S civilní StB jsem nikdy nespolupracoval, tvrdí ve svém vyjádření prezident Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) Tomáš Král. Reaguje tak na informaci deníku Sport, že měl donášet na svého nadřízeného v době své povinné vojenské služby. Osobu, kterou měl sledovat, o tom prý informoval a nepoškodil ji. Informace navíc otočil a uvádí, že sledovaný byl on.
„V rámci základní vojenské služby jsem byl v dubnu 1987 zařazen na velitelství motostřelecké divize v Plzni, kde jsem jako absolvent právnické fakulty se zaměřením na trestní právo působil ve funkci vyšetřovatele. Ve zmíněné době jsem byl v kontaktu s orgány Vojenské kontrarozvědky a v návaznosti na služební zařazení se podílel na prověřování záležitostí, souvisejících s ochranou státního tajemství, prověrkami jeho nositelů a šetření tzv. mimořádných událostí v armádě,“ uvádí Král na webu Českého hokeje.
Spolupracoval šéf hokeje Král s StB? Měl pomoci s odposlechy i kopiemi klíčů a udat kolegu
Prezident Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) čelí podezření, že za komunismu působil jako tajný spolupracovník StB. S informací přišel deník Sport. Šéf českého hokeje měl podle dostupných informací z ministerstva vnitra donášet na svého nadřízeného v době své povinné vojenské služby. Sám Král se brání a tvrdí, že s civilní StB neměl nic společného a u vojenské je zapsán jen kvůli svému zařazení do právního oddělení svého velitelství.
Zdůraznil, že tuto skutečnost neskrývá a že z toho důvodu byl evidován jako spolupracovník VKR. „O evidenci a obsahu spisů jsem se dozvěděl až s mnohaletým odstupem,“ tvrdí zároveň.
Podle deníku Sport měl šéf českého hokeje donášet na svého nadřízeného. Zajistit informace z jeho soukromí, umožnit získání klíčů k jeho bytu či instalaci odposlechu. Král měl údajně také nakreslit plánek bytu sledované osoby a předat ho vojenské kontrarozvědce, která spadala právě pod StB.
Také měl udat vlastního kolegu – vojína, který prý „udržoval kontakty do kapitalistických zemí“. Během necelého roku se měl s představiteli kontrarozvědky sejít až 22krát.
Toto tvrzení však Král odmítá. „Naopak. Osobu, o kterou se jedná a jejíž sledování bylo podle autora článku mým jediným úkolem, jsem o zájmu VKR o ní obratem informoval, domluvili jsme se, jak budu v komunikaci s VKR postupovat a nikdy jsem neučinil nic, čím bych dohodu porušil a prověřovanou osobu poškodil,“ reaguje na informace Sportu.
S civilní StB jsem nespolupracoval
Informace navíc otočil. „Za spisů, na které se deník Sport odvolává, rovněž jednoznačně vyplývá, že i já jsem byl sledovanou osobou, a to včetně prověřování a odposlechů,“ uvádí Král.
Ve svém vyjádření také ujišťuje, že po skončení základní vojenské služby jeho kontakty s VKR skončily. „S civilní StB jsem nikdy nespolupracoval a nabídky spolupráce, které mi v tomto směru byly učiněny, jsem jednoznačně odmítl. Dokazují to jak spisy, tak termíny archivace svazku,“ zdůrazňuje.
Král je prezidentem ČSLH od roku 2008, v hokejovém prostředí se pohyboval už předtím. Mezi lety 2004 až 2008 působil jako prezident a jednatel extraligového klubu z Plzně. Kromě toho má vlastní advokátní kancelář Král a spol., ve které paralelně pracuje.