Zahraniční experti s obavami sledují vývoj pandemie koronaviru v Turecku a kritizují tamní vládu, že její nedostatečné kroky k radikálním opatřením mohou znamenat, že země se stane co do počtu zemřelých „druhou Itálií.“
Dlouho poté, co okolní země se již potýkaly s koronavirem, Turecko teprve 11. března ohlásilo svého prvního pacienta. Situaci pesimisticky komentuje Emrah Altindis, turecký expert pracující v USA v oddělení biologie Bostone College: „Turecko může z hlediska počtu případů být druhou Itálií.“ K tomu dodává, že tomu nasvědčuje počet obětí. „Ukazuje se, že situace v Turecku je mimo kontrolu. Pokud nebudou přijata nezbytná opatření, bude Turecko jako Itálie nebo Španělsko, kde denní počet obětí dosahuje stovek.“
Turecký ministr zdravotnictví Fahrettin Koca včera uvedl, že počet nakažených dosáhl 15 679 a počet zemřelých je 277. Nejvíce nakažených je v Istanbulu – 60 % z celkového počtu v celé zemi, což je 8852 pozitivních testů, zemřelo zde 117 lidí.
Z čísel, která jsou uváděná, není jasné, kolik testů bylo dosud provedeno. Právě na to poukazují kritici Erdoganovy vlády a jejích opatření. „Nevidíme žádné známky intenzivního testování a plánů na uzavření velkých měst,“ říká turecký expert pracující v USA Emrah Altindis.
Web Al-Jazeera vidí čísla jinak a upozorňuje, že Turecko zaznamenalo nejprudší nárůst nákazy na světě. Proti tureckým zprávám Al-Jazeera píše: „Ve čtvrtek bylo zaznamenáno 18 135 potvrzených infekcí a 356 úmrtí. Turecko předstihlo další státy G20, jako je Jižní Korea a Kanada.“
„Turecko má nejvyšší míru zrychlení. Důvodem je, že nebylo zabráněno sociální mobilitě,“ řekl Caghan Kizil, docent neurovědy a genetiky z Asociaci německých výzkumných center Helmholtz.
Negativní situaci potvrzuje jeden z tureckých lékařů, který pracuje v turecké univerzitní nemocnici a chtěl zůstat v anonymitě: „To, co v nemocnici pozoruji, stejně jako celkovou situaci je to, že skutečná čísla jsou nejméně dvakrát až třikrát vyšší než čísla, která vláda oznamuje. Pandemie COVID-19 je zcela mimo kontrolu.“
Obavu z reálné situace vidí Emrah Altindis v tom, že „pandemie bude mít závažné politické a hospodářské důsledky.“
Nakonec kritickou situaci přiznal i státní úředník Mehmet Ceyhan, předseda turecké asociace pro infekční choroby, který varoval, že země může počtem infekcí předběhnout ostatní: „Pokud půjdeme současným tempem, náš počet případů bude 300 000 za 10 dní.“
Turecko je známé tím, že jeho věznice jsou přeplněné a uvádí se , že je zde několik set tisíc vězňů. Existuje velká obava, ze šíření koronaviru mezi vězni a proto se vláda rozhodla řadu vězňů propustit. Mezi vězni je řada akademiků, právníků, novinářů, státních zaměstnanců a členů armády, kteří se znelíbili Erdoganovi a který je označil je za příznivce hnutí duchovního Fethullaha Gulena, který žije v USA. Podle informací jsou propouštění vězni, kteří se dopustili kriminálních přečinů, zatímco političtí vězni zůstávají za mřížemi.