Závislost na nikotinu si vybuduje polovina mladých Čechů a Češek ve věku od 15 do 24 let. Vyplývá to z výsledků reprezentativního šetření o užívání tabáku a alkoholu v rámci České republiky (NAUTA), které každoročně uveřejňuje Státní zdravotní ústav (SZÚ). Roste také počet mladých, kteří preferují alternativy ke klasické cigaretě, ať už se jedná o vaporizéry, jednorázové „vapíky“ či nikotinové sáčky.
Výzkum ukazuje, že necelá čtvrtina (22,4 procenta) Čechů v roce 2024 pravidelně kouřila klasické tabákové výrobky. Zde je patrný mírný pokles v preferenci oproti roku 2023. Alarmující je však statistika uživatelů alternativních cigaret a dalších produktů obsahujících nikotin.
ČTĚTE TAKÉ: Neřest, která ničí zdraví, hlas i pleť. Kouření i dnes doprovází mýty, znáte je?
V posledních letech totiž vzrostla popularita takzvaného vapování – vdechování páry s nikotinem, ale i užívání nikotinových sáčků, které působí přímo v dutině ústní.
V roce 2024 užívalo v Česku nikotin celkem 33 procent osob starších 15 let. Každodenní užívání potom uvedlo 25,9 procenta respondentů. U zástupců věkové kategorie 15–24 let je pak tento údaj více než děsivý – nikotin v tomto věku užívá 50,2 procenta, a denně pak 30,4 procenta mladých lidí.
Lákavě vonící jed je pořád jed
Ve školním prostředí se čím dál častěji objevují nové formy nikotinových produktů – zejména elektronické cigarety, vapy a nikotinové sáčky. Spousta dětí se tak s nimi seznamuje ještě dříve, než si naplno uvědomí jejich zdravotní důsledky.
„Děti a dospívající jsou mnohem citlivější pro rozvoj závislosti. Lidský mozek se totiž vyvíjí do 21 až 25 let a do této věkové hranice je riziko vzniku závislosti mnohem vyšší,“ zdůraznil Adam Kulhánek, vedoucí Centra pro výzkum a prevenci užívání tabáku Kliniky adiktologie 1. LF UK.
Státní zdravotní ústav využívá řadu nástrojů v boji proti závislostem u mladistvých. Na školách probíhají opakované kampaně se zaměřením na žáky 2. stupně základních škol a studenty středních škol. Cílem akcí je prevence, ale i apelace a edukace ohledně rizik pro ty, kteří již pravidelně i příležitostně nikotin užívají.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Alkoholová vlna v Pardubicích. Děti zapíjely prázdniny, „vražedný koktejl“ ohrožuje i dospělé
„Samy školy si všímají prudkého nárůstu užívání elektronických cigaret, tabákových sáčků a dalších alternativ s obsahem nikotinu mezi žáky. Nikotin je jed. Je třeba, aby to děti dobře věděly, když sahají po lákavě vonících, vypadajících a často i dobře chutnajících výrobcích, které tento jed obsahují,“ zdůraznila hlavní hygienička a ředitelka SZÚ Barbora Macková.
Připomněla, že i nikotin obsažený například v roztocích do e-cigaret vede k závislosti, a jak varují přední čeští odborníci, může ve větším množství poškozovat cévy, srdce i mozek. „Proto považuji každou prevenci cílenou na varování dětí před poškozováním si vlastního zdraví za mimořádně potřebnou,“ dodala.
Závislých přibývá
Vyměnit zlo za menší zlo – to a vidina snadného odvykání je představa mnoha závislých na nikotinu, když sahají po elektronických cigaretách nebo jiných alternativách. Výzkum SZÚ tuto domněnku zcela vyvrací.
Odborníci z ministerstva zdravotnictví navíc varují před rizikem předávkování se nikotinem: „Při užívání výrobků s vysokým obsahem nikotinu může (především u dětí a mladistvých) velmi snadno dojít k akutní otravě nikotinem. Projevuje se bledostí, studeným potem, nevolností, zvracením, bolestí hlavy a dojít může k závratím a mdlobám.“
Mylnost úsudku je vidět i v praxi. Z výzkumu NAUTA vyplývá, že 41,4 procenta uživatelů e-cigaret kouří zároveň klasické cigarety – v roce 2023 byl jejich podíl 49 procent. Na druhé straně experti zaznamenali významný nárůst u bývalých kuřáků klasických cigaret (a nyní kuřáků e-cigaret) o 15 procentních bodů na 35,9 procenta. A závislých na nikotinu je takřka 23 procent kuřáků e-cigaret, kteří nikdy dříve tabáku neholdovali.
Ministerstvo volá po zákazu sladidel
Obzvlášť u mladých lidí jde při kouření o výraznou zdravotní zátěž. Ministerstvo zdravotnictví proto v předešlém roce připravilo vyhlášku, jejíž znění se dalo vykládat jako plošný zákaz všech příchutí elektronických cigaret – na pultech měla zůstat jediná dostupná příchuť, a to klasická tabáková. Kvůli obavám z přesunu poptávky na černý trh a potažmo rozsáhlému návratu ke klasickým cigaretám se však tento návrh neuplatnil.
Místo toho se ministerstvo zaměřilo na konkrétní přísady, které ke kouření elektronických cigaret svádí obzvláště děti, jimiž jsou cukrovinkové příchutě typu marshmallow, donut či cukrová vata. Dále navrhlo zákaz sladidel a vizuálně přitažlivých obalů (například s obrázky, hračkami či sladkostmi).
Ministerstvo důrazně upozorňuje, že cílem je snížit atraktivitu nikotinových výrobků pro nezletilé a chránit veřejné zdraví, přičemž plné znění návrhu čeká na schválení Evropskou komisí.
Abstinence? Na pošesté už to vyjde
Skoncovat se závislostí na nikotinu si přeje až 80 procent kuřáků, polovina se o to pokouší každoročně. Bez pomoci však většina takových pokusů naráží na neúspěch. Závislost na nikotinu totiž bývá podobně silná jako na heroinu.
„Průměrný kuřák absolvuje více než šest pokusů, než se mu podaří přestat,“ podotkl Kulhánek. U dětí se závislost projevuje rychlými změnami nálad, poruchami učení i pozornosti. Při odvykání mohou přijít abstinenční příznaky, které je však možné se správnou pomocí překonat či se jim plně vyhnout.
„Abstinenčním příznakům lze předcházet užíváním přípravků náhradního nikotinu nebo léků na odvykání kouření s účinnou látkou napodobující nikotin, například cytisin. Tento způsob je podle studií mnohem účinnější, jelikož cytisin se váže přímo na nikotinové receptory v mozku, díky čemuž kuřák neprožívá abstinenční příznaky a dokáže stabilně fungovat,“ líčil Kulhánek a dodal, že tyto léky jsou dostupné v lékárnách bez nutnosti předpisu.
Podpora je klíčová
Odvykání na vlastní pěst nezvládne každý, stále se však jedná o nejčastější a bohužel i nejméně účinnou cestu. „Pokusy často končí neúspěchem a pocity viny. Odborná pomoc přitom výrazně zvyšuje úspěšnost odvykání,“ vyzdvihl Kulhánek.
Odborná pomoc – tedy adiktologická centra, certifikovaní odborníci na léčbu závislostí a konzultace v lékárnách – výrazně zvyšuje šanci na dosažení života bez závislosti.
V České republice existuje síť takzvaných Center pro závislé na tabáku, která fungují například při nemocnicích, poliklinikách nebo zdravotnických fakultách. Mezi nejznámější patří Centrum pro závislé na tabáku Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Podobná zařízení lze najít i v Brně, Olomouci, Plzni či Ostravě.
Kromě osobní návštěvy je často možné absolvovat první konzultace i on-line. Výhodou odborného přístupu je i možnost finanční podpory – zdravotní pojišťovny přispívají na léčbu nikotinové závislosti až 2 500 korun ročně, což pokrývá část nákladů na odborné poradenství či medikaci.
Vyhledat odbornou pomoc dříve, než člověk ztratí motivaci nebo narazí na překážky, které ho bez podpory přivedou zpět k cigaretě, se proto výrazně vyplatí.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Česko v sevření horka. Poznejte vychytávky i rady, abyste vysoké teploty zvládli ve zdraví