Pandemie COVID-19 zastavila v Latinské Americe mimo jiné natáčení oblíbených telenovel, v nichž nesmí chybět objetí, polibek či rvačka. Místo těchto melodramatických seriálů dostalo v místních televizích v době nynější pandemie více prostoru zpravodajství. Televizní stanice ale vysílají také své starší telenovely, aby diváky v těžkých časech rozptýlily, informovala agentura AFP.
„Naší hlavní starostí je ochrana a bezpečnost herců i televizních štábů. Nelze dělat bezkontaktní telenovelu bez polibku, objetí, bitek a večírků,“ sdělilo AFP tiskové oddělení brazilské televize Globo. Ta kvůli koronaviru zastavila natáčení hned čtyř telenovel.
Také v Kolumbii se kvůli koronaviru zastavilo natáčení tohoto v regionu oblíbeného televizního žánru. „Dva velké soukromé kanály RCN a Caracol, které v tomto průmyslu vedou, zastavily 38 produkcí, včetně reality show, dramat a telenovel," uvedl šéf kolumbijské mediální asociace (Asomedios) Tulio Ángel Arbeláez.
Podobná je situace v Chile, Argentině a také ve Venezuele, která je považována za „historickou velmoc“, pokud jde o telenovely. Nyní ale musela zastavit natáčení své aktuálně jediné telenovely – Intriky. „Byli jsme právě uprostřed natáčení, když dorazila pandemie,“ řekla AFP herečka Alexandra Braunová. Dodala, že se obává, že zastavení natáčení dál zvýší odliv herců i scénáristů z Venezuely.
Chilská televizní stanice Mega na novou situaci zareagovala natočením série Příběhy z karantény, v níž psycholog vede virtuální sezení s lidmi uvězněnými doma kvůli koronavirovým omezením, například s manželským párem, který zažívá „ponorkovou nemoc“, či se zdravotní sestrou, která vypráví o úzkosti způsobené péčí o pacienty s COVID-19.
Guillermo Restrepo z kolumbijské televize RCN vidí blízkou budoucnost pesimisticky. „Svět telenovely je o blízkosti lidí, takže nepočítám, že s natáčením začneme dřív než v prosinci, ale spíše mnohem později, až bude na tuto nemoc vakcína,“ domnívá se Restrepo.
Telenovela jako žánr je podobná takzvané soap opeře, také řeší zejména mezilidské vztahy a složité životní situace hlavních hrdinů a nesmí v ní chybět romantika a emoce. Na rozdíl od soap opery, v níž děj ani počet dílů není dopředu jasný a která se natáčí průběžně podle diváckého ohlasu, má telenovela několik set dílů s dopředu daným dějem a vysílá se po natočení celého příběhu.
Bolsonaro: Lidé zemřou, to je mi líto
Koronavirem nejhůře zasaženou zemí v Latinské Americe je Brazílie, za včerejšek evidovala rekordních 751 úmrtí. Nákaza se zde během pátku potvrdila u více než deseti tisíc lidí. Celkově má 210milionová země bezmála 150 tisíc potvrzených případů nákazy. Celosvětově je tak osmou nejhůře postiženou zemí, vyplynulo ze statistik serveru Worldometres.
Biggest threat to Brazil coronavirus response? President Bolsonaro, says The Lancet https://t.co/uRiCX4BpP0 pic.twitter.com/JIBy1ZhPQk
— Reuters UK (@ReutersUK) May 9, 2020
Konzervativní prezident Jair Bolsonaro je přitom jedním z nejhlasitějších popíračů závažnosti nemoci COVID-19, chorobu často označuje jako „rýmičku“. „Lidé zemřou, to je mi líto. Nemůžeme ale zavřít automobilky kvůli tomu, že se na silnicích bourá,“ řekla kontroverzní hlava státu koncem března britské BBC. Jeho oficiální kampaň nese heslo „Brazílie se nezastaví“. Sám se přitom nechal testovat na nákazu koronavirem již dvakrát, onemocněl totiž jeho tajemník.
Bolsonaro také v polovině dubna odvolal ministra zdravotnictví Luize Henriqueho Mandettu, který byl podle něj hysterický. Mimo jiné se mu nelíbilo, že nabádal Brazilce k omezení pohybu. Brazilského prezidenta přitom obvinila ze sabotování boje proti koronaviru organizace pro ochranu lidských práv Human Rights Watch. Bolsonarův předchůdce Luiz Inácio Lula da Silvia prohlásil, že současný prezident vede zemi na jatka. Mezi Brazilci má však Bolsonarova politika i řadu podporovatelů.