Nákaza koronavirem se za týden do středy 19. srpna prokázala u 35 Čechů, kteří pobývali v Chorvatsku. Je to polovina počtu z předchozího týdne. Od začátku prázdnin je takových případů 142. Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že zaznamenalo četné případy nákazy COVID-19 u lidí, kteří se v této oblíbené destinaci účastnili hromadných akcí. Po návratu domů proto doporučuje zvýšenou obezřetnost. Čtrnáctidenní karanténu pro navrátilce z Chorvatska už zavedla například Velká Británie. V Chorvatsku totiž přibývají počty nakažených.
„Četné případy nákazy COVID-19 nyní evidujeme u účastníků hromadných akcí během dovolené v Chorvatsku. Po návratu do ČR proto doporučujeme zvýšenou obezřetnost,“ uvedl resort zdravotnictví na svém Twitteru. Lidé vracející se z Chorvatska mají sledovat svůj zdravotní stav a v případě příznaků nemoci neprodleně volat svému praktickému lékaři.
Četné případy nákazy covid-19 nyní evidujeme u účastníků hromadných akcí během dovolené v Chorvatsku. Po návratu do ČR proto doporučujeme zvýšenou obezřetnost. Sledujte svůj zdravotní stav a v případě příznaků nemoci neprodleně telefonicky kontaktujte svého praktického lékaře.
— Ministerstvo zdravotnictví (@ZdravkoOnline) August 22, 2020
Kvůli rychle přibývajícím případům nákazy zařazuje Chorvatsko do skupiny rizikových zemí čím dál více států, Velká Británie není jediná. Karanténu pro navrátilce zavedlo i Slovinsko, Itálie vyžaduje negativní test na COVID-19, Rakousko nabízí volbu mezi testem a desetidenní izolací. Německo test vyžaduje u osob, které navštívily nejsilněji postižené oblasti kolem dalmatských měst Šibenik a Split.
Chorvatsko je tradičně jedna z nejoblíbenější letních destinací Čechů. Jen v červenci jich do této balkánské země odjelo 107 tisíc. Informoval o tom ředitel Chorvatského turistického sdružení Dubravko Miholić.
Test na koronavirus na cestě do země netřeba
Do Chorvatska mohou Češi nyní cestovat bez udání důvodu, není potřeba ani test na COVID-19. Jedinou podmínkou je poskytnutí informací o místě a délce pobytu a kontaktní údaje nejlépe prostřednictvím on-line formuláře na webové stránce entercroatia.mup.hr.
„V současné době je při pobytu v Chorvatsku nutno dbát obecných epidemiologických pravidel, zejména se snažit o minimální kontakt s jinými osobami,“ upozorňuje na svém webu tuzemské ministerstvo zahraničí. Pro návrat do Česka neplatí pro cestovatele z Chorvatska žádná omezení.
V zahraničí se pravděpodobně nakazilo celkem 320 lidí, za poslední týden se počet zvýšil zhruba o třetinu. V celkovém počtu případů nemoci COVID-19 za prázdniny představují pravděpodobně nakažení v zahraničí necelá čtyři procenta. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
Rizikové Rumunsko, Španělsko
U možných nákaz v zahraničí ale ministerstvo upozorňuje, že protože nelze zpětně dohledat zdroj koronaviru, není možné místo a čas nákazy určit s jistotou. Inkubační doba onemocnění se pohybuje v rozmezí dva až 14 dní, průměrně pět až šest dní, ale setkáváme se i s případy, kdy se první příznaky objevily na konci inkubační doby, uvedlo ministerstvo.
Z Čechů, u kterých se COVID-19 prokázal za týden do 19. srpna, se dalších osm mohlo podle dat ministerstva zdravotnictví nakazit v Rakousku, po čtyřech na Slovensku, ve Francii a v Německu. Po Chorvatsku se 142 případy připadá nejvíc pravděpodobně nakažených na Rakousko (31), Slovensko (24), Polsko (10) a Srbsko (10). Rizikové jsou z evropských zemí podle ministerstva Rumunsko a od příštího pondělí také Španělsko. Za prázdniny se nákaza prokázala u šesti lidí po návratu z Rumunska a osmi po příjezdu ze Španělska.