Čechy nadále trápí vysoká inflace. Podle ekonoma Lukáše Kovandy k tomuto problému příští rok přibyde i propouštění, na něž Češi nejsou z uplynulé řady let zvyklí, a míra nezaměstnanosti vystoupá až na pět procent. Za vítěze inflační krize Kovanda označil důchodce. Podle dat, z nichž ekonom vychází, totiž vývoj životní úrovně důchodců letos překonává vývoj životní úrovně pracujících, kteří je platí.
„Důchodci jsou vítězi letošní inflační krize, poraženými hlavně lékaři, sestry či učitelé. Vývoj životní úrovně důchodců letos překonává vývoj životní úrovně pracujících, kteří je platí, jako nikdy v historii ČR,“ napsal Kovanda na Twitter.
Důchodci jsou vítězi letošní inflační krize, poraženými hlavně lékaři, sestry či učitelé. Vývoj životní úrovně důchodců letos překonává vývoj životní úrovně pracujících, kteří je platí, jako nikdy v historii ČR... pic.twitter.com/jZFWGDTfmj
— Lukáš Kovanda (@LukasKovanda) December 5, 2022
Ve svém tvrzení Kovanda vychází z grafů Českého statistického úřadu. Ten data získal od České národní banky a od České správy sociálního zabezpečení.
„Průměrná mzda se ve třetím čtvrtletí po zohlednění inflace propadala nejvýrazněji v historii ČR. Životní úroveň Čechů letos klesá takřka o desetinu, což je nejvíce od vzniku republiky,“ prohlásil ekonom. Podle Kovandy hrozí, že k extrémní drahotě během příštího roku přibyde také propuštění, „které Češi dlouho nepamatují“.
Propouštět budou sklárny, slévárny, ocelárny i pekárny
„V příštím roce míra nezaměstnanosti poroste do výše, na kterou Češi nejsou z uplynulé řady let zvyklí, v krajním případě na úroveň odpovídající pěti procentům. Propouštět budou zejména energeticky náročné provozy, jako jsou sklárny, slévárny, ocelárny, ale také pekárny či firmy a podniky, které mají nízké marže, takže nemají dostatečný finanční polštář pro zvládání krizí,“ předpověděl ekonom.
Kovanda se obává, že propuštěným často nepomůže ani fakt, že je na českém trhu stále mnoho volných pracovních míst. „Vážně hrozí, že případná nová práce bude mnohem hůře mzdově ohodnocená a že nebude odpovídat kvalifikaci (dříve) propuštěných. V Česku je sice stále kolem 300 tisíc volných pracovních míst, ale na drtivou většinu z nich, zhruba 270 tisíc, není třeba ani maturita,“ uvedl.
Podle Kovandy si propuštění lidé, kteří si budou chtít udržet mzdové ohodnocení, si často budou muset doplnit kvalifikaci, na což by měli myslet už nyní, pokud mají pocit, že je jejich pracovní místo ohroženo.