Krajské hygienické stanice budou předávat informace o karanténách a izolacích nařízených kvůli covidu policistům. Ministerstvo zdravotnictví již s policií podepsalo dohodu. Policisté budou moci informace využít při namátkových kontrolách, včetně těch silničních. Porušení nařízené izolace je trestný čin.
Karantény bude v každém okrese kontrolovat nejméně jeden hygienik a policista. Porušení karantény projednají jako přestupek, porušení izolace jako trestný čin. Na konkrétní podobě součinnosti při kontrolách se domluví policisté s hygieniky v jednotlivých krajích.
„Jsem rád, že jsme se dohodli s policií na společném postupu. Pomoc policistů zároveň částečně uleví krajským hygienickým stanicím, jejichž zaměstnanci jsou vytíženi trasováním a řešením nepříznivé epidemické situace,“ uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný.
Dohoda podle ministra umožní efektivněji čelit epidemii covidu. „Je potřeba, aby si ta malá část veřejnosti, která to kazí většině, uvědomila, že může být zkontrolována, aby věděla, že policisté budou mít tyto informace a budou je používat třeba i při kontrole mezi kraji. Ve chvíli, kdy policista zkontroluje někoho v autě mezi krajem, bude mít možnost si ověřit, jestli ten člověk není v izolaci nebo v karanténě,“ doplnil Blatný.
Ministr vnitra Jan Hamáček a Blatný minulý týden po jednání vlády oznámili, že policisté budou dodržování karantény a izolace namátkově kontrolovat spolu s hygieniky. Podobná dohoda policie a hygieniků měla fungovat už loni na jaře, vznikl ale problém s Úřadem pro ochranu osobních údajů.
Ministerstvo zdravotnictví ve čtvrtek oznámilo, že s policií podepsalo dohodu o součinnosti při kontrolách, jejímž hlavním bodem je předávání informací. „Věřím, že díky ní ještě zlepšíme spolupráci mezi krajskými hygienickými stanicemi a policií,“ uvedla hlavní hygienička Pavla Svrčinová.