reklama

Nemoc jménem dermatofytóza: Koťata bojovala o život kvůli plísni, přežilo jediné

Dermatofytóza – plísňové kožní onemocnění, které je časté především u koček. To se stalo osudným i dvěma nalezeným koťatům, která se dostala do péče brněnského spolku Opuštěné kočičí tlapky. Ze tří zhruba dvoutýdenních mláďat přežilo jen jedno, za jeho pobyt na veterině zaplatí spolek desítky tisíc korun.

reklama

Všechno začalo před necelými dvěma měsíci, když během procházky v lese našla žena s vnučkou tři koťata volající o pomoc. Když se nálezkyni nepodařilo najít matku, kontaktovala spolek Opuštěné kočičí tlapky a na jeho radu odvezla koťata do ordinace veterinářky Michaely Zouharové. „Koťatům se začínaly rozlepovat oči, byla tedy maximálně 1–⁠2 týdny stará. Byla aktivní, v dobrém výživném stavu. Dožadovala se mléka a měla dobrý sací reflex,“ popisuje veterinářka. Na základě toho putovala koťata do dočasné péče, kde je čekalo dokrmování lahví.

Nejdřív přišla o srst, pak o život

Onemocnění se projevilo zhruba 4 týdny po nálezu koťat. Dermatofytóza má inkubační dobu až šest týdnů, podle veterinářky se mláďata nakazila od matky. „Prvotním příznakem onemocnění plísní je vypadávání srsti. Plíseň totiž napadá chlupový váček a způsobí vypadnutí chlupu, nebo ulomení u povrchu kůže. U koček nejčastěji začíná vypadávání chlupů na hlavě (hlavně na uších a v okolí očí) nebo končetinách. V počátečním stadiu jsou změny na kůži velmi nenápadné. Objevuje se zvýšené množství lupů, šupinatost kůže a drobné krusty. K plísni se může přidat sekundární bakteriální infekce s hnisavými projevy na kůži. To se stalo i u našich koťat,“ líčí Michaela Zouharová.

Protože průběh nemoci je u koťat mnohem horší než u dospělých koček, neměli dva ze tří nalezenců šanci. K vypadávání srsti kvůli plísni se rychle přidaly bakterie, které způsobily  průjem a dýchací problémy a veterinářka dokázala i přes okamžité zahájení léčby zachránit už jen jedno kotě. Fungi, jak několikatýdenní kočičku spolek pojmenoval, měla horší kožní problémy než její dva sourozenci, nález na plicích však měla menší. V současné době má za sebou Fungi pátý týden léčby a čeká ji kontrolní vyšetření.

Dnes se s vámi chceme podělit o příběh malé Funghi. 🐱🍄 Funghi a její dva sourozence našla venku v zimě jedna skvělá...

Posted by Opuštěné kočičí tlapky on Thursday, December 3, 2020

A jak taková léčba dermatofytózy u kotěte vypadá? „Spočívá v podávání celkových antimykotik a antibiotik. Díky tomu, že Fungi ‚spolupracuje‘, dají se použít i léčebné koupele, což je u většiny koček nemyslitelné. Dále dostává podpůrné preparáty na zvýšení imunity a kvality srsti. Její ubikace se musí pravidelně dezinfikovat z důvodu zničení spór. Přísná jsou i hygienická opatření, jelikož dermatofytóza je zoonotické onemocnění, tzn. že je přenosné i na člověka,“ vysvětluje veterinářka Zouharová.

Toto plísňové onemocnění není nijak vzácné. Nejčastěji jsou jím postiženy kočky ze špatných podmínek, kde nedochází k jejich pravidelnému odčervování a kde nemají potřebnou péči. V rizikové skupině jsou pak kočky se sníženou imunitou, mezi které se řadí i koťata. Spouštěčem onemocnění může být také stres, který je právě v případě koček příčinou celé řady zdravotních problémů. „Důležitá je včasná a dobře zvolená terapie. Léčba je zdlouhavá 5–⁠6 týdnů. Poté se dělá kontrolní vyšetření a pokud je pozitivní pokračuje se dále v léčbě. Navíc musí být ošetřeno i prostředí ve kterém se kočka pohybuje, protože spóry plísní jsou velice odolné a přežívají v prostředí i 1,5 roku,“ upozorňuje Michaela Zouharová.

Tagy:
Zapomeňte na tropy. Zbytek léta bude chladnější, předpovídají meteorologové
Počasí

Zapomeňte na tropy. Zbytek léta bude chladnější, předpovídají meteorologové

Počasí v Česku bude dál proměnlivé a spíše chladnější. Během srpna se mají častěji střídat oblačné a slunečné dny, léto má být podle meteorologů typicky středoevropské. Zbytek letních prázdnin bude zřejmě teplotně průměrný až slabě podprůměrný. Vyplývá to z měsíční prognózy počasí, kterou v pondělí na svém webu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Bartoš poráží v motokárách Hamiltona. Internet si střílí ze šéfa Pirátů kvůli Krpálkovi
Sociální sítě

Bartoš poráží v motokárách Hamiltona. Internet si střílí ze šéfa Pirátů kvůli Krpálkovi

Internet zaplavily vtipy na účet předsedy Pirátů Ivana Bartoše. Ten totiž minulý týden v jednom ze svých videí řekl, že si pamatuje, jak se s judistou Lukášem Krpálkem pral v mladších žácích. Sám totiž tento sport do svých 18 let dělal. Jenže nic takového se stát nemohlo. Z Bartoše si udělal legraci i někdejší ministr financí a vášnivý tenista Miroslav Kalousek.

Tak končí případy sebevražd. Nahrávka zachytila vyhrožování běloruské běžkyni

Na YouTube se dostala zvuková nahrávka, která údajně zachycuje výměnu názorů mezi běloruskou běžkyní Kryscinou Cimanouskou a dvěma sportovními funkcionáři – šéftrenérem národního týmu Jurijem Mojsevičem a zástupcem ředitele Běloruského republikového tréninkového centra pro lehkou atletiku Arturem Šumakem. Nahrávka je zjevně součástí rozhovoru, v němž oba muži dohánějí sportovkyni k slzám a snaží se ji přesvědčit, aby se vzdala účasti na olympiádě a vrátila se domů.

Medailová love story: Nejdřív slavil on, za sedm minut ona. Fantazie, zářil pár štěstím

Mít společné názory, zájmy či silné vzpomínky je vždy solidním základem pro fungování partnerského vztahu. Plavcům Pernille Blumeové z Dánska a Francouzi Florentu Manadouovi zůstane v paměti nedělní olympijský podvečer. Během několika minut získal pár hvězdných sportovců bronzovou, respektive stříbrnou medaili. Úspěch oslavili společným polibkem a dlouhým objetím na břehu tokijského bazénu.

Mutace delta v Česku dominuje. Může ji mít až 90 procent nakažených koronavirem

Podezření na variantu koronaviru delta má Státní zdravotní ústav (SZÚ) v Česku u 90 procent pozitivních vzorků. Ústav o tom v pondělí informoval v tiskové zprávě. Podezření se objeví už při vyšetření pacienta metodou PCR, s jistotou je varianta potvrzena až sekvenací DNA viru. Těchto podrobných vyšetření bylo v červenci 189, ve dvou vzorcích byla objevena varianta delta plus.

reklama

Domácí zpravodajství

Počítače i obědy pro děti zdarma, méně memorování: Jak chtějí strany změnit školství

Zlepšíme školství. V předvolebních programech to slibují snad všechny strany (kromě ANO, Babišovo hnutí zatím program do sněmovních voleb nepředstavilo). Jak to chtějí partaje udělat? KSČM láká na obědy pro děti zdarma, ČSSD by bezplatně rozdávala počítače a tablety, koalice Spolu chce reformovat vzdělávací programy. Co dalšího by politici chtěli prosadit?

Ne všechny vyvěšení barevných vlajek potěšilo. Je to ponižující, říká k Prague Pride Wolf

Vyvěšením duhové vlajky na pražské Nové radnici vedení města a organizátoři akce zahájili festival Prague Pride. Ten má za cíl mimo jiné přiblížit život leseb, gayů, bisexuálů a translidí (LGBT+). Jedenáctý ročník přehlídky nabídne 135 kulturních, zábavních a vzdělávacích akcí se společným tématem coming out. Vůči konání festivalu se ve facebookovém příspěvku vymezil podnikatel, člen KDU-ČSL a od roku 2014 zastupitel hlavního města Prahy Jan Wolf.

reklama