Nařízení karantény či izolace je již samo o sobě situací, která vám značně znepříjemní a zkomplikuje život. Nemůžete si například obstarávat nákupy a musíte se spolehnout na donáškové služby či na známé, kteří vypomohou. Jak však pocítil na vlastní kůži také autor těchto řádků, život v karanténě se může zkomplikovat ještě více, a to například v případě havárie vody v dané ulici. Člověk pak těžko hledá odpověď na otázku, jak se s danou situací vypořádat.
Havárie vody je nepříjemná za všech okolností. Neuvaříte si, na vlastní hygienu můžete zapomenout a co může být vážně nepříjemné, je nemožnost dojít si na toaletu. V takovém případě si buď sejdete na ulici k přistavěné cisterně pro pitnou vodu, nebo si případně nakoupíte balenou vodu v obchodě.
O takové možnosti je však jedinec, který se nachází v hygienou nařízené karanténě, připraven. Přestože stojí cisterna pouze pár kroků od domovního vchodu, neměli byste v karanténě vůbec opouštět domov.
Ostatně ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) minulý týden avizoval, že porušování karantény bude tvrdě postihovat policie. V pondělí pak k těm, kteří to nedodržují, pronesl: „Pokud tak činí, je vysoké riziko, že někoho zabijou – a nevím, jestli je to lehká věc, se kterou žít.“ Za porušení karantény navíc hrozí pokuta až tři miliony korun.
Proto si člověk dvakrát rozmyslí, zda k cisterně pro vodu zajít. Žádný oficiální návod, jak se zachovat v této výjimečné situaci, neexistuje. Rady ohledně karantény zní například od Státního zdravotního ústavu takto: „Vy, nebo osoba, o kterou pečujete, byste měli zůstat doma s výjimkou lékařské péče. Nechoďte do práce, školy, na veřejná místa a nepoužívejte hromadnou dopravu nebo taxi, dokud vám nebude řečeno, že je to bezpečné,“ píše se na stránkách SZÚ.
„Jestliže potřebujete obstarat nákup potravin, jiného zboží a léků, musíte požádat o pomoc jinou osobu. Také si můžete nákup objednat telefonicky nebo mailem (on-line). V instrukcích pro dodání zboží musí být uvedeno, že nákup má být ponechán venku nebo na verandě nebo na jiném vhodném místě,“ dodává ústav.
Výjimka ve výjimečné situaci?
Jak se tedy zachovat při havárii vody, abyste dodrželi všechna pravidla, není úplně jasné. Pokud žijete ve větším městě, máte výhodu, že si můžete objednat balenou vodu přes dodávkové služby. To však trvá nějaký čas. Pokud ne, můžete o donesení vody požádat známé, čekání však může být nepříjemné například v situaci, kdy nutně potřebujete na toaletu. Místo vaření si lze také objednat jídlo z restaurace, to však život v karanténě značně prodraží.
Ptali jsme se proto na oficiálních místech, jak se k takové situaci postavit a zda přece jen není možné si v karanténě skočit pro vodu k cisterně. Ministerstvo vnitra doporučilo, ať se obrátíme na ministerstvo zdravotnictví. To nás však po třech dnech urgování pouze odkázalo na příslušnou, v tomto případě pražskou, krajskou hygienickou stanici, která zatím nereagovala.
Lidem v podobné situaci tedy zřejmě nezbývá, než se spolehnout na své vlastní uvážení, zda risknou porušení karantény.