Vědci popsali jeden z „nejbizarnější objektů“ na povrchu Marsu. S jistotou prý nemohou vyloučit, že nezvyklé špičaté výčnělky v kráteru Gale způsobilo přistání kosmické lodi mimozemšťanů. Profesor Richard Armstrong z Aston University v Birminghamu se přiklání k jiné teorii – za záhadné písečné hroty podle něj může seizmická aktivita rudé planety.
Kosmická sonda americké NASA Curiosity Rover, určená pro průzkum povrchu Marsu, v dubnu vyfotografovala řadu hrotů, desek a klínů vyčnívajících z kamenů na dně 154 kilometrů dlouhého kráteru Gale, informoval britský deník Daily Mail.
ČTĚTE TAKÉ: Tom Cruise zamíří ke hvězdám. Slavný herec prozradil detaily svého natáčení ve vesmíru
Doktorka Nathalie Cabrolová, astrobioložka NASA a projektu SETI zabývající se hledáním mimozemské civilizace, nyní uvedla, že se jedná o nejbizarnější útvar, který za 20 let studia Marsu viděla. Citoval ji web Wion.
#PPOD: Here is another cool rock at Gale crater on Mars! The spikes are most likely the cemented fillings of ancient fractures in a sedimentary rock. The rest of the rock was made of softer material and was eroded away. 📷: @NASA @NASAJPL @Caltech #MSSS fredk, acquired on May 17. pic.twitter.com/RGfjmRBfI7
— The SETI Institute (@SETIInstitute) May 26, 2022
Podle článku v Journal of Astrobiology jsou hroty zřejmě písečného charakteru. S absolutní jistotou prý ale nelze vyloučit, že jde o úlomky z mimozemské nebo pozemské kosmické lodi, která na Marsu nouzově přistála. Hroty údajně mohou být způsobeny i lidskou činností.
Profesor Richard Armstrong, který pracuje na Aston University v Birminghamu, v rozhovoru pro The Telegraph řekl, že zatím neexistuje způsob, jak útvary podrobně prozkoumat. „Nashromážděná data naznačují, že písečné výčnělky mohou být důsledkem seizmické aktivity na Marsu,“ dodal.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Záhadný objekt na pláži v Austrálii zamotal hlavu místním úřadům