Europoslanci o plotech proti migrantům
Afghánci prchající ze své země nesmí boj s hnutím Tálibán přenášet do Evropy. Ve vysílání CNN Prima NEWS to uvedl europoslanec a místopředseda ODS Alexandr Vondra. Sice souhlasí s přijímáním těch, kteří pracovali pro Čechy jako tlumočníci a jsou prověření, ale Afghánci by podle něj měli vzdorovat novému režimu u sebe doma.
Vondra ve vysílání CNN Prima NEWS reagoval na výroky předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové. Ta hovořila o tom, že je „morální povinností“ Evropské unie pomoci Afgháncům bojujícím proti Tálibánu a přimlouvá se za to, aby evropské země tyto lidi i jejich rodiny přijaly.
Český europoslanec má ovšem trochu jiný názor. „Měli by především bojovat proti Tálibánu v Afghánistánu a ne přenášet boj do Evropy. Když vidíme, že se vzdávali klukům na motorkách, tak si myslím, že o nějakých bojovnících se nedá mluvit,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS Vondra.
Podle svých slov by vůči nim byl přísnější. Na jednu stranu by se sice postaral o ty z Afghánců, kteří přímo v zemi pomáhali českým vojenským jednotkám a jsou prověření, ale umožnit všem lidem, kteří tvrdí, že proti Tálibánu bojovali, vstup do Evropy by podle něj bylo „ohromnou chybou“.
Pirátský europoslanec Mikuláš Peksa zmínil, že s nástupem Tálibánu nastane v Afghánistánu velký propad. „Bavíme se o tom, že Afghánistán tak, jak stojí, se propadl několik set let zpátky do středověku a speciálně zacházení se ženami tam absolutně neodpovídá tomu, co je přijatelné,“ prohlásil Peksa s tím, že lidé jsou zde před Tálibánem ve velkém nebezpečí.
Peksa: Lukašenko se chová jako bandita
Možná migrační krize nemusí přijít pouze kvůli nástupu Tálibánu v Afghánistánu, ale také kvůli situaci daleko blíže k českým hranicím. Již několik týdnů je totiž patrné, že se řada migrantů například z Iráku a okolních zemí snaží do Evropy dostat přes Bělorusko.
Vondra i Peksa zde vidí jako hlavní problém běloruského autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Má se totiž za to, že migranty úmyslně vypouští směrem do Evropy, aby v ní vyvolal novou krizi.
Podle Peksy se Lukašenko „chová banditsky a úmyslně podkopává mezinárodní právo“. Vondra s tímto názorem souhlasí. „Je to nechutné kšeftování s lidmi,“ uvedl Vondra s tím, že Lukašenko je diktátor a souhlasí s výstavbou ochranného plotu v Polsku či Lotyšsku, kam Bělorusové migranty vypouštějí. Své problémy má rovněž Litva, kam se uchýlila Lukašenkova sokyně a lídryně opozice Svjatlana Cichanouská.
Vondra: Europarlament je v rukou naivních vítačů
Velkou roli v obou případech sehrává Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž známá spíše pod jménem Frontex. Vondra její fungování hodnotí pozitivně a výhrady má k některým kolegům z Evropského parlamentu. „Bohužel v Evropském parlamentu stále převažují naivní vítači, kteří v posledních měsících Frontex grilovali, když vracel nelegální migranty na balkánské cestě, tedy z Turecka do Řecka,“ doplnil místopředseda ODS. Při předešlé migrační krizi z roku 2015 podle něj navíc ono „vítačství“ v EU převládalo.
Peksa reagoval, že by Vondra měl dodržovat základní respekt ke svým kolegům, kteří mají odlišný názor. „Situace Frontexu není jednoduchá. Musí dodržovat pravidla jako všichni ostatní a musí postupovat podle zákona. Toto bylo předmětem kritiky,“ vysvětlil europoslanec Pirátů.