reklama

Koruna je nejsilnější od začátku pandemie. Lyžování v Rakousku tak zlevní o tisíce

Česká měna prolomila na Štědrý den hranici 25 korun za euro a je vůči společné měně Evropské měnové unie nejsilnější za poslední téměř dva roky. Před nadcházející lyžařskou sezonou zejména v Rakousku nebo Itálii je to pro Čechy dobrá zpráva.

reklama

Za méně než 25 korun se dalo euro pořídit naposledy v únoru 2020, tedy v předvečer propuknutí pandemie koronaviru, respektive přenesení jejího ohniska do Evropy. Na Štědrý den česká měna vůči euru posílila na 24,972 koruny za euro. Na začátku letošního roku přitom bylo euro za 26,24 koruny, v dubnu dokonce česká měna oslabila až na 26,43 koruny za euro.

V polovině března 2020 dokonce bylo možné euro pořídit za více než 27,50 koruny. Od té doby tedy naše měna zpevnila přibližně o deset procent. Takové posílení už se na výdajích za dovolenu v zahraničí z pohledu Čechů projeví celkem slušně.

Koruna může sílit i v příštím roce

Inu, posuďte sami. Pětidenní permanentka v rakouském lyžařském středisku Kitzbühel vyjde dospělého v letošní hlavní sezoně na 264 eur. V přepočtu aktuálním kursem to dělá 6 593 korun. Pokud by euro stálo 27,50, pak by stejných pět dní lyžování v tyrolském centru zimních sportů vyšlo na 7 260 korun. Rozdíl tedy činí 667 korun. Dětská permanentka stojí polovinu. Rodina se dvěma dětmi tak díky silné koruně ušetří rovné dva tisíce. O další tisícikoruny posilující koruna zlevní ubytování, pohonné hmoty a jídlo.

„Koruna posiluje zejména z důvodu razantního zvyšování základní úrokové sazby České národní banky. Ta zatraktivňuje korunu v očích mezinárodních investorů. Zvyšuje totiž úročení korunových aktiv,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank. Podle něho činí rozdíl mezi základní sazbou ČNB a základní sazbou Evropské centrální banky 3,75 procentního bodu ve prospěch ČNB.

„To je největší rozdíl těchto dvou sazeb za celou dobu od září 1999. Navíc ČNB signalizuje další citelný růst základní sazby v příštím roce, a to ze současné úrovně 3,75 procenta až výrazně nad hodnotu čtyř procent,“ dodal Kovanda. Podle něho je to dobrá zpráva pro dovozce a „také třeba pro lidi, kteří míří na dovolenou nebo na hory do zahraničí“. Na silné koruně naopak tratí exportéři, protože snižuje jejich konkurenceschopnost na zahraničních trzích.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sledujte ŽIVĚ Partii s Prymulou a Kubou: Velká diskuse o testování, očkování a opatřeních
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Partii s Prymulou a Kubou: Velká diskuse o testování, očkování a opatřeních

Změní českou justici případ bývalé ministryně Vlasty Parkanové? Na otázku budou hledat odpovědi hosté Partie Terezie Tománkové ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a jeho předchůdkyně ve vládě Marie Benešová (za ANO). Následuje velká diskuse o testování, očkování a nových protipandemických opatřeních, které se zúčastní hned několik zástupců různých politických stran, mezi nimi i epidemiolog Roman Prymula a hejtman Jihočeského kraje a předseda Asociace krajů Martin Kuba (ODS). Pořad můžete sledovat v neděli od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Německý viceadmirál odstoupil poté, co chválil Putina. Pomoci Ukrajině ale země neplánuje

Šéf německého námořnictva Kay-Achim Schönbach odstoupil kvůli svým kontroverzním výrokům na adresu Ukrajiny a Ruska, uvedla agentura Reuters. Mluvčí německého ministerstva obrany řekla, že viceadmirálova prohlášení, ať už jde o jejich obsah či formu, neodrážejí oficiální postoj Německa. Vztahy našeho západního souseda s Ukrajinou jsou však nadále napjaté. Německo se totiž staví velmi odmítavě k vojenské pomoci Ukrajině v souvislosti s hrozící ruskou invazí.

Dosáhnete na státní podporu kvůli energiím? Jurečka představil kalkulačku pro zájemce

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) představil plán na vyplácení podpory kvůli zdražení energií. Zájemci o příspěvek na bydlení si mohou díky nově spuštěné kalkulačce spočítat, zda na státní podporu dosáhnou. Podle šéfa resortu na něj mají nárok vlastníci bytu a trvalí nájemníci, kterým na úhradu přiměřeného bydlení v Praze nestačí 35 procent celkových příjmů. V jiných oblastech činí hranice pro příspěvek 30 procent příjmů.

reklama

Domácí zpravodajství

Další mrazivé záběry z nehody na D5: Utekli za svodidla, jejich auto smetl kamion

Na sociálních sítích se objevilo další video ze čtvrteční hromadné nehody na dálnici D5 u Žebráku na Berounsku. Kvůli špatnému počasí a nezodpovědnosti některých řidičů tam havarovalo 36 aut a šest lidí se zranilo. Provoz byl zastaven na 11 hodin. Poslední video názorně ukazuje, jak je důležité při havárii na dálnici ihned opustit vozidlo a dostat se od něj co nejdál.

reklama