Slovenští Kotlebovci zažívají nepříjemné chvíle. Poté, co předseda krajně pravicové partaje Marian Kotleba prosadil změnu stanov, které posilují jeho moc, ve straně skončily některé výrazné tváře. Na protest odešel například jeden ze dvou europoslanců a místopředseda strany Milan Uhrík či poslanec Milan Mazurek, který byl odsouzen za hanobení rasy, národa či přesvědčení.
Krajně pravicová partaj Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (LSNS) měla dosud v Národní radě, tedy jednokomorovém slovenském parlamentu, 14 poslanců. Poté, co si Marian Kotleba a jeho věrní ve straně prosadili změny stanov, které podle mnohých výrazně posilují jeho pravomoci, se však počet ztenčil.
Kotleba si totiž zajistil natolik velikou moc ve straně, že by ji mohl i nadále a takřka bez problémů řídit z vězení. V loňském roce k němu byl odsouzen na čtyři roky a čtyři měsíce za propagaci neonacistických symbolů, když coby banskobystrický župan v roce 2017 daroval několika rodinám šeky v hodnotě 1488 eur.
Tato čísla však mají své zastoupení v neonacistické symbolice. Číslo 14 označuje heslo bílých nacionalistů zvané „14 slov“. Jde o vzkaz v angličtině, který zní v překladu: „Musíme zajistit existenci našeho lidu a budoucnost pro bílé děti (anglický originál: We must secure the existence of our people and a future for White Children – pozn. red.).“ Druhé číslo, 88, pak v neonacistické symbolice znamená osmé písmeno abecedy, čili H. Sloučení na „HH“ pak má být nacistický pozdrav „Heil Hitler“.
Předseda bez časového omezení a výběr společníků
Kotleba pozměnil stanovy strany hned na několika místech. Nejvýraznější změnou je to, že funkční období jejího předsedy, kterým je od samého počátku Kotleba, již nebude časově omezeno. Kromě toho nemusí ani jednou ročně svolávat sjezd, jak tomu bylo doposud. Dále bude nově šéf strany rozhodovat o přijímání členů a předsednictvo se zúží z 12 na 9 jmen, přičemž tři z nich bude volit sám předseda.
Zavedena je také nová pozice výkonného místopředsedy, kam by si podle slovenských médií mohl Kotleba dosadit loajální figurku, která by mu stranu „pohlídala“ pro případ, že nastoupí do vězení. Pokud se navíc rozsudek potvrdí, nejen že by Kotleba přišel o poslanecký mandát, ale už by ani nemohl znovu kandidovat ve volbách.
Končí i odsouzený a kontroverzní poslanec
Kotlebovce opustila hned pětice současných poslanců, kteří s novými stanovami nesouhlasili. Kromě toho se s partají rozloučil i jeden z jejích místopředsedů a europoslanec Milan Uhrík. Ten si také postěžoval, že na sněm, kde se o změnách stanov rozhodlo, nebyl ani pozván.
Mezi končícími představiteli krajně pravicové LSNS je i kontroverzní poslanec Milan Mazurek. Ten je slovenskými médii přímo označován za neonacistu a v minulosti byl dokonce odsouzen za hanobení rasy, národa či přesvědčení. Kvůli tomu musel zaplatit pokutu 10 tisíc eur (asi 260 tisíc korun) a navíc přišel o poslanecký mandát. V dalších volbách se však do Národní rady znovu dostal, když jej voliči „vykroužkovali“ z posledního, 150. místa kandidátky. Nyní ve straně končí a hovoří o „totalitních praktikách“.
Kromě Uhríka s Mazurkem ze strany odešel také její tiskový mluvčí a místopředseda Ondrej Ďurica, který proslul také jako zpěvák písní s neonacistickou symbolikou. Rozloučili se také poslanci Miroslav Suja a Eduard Kočis.