Příběh „Toho psa“: Jak se dá vyřešit situace přemnožených psů v Rumunsku?

Nemám jméno –⁠ říkají mi „Ten pes“. Jsem sedmiletá psí holčička, ale určitě byste mi na první pohled tipovali věk o dost vyšší. Narodila jsem se mladé fenečce, sotva odrostlému štěňátku, na jedné větší rumunské vesnici. A tohle je příběh mého doslova „psího života“.

O štěňata nikdo nestojí

Maminku jsem příliš nepoznala. Její „páníček“ (ten, co jí občas dal nějaké zbytky jídla a nechal ji spát velkoryse v rohu stodoly, mráz nemráz) ze mě radost vůbec neměl. Přestože my psi se většinu dne jen tak potulujeme po vesnici a jsme nenároční.

Krabice je jednodušší řešení než kastrace

Nechat fenku vykastrovat, mu bylo zatěžko. Byť měl tu možnost v rámci zahraničního kastračního programu v sousedním městě zcela zdarma. Opravdu i těch pět kilometrů tam se mu zdálo nepřekonatelných. Ale dát nás do kartonové krabice, odnést k frekventované silnici a nechat nás tam, to mu zatěžko nebylo. Však se to nějak vyřeší samo a on má hlavně klid.

Zranění a smrt na denním pořádku

Tehdy jsem měla veliké štěstí. Ze všech sourozenců jsem byla největší, nejsilnější a už jsem byla dost stará na to, abych zvládla jíst i něco jiného než mléko od maminky. Byla jsem jediná z nás pěti sourozenců, kdo přežil. Ostatní byli už v době odložení nemocní a trpěli velikou bolestí a jednoho bratříčka dokonce z hladu snědl jiný toulavý pes. Sourozenci mi moc chybí, to je tu však zvykem... Smrt štěňat je v mé zemi na denním pořádku a není důvodem k pláči.

Hlad, paraziti a nekonečné porody

V následujcích týdnech jsem se pak toulala a snažila se nějak přežít. Jedla jsem cokoliv, co jsem našla, vlastně mi hledání jídla a vody zabralo celý den. Utíkala jsem také často před jinými agresivními psy, vyhýbala se autům, která některé mé kamarády připravila o život. V zimě se tulila v chladu na okraji kanálu a bojovala s otravnými parazity, na těle i v něm. Někdy to bylo ale dost na hraně. Jeden pejsek mě ze strachu, že mu sním jeho těžce nalezené jídlo, kousnul do nohy. Krvácela jsem z rány a moc to bolelo, všem to bylo jedno. Zranění se nakonec zahojilo, ostatně jako také pár dalších od prolezání pod ploty, od ostrých kamenů při pití z řeky nebo když na mne jedna stará paní hodila skleněnou láhev. Jen tak pro zábavu, považovala mne za otravného potkana. Paní si nenašla nikdy vztah ke zvířatům, však ještě i její rodiče běžně stahovali psy z kůže a jedli je. Nechápala, proč má být ke mně milá. Když byste mi oholili srst, viděli byste kolik mám ran, jizev a modřin, které mi zůstanou až do smrti.

Mám velmi vytahané cecíky a bříško od častých porodů a kojení. Jak by taky ne, rodím třikrát za rok. Občas pláču i za svá štěňátka. Většina jich zemřela.

Z jedné nekastrované fenky 67 tisíc psů za 6 let

V Rumunsku tři čtvrtiny štěňat umírají krátce po narození na nemoci, hlad, napadení či přejetí autem. A tohle je pro mě to úplně nejtěžší. Pravidelné loučení s mými miminky. Vidět je umírat je neskutečné utrpení, jenže jim nemám jak pomoci. Cítím jejich utrpení, bolest a zoufalství, ale mohu jen přihlížet.

Jedna jediná toulavá nevykastrovaná fenka může mít za rok i 16 štěňat, ty už o další rok později přivedou na svět až 128 dalších psů, po šesti letech reprodukčního cyklu se z jedné plodné feny dostanete na neuvěřitelný počet 67 000 nových psích jedinců!

Jediná cesta je kastrace

Přitom kastrace stojí doslova jen pár korun a zachrání stovky i tisíce životů. V Rumunsku se běžně vejdete s cenou kastrace psa do 1 000 Kč. Bez kastrací se situace psů v Rumunsku nikdy nezmění, o tak ohromné počty psů se nikdy není reálné opravdu kvalitně postarat. Organizace Heart for Romanian dogs z.s. se za poslední roky podařilo vykastrovat přes půl tisícovky psů, stále je to ale jen zlomek. Kastraci v Rumunsku potřebují statisíce až miliony psů. Nebuďme lhostejní a vyslyšme jejich psí pláč. Příspěvek na kastraci nezachrání jen jednoho psa, ale stovky naráz! Finanční pomoc je tak extrémně efektivní.

Tagy:

Hlavní zprávy

Odpálil plynovod podvodní dron? Experti popisují možnosti útoku a naznačují, kdo ho provedl
Rusko

Odpálil plynovod podvodní dron? Experti popisují možnosti útoku a naznačují, kdo ho provedl

Rusové mohli plynovody Nord Stream 1 a 2 v Baltském moři poměrně jednoduše sabotovat, dostat se k nim mohly nejen drony, ale i vycvičení potápěči. Říkají to zahraniční experti prostřednictvím některých médií. Podle americké CNN byly navíc v oblasti k vidění lodě ruského námořnictva, které do místních vod v posledních měsících mířily čím dál častěji. Rusko jakékoliv obvinění z poškození plynovodů odmítá, vody, ve kterých k výbuchům došlo, označuje za ekonomické zóny Dánska a Švédska.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
15:38

Papež tvrdí, že Moskvě předal požadavky Ukrajinců na osvobození zajatců

14:58

Mrazivá reportáž CNN z Rusy těžce ostřelovaného města: Nikdy jsme se tak nebáli

14:29

Rusko anektuje okupovaná území

13:56

Lipavský: Plánované ohlášení anexe ukrajinských území je naprosto nepřijatelné

Kreml rozhodl o anexi dalších ukrajinských území. K Rusku se mají připojit v pátek

Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov ve čtvrtek potvrdil, že při páteční ceremonii v Kremlu budou k Rusku připojeny čtyři ukrajinské oblasti, kde se v uplynulých dnech konala hlasování o jejich přiřazení k Rusku. Kyjev a Západ tato referenda neuznávají a nehodlají uznat ani anexi okupovaných ukrajinských území. Český ministr zahraničí Jan Lipavský považuje plánované ruské ohlášení anexe ukrajinských území za naprosto nepřijatelné. Celý proces byl zfalšovaný, řekl novinářům.

Živě
ON-LINE: Miliardy na kompenzaci dodávek Ukrajině i modernizaci armády. ČR získá pomoc USA

Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska prchají statisíce mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Mluvčí kremlu Dmitrij Peskov pak vzkázal, že cílem Ruska je získat Doněckou oblast. Ukrajinské jednotky oznámily další úspěch na jihu země. USA oznámily, že Ukrajině poskytnou další vojenskou pomoc, včetně 18 raketometů HIMARS. ČR dostane od USA podporu zhruba 2,7 miliardy Kč na modernizaci armády, kompenzaci dodávek na Ukrajinu a kybernetickou ochranu.

Hurikán Ian dál pustoší Floridu. Zrušeny byly tisíce letů, miliony lidí jsou bez proudu

Floridu potkala přírodní katastrofa biblických rozměrů. Hurikán Ian o síle čtvrtého stupně včera dorazil k jihozápadnímu pobřeží a zpustošil území mezi městy Naples a Sarasota. Více než čtyři tisíce letů mířících do Spojených států či ze země bylo zrušeno v důsledku hurikánu Ian, který ve středu udeřil na americký stát Florida. Jedna z nejsilnějších bouří, která USA kdy zasáhla, zaplavila ulice, vyvracela stromy a připravila přes 2,2 milionu odběratelů o dodávky elektřiny.

Prymula: Chřipková i covidová vlna bude intenzivnější. Chrání očkování před oběma viry?

Díky nošení respirátorů jsme byli více chráněni. Nyní, když už není povinné, se dá předpokládat, že chřipková i covidová vlna bude intenzivnější, varoval v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS Roman Prymula. Epidemiolog popsal, jak v případě nachlazení postupovat a prozradil, zda očkování proti koronaviru předchází i jiným virovým onemocněním.

Střelba na hranicích. Převaděč agresivně projel kontrolou, v autě vezl 15 migrantů

Policie zadržela od půlnoci, kdy začaly na hranicích se Slovenskem dočasné kontroly, přes 120 migrantů a sedm převaděčů. Radiožurnálu to řekl ředitel cizinecké policie Milan Majer. Jeden z převaděčů před strážci zákona nebezpečně ujížděl, zastavily ho až výstřely. Situaci pro vás na místě sleduje i štáb CNN Prima NEWS. Česko zahájilo kontroly na česko-slovenské hranici kvůli vysokému počtu uprchlíků, kteří přes tuzemsko přecházejí do Německa a Rakouska. Policie bude kontrolovat 27 bývalých hraničních přechodů i zelenou státní hranici minimálně deset dnů.

Domácí zpravodajství

Ze soudu o Čapím hnízdu se kvůli nemoci omluvila klíčová svědkyně. Nedorazil ani Babiš

Finanční ředitelka holdingu Agrofert Petra Procházková ve čtvrtek u hlavního líčení v případu kolem dotace na stavbu areálu Čapí hnízdo nevypovídala. Z jednání se omluvila kvůli zdravotním důvodům. K soudu ve čtvrtek nedorazil ani bývalý premiér Andrej Babiš (ANO), který v kauze čelí spolu se svou někdejší poradkyní Janou Nagyovou obžalobě z dotačního podvodu. Podle právníka někdejšího předsedy vlády Eduarda Bruny je Procházková vzhledem ke svému postavení v Agrofertu klíčovým svědkem.