360° - 25.8. v 20:15
Někteří spolupracovníci Armády České republiky jsou nadále v Afghánistánu. Podle poslankyně Věry Kovářové (STAN) by Česko mělo těmto rodinám pomoci a přijmout je. V zemi jim totiž podle ní hrozí od hnutí Tálibán nebezpečí. „Pokud někdo armádě pomáhá a pak mu hrozí, že přijde o život, tak to bych si jako žena na svědomí nevzala,“ uvedla v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS. Česko už ale podle vlády další evakuační lety do Kábulu neplánuje.
O drastickém a brutálním jednání Tálibánu v Afghánistánu již existují důkazy. „Máme případy, kdy bratr tlumočníka dostal zprávu, že bude popraven. Strategie je zřejmá: Pokud máme do Česka dostat lidi – tlumočníky, kteří nám pomáhali a nyní jsou ohroženi na životech – tak je třeba jim pomoci,“ mínila v pořadu 360° Kovářová. Doplnila, že Tálibán „není humanitární organizace, ale hnutí, které mučí, vraždí a terorizuje lidi“.
Vondra: Afghánci nesmí boj s Tálibánem přenést do Evropy. Přijmout všechny by byla chyba
Afghánci prchající ze své země nesmí boj s hnutím Tálibán přenášet do Evropy. Ve vysílání CNN Prima NEWS to uvedl europoslanec a místopředseda ODS Alexandr Vondra. Sice souhlasí s přijímáním těch, kteří pracovali pro Čechy jako tlumočníci a jsou prověření, ale Afghánci by podle něj měli vzdorovat novému režimu u sebe doma.
„Musí zaznít, že přesun těchto lidí do Česka by měl proběhnout. Zároveň jde o naši reputaci – Česka i armády. To bychom neměli přehlédnout,“ pokračovala.
To však rozporuje Jana Bobošíková (za Volný blok). Podle ní šli tlumočníci do služeb české armády dobrovolně a dostávali za to zaplaceno. „Jsou to lidé, kterým jsme za služby platili, nemáme k nim žádný dluh. Když budeme tak bohatí, abychom se o ně postarali, tak ano. Představují ale riziko,“ reagovala.
Již nyní prý z hlavního města Afghánistánu, Kábulu, míří do Německa a Velké Británie lidé, kteří představují riziko. „Doufám, že máme prověřeného každého člověka, se kterým jsme měli smlouvu. Když ale vidím ping-pong mezi premiérem a prezidentem, tak jsem znepokojena,“ pokračovala bývalá novinářka. Připomněla, že v Afghánistánu zemřelo čtrnáct českých vojáků a celá operace stála zhruba 16,5 miliardy korun.
Nabídněme humanitární pomoc
„Jsme-li tak bohatí, tak je můžeme přijmout, ale zvažujme individuálně. Ti, co se snaží dostat do Evropy, představují riziko. Nevěřím, že mají naše bezpečnostní služby situaci natolik pod kontrolou,“ zpochybňovala Bobošíková.
Kovářová však oponovala, že si armáda každého, s kým v nebezpečném území spolupracovala, prověřuje. „Sice byli za práci placení, což je normální, v současné situaci však ale mohou i s rodinou přijít o život,“ zdůraznila.
Poslankyně Věra Kovářová (STAN) v pořadu 360 Pavlíny Wolfové zdůraznila, že by si jako žena nevzala vraždy tlumočníků Tálibánem na svědomí. Zdroj: CNN Prima NEWS
Poslankyně Věra Kovářová (STAN) v pořadu 360 Pavlíny Wolfové zdůraznila, že by si jako žena nevzala vraždy tlumočníků Tálibánem na svědomí. Zdroj: CNN Prima NEWS
Podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové je pak potřebná společná ochrana hranic před ekonomickými migranty. „O společné obraně hranic jsem poprvé slyšela v roce 2004, od té doby se v obraně téměř nic nezměnilo. Plotům se nevyhneme. Evropská unie s migrační politikou nic nedělá,“ kritizovala Bobošíková.
Kovářová však argumentovala, že samotná ochrana hranic Evropské unie by nestačila. „A to právě tehdy, pokud nebudeme pomáhat v místě, kde ke katastrofě došlo. Pokud budou mít lidé v Afghánistánu hlad, Tálibán bude vraždit, tak lidé budou na útěku. V takové zemi se nedá žít,“ vysvětlila s tím, že je nutné lidem nabídnout humanitární pomoc.
„Je třeba pomoci okolním státům, budovat tam migrační tábory a dodržovat lidská práva,“ uzavřela Kovářová.