Nákaza koronavirem se od začátku pandemie po celém světě potvrdila již už u více než devíti milionů lidí. S odkazem na vlastní statistiky to dnes napsala agentura Reuters. Americká Univerzita Johnse Hopkinse, která také monitoruje šíření nákazy, nyní eviduje asi o 14 tisíc infikovaných méně. Poslední milion potvrzených nálezů SARS-CoV-2 se přitom objevil za méně než týden.
Světová bilance dosáhla 4,5 milionu nakažených v polovině května a od té doby se počet potvrzených nálezů zdvojnásobil za pouhých pět týdnů.
Spojené státy registrují téměř 2,3 milionu nakažených, což je nejvíce ze všech zemí na světě a což představuje zhruba čtvrtinu celkového počtu. Virus se však nyní šíří nejrychleji v Latinské Americe, která již eviduje 23 procent všech nakažených.
Co do počtu infikovaných se na druhém místě pomyslného žebříčku nachází Brazílie, která v sobotu překonala hranici milionu potvrzených nálezů SARS-CoV-2. Čtvrtá Indie přitom zřejmě brzy předstihne v počtu nakažených nyní třetí Rusko.
Počet nakažených se každý den zvýší o zhruba 2 %
Celosvětový počet potvrzených infekcí roste každým dnem mezi jedním a dvěma procenty, a to i přesto, že řada zemí zavedla přísná ochranná opatření, jež měla šíření viru zabránit. V pátek všechny země souhrnně ohlásily 176 tisíc pozitivních nálezů za posledních 24 hodin, což bylo nejvíce za jediný den od začátku pandemie. Jen Brazílie si tehdy přičetla 54 000 nově nakažených, nejvíce, kolik kdy jedna země zaznamenala za den.
Reuters eviduje asi 464 tisíc zemřelých v souvislosti s COVID-19, což je dvakrát více než před sedmi týdny. Nejvíce obětí – 120 tisíc – mají USA, kde se na některých místech znovu zvyšují počty nakažených poté, co úřady uvolnily ochranná opatření. Za Spojenými státy se nachází Brazílie, jež se nedávno přehoupla přes hranici 50 tisíc zemřelých s COVID-19.
Druhá vlna v Číně
S novým rozmachem nákazy se potýká rovněž čínská metropole Peking, kde jsou úřady podle vlastních slov schopny otestovat až milion lidí denně. Celostátní rekord USA přitom činí 594 tisíc testů, denní výkon se však většinou pohybuje pod hranicí půl milionu.
Klesající epidemiologickou křivku naopak stále hlásí téměř všechny velké evropské země, jež byly před několika měsíci ohniskem pandemie. Postupně tak uvolňují restrikce a znovu otevírají svoje hranice.
Z nákazy koronavirem se podle dostupných dat zotavila již asi polovina všech pozitivně testovaných. Skutečné počty jsou ale zřejmě vyšší, protože řada zemí vyléčené do svých statistik nezahrnuje, píše Reuters.