, kdy z několika stovek osad proběhlo ve třiceti třech, a to za pomoci armády. AI na tomto postupu kritizuje skutečnost, že došlo k testování vybrané části populace, aniž by tito lidé měli k dispozici ochranné prostředky, včetně zajištění přístupu k vodě. Cíleným testováním romských osad podle AI došlo k ještě větší stigmatizaci Romů, kteří i tak čelí na Slovensku předsudkům. Ve zprávě se dále uvádí, že Romové nebyli informováni o době trvání a podmínkách karantény. Úřady údajně neoddělily ty, kteří měli pozitivní testy od zbytku komunity. Navíc úřady nezavedly dostatečné zásobování osad potravinami a zdravotnickými potřebami. Někde si obyvatelé společně s místními podnikateli museli vytvořit svůj improvizovaný systém zásobování. Jinde pro změnu úřady prodávaly potravinové balíčky za 15 euro, což bylo pro mnohé cenově nedostupné, když navíc rodiny ztratily možnost příjmu. Řadě obyvatel se nedostávaly ani léky na srdeční choroby, cukrovku a astma.
V další části své zprávy AI kritizuje způsob vymáhání karantény v romských osadách za podpory vojska a policie. AI to považuje za zastrašování Romů a nepřiměřené vymáhání ochrany zdraví. Zejména se ve zprávě zdůrazňuje nošení zbraní, což je scénář pro vysoce rizikové případy, nikoli však pro účely prosazování běžného práva, což vyvolává „nepřátelský“ přístup. „Provedená opatření šíří další strach v romských osadách a způsobuje tak další odcizení Romů od zbytku společnosti,“ uvádí se ve zprávě AI ke Slovensku.
Mimo Slovenska má AI podobné výhrady vůči Bulharsku. Organizace je ve stejné zprávě srovnala v části, kdy se zaměřila na situaci Romů žijících v hlavním bulharském městě Sofii. Kritika AI se týká i dalších několika bulharských měst, kde Romové žijí stejně odděleně od ostatního obyvatelstva.