Jak ušetřit za teplo
Začala topná sezona. To sice znamená, že se můžeme doma pohodlně ohřát, ale bude nás to i něco stát. Ovšem i během vytápění se dá spousta peněz ušetřit. Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila několik triků.
Pokud chcete mít doma teplo, musíte paradoxně větrat – krátce, ale vydatně. Čím méně se totiž větrá, tím vydýchanější a vlhčí vzduch zůstává, a tím je pocit chladu intenzivnější. „Navíc se nám začne srážet vodní pára, jak naše, tak z vaření, a mohla by se tak v bytě začít vyskytovat plíseň,“ podotkl mluvčí Teplárenského sdružení ČR Pavel Kaufmann.
Radiátory by se měly na začátku topné sezony odvzdušnit. Nikdy by se neměly zakrývat, a navíc by se nikdy neměly úplně vypínat. „Pokud někdo odjíždí na víkend a myslí si, že po návratu vypnuté topení zapne a rychle si byt vytopí, tak se plete. Teplo mu může být až v pondělí odpoledne,“ podotkl Kaufmann.
Trouba jako radiátor
Osvědčenou metodou je i umístění hliníkových fólií za radiátor, které teplo odráží a uspoří až deset procent tepla v místnosti. „U oken foukalo, tak to vyřešila polystyrenem a izolepou. Není to sice moc pěkné, ale svůj účel to plní. Na zdi, které byly studené, jsme použili termoizolační desky,“ uvedla paní Pavlína. Pomohou i silné blackoutové závěsy. Jen pozor, ať si jimi nezakryjete například část topení.
Stáhněte topení, perte v nutnosti a dlouho se necachtejte. Politici radí, jak šetřit
Stáhněte topení, perte a zapínejte myčku jen v nutnosti a necachtejte se dvacet minut ve vodě. Vládní i opoziční politici v nedělní superdebatě televize CNN Prima NEWS poradili lidem, jak mají v současné energetické krizi šetřit.
Otevřená trouba po pečení dokáže vytopit celou kuchyni a takové slunce, to je hotový radiátor. Jen ho musíte do domácnosti pustit. Zapomeňte například na žaluzie a nejen ty. „Záclony během dne v zimě nemají na oknech absolutně co dělat. Vše by mělo být vytažené,“ uvedl odborník na vytápění a fyzik Jan Hollan.
Pozor na obezitu
Otužování ve studené vodě, pohyb i návštěva sauny. I to vám pomůže cítit se dobře při nižších domácích teplotách. Tedy kolem 20 °C v obýváku a 18 °C v ložnici. Vyšší teploty mohou dokonce i za obezitu. „Ukazuje se, že lidé, když nemají nízké interiérové teploty alespoň část dne – jsou neustále v horku – tak nejsou schopni metabolizovat svůj tuk. Tloustnou a je jim zima,“ pokračoval Hollan.
Pokud si uberete z tepelného komfortu, ušetříte. „Úspora při stažení teploty vytápění o 2 °C může být v panelákové zástavbě třeba deset tisíc ročně,“ podotkl ekonom Lukáš Kovanda. Nejvíce chladu jde od země. Pokud tedy doma máte plovoucí podlahu, je vhodný alespoň menší koberec. Nebo můžete rovnou natáhnout bačkory.